Nowe dostawy sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Trójmiejskie porty na kursie dozbrajania polskiej armii
Polska kontynuuje wzmacnianie swoich sił zbrojnych poprzez dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego z Korei Południowej. W mijającym tygodniu do 16. Dywizji Zmechanizowanej trafiło 14 czołgów K2 "Czarna Pantera", natomiast w najbliższych dniach 18. Dywizja Zmechanizowana otrzyma 8 samobieżnych haubic K9 wraz z dodatkowym wyposażeniem.
bezpieczeństwo logistyka porty przemysł zbrojeniowy trójmiasto wiadomości21 lutego 2025 | 20:13 | Źródło: Polska Zbrojna / Agencja Uzbrojenia / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Agencja Uzbrojenia
– Kolejne czołgi, haubice i wyrzutnie są już w drodze. Silne Wojsko Polskie jest kluczem do bezpieczeństwa całej Europy – podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zrealizowane dostawy są częścią szerszej współpracy Polski z Koreą Południową w zakresie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, podczas swojego wystąpienia w Sejmie zapewnił, że umowy są realizowane zgodnie z harmonogramem, a sytuacja polityczna w Korei Południowej nie wpływa na ich przebieg.
– Podczas rozmów z przedstawicielami administracji koreańskiej wielokrotnie otrzymaliśmy potwierdzenie, że wewnętrzna sytuacja polityczna Korei nie ma i nie będzie mieć wpływu na realizowane kontrakty. Wszystkie znaczące siły polityczne popierają bliskie relacje przemysłów zbrojeniowych obu państw – powiedział wiceminister Paweł Bejda.
Według informacji przekazanych przez MON, do tej pory Polska otrzymała już 98 czołgów K2, 160 haubic K9, 12 samolotów FA-50 oraz 90 modułów wyrzutni Homar-K. W 2025 roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią kolejne 82 czołgi K2, 52 haubice K9, dwa samoloty FA-50 oraz 36 wyrzutni rakietowych. Jednocześnie trwają negocjacje dotyczące drugiej umowy wykonawczej na dostawę 180 dodatkowych czołgów K2.
Dodatkowo, wiceminister Paweł Bejda odniósł się do kwestii związanych z amerykańską polityką dotyczącą finansowania programów pomocowych. Zaznaczył, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wstrzymaniu na 90 dni finansowania nie obejmuje kontraktów zbrojeniowych zawartych z polskim rządem, co oznacza, że negocjacje i realizacja umów mogą być kontynuowane bez zakłóceń.
Polska konsekwentnie rozwija swoje zdolności obronne, umacniając swoją pozycję w regionie i przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego.
zobacz też
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Szwedzka Administracja Morska ostrzega przed zakłóceniami systemu nawigacji na Bałtyku
Dynamic Mercy 2025: NATO ćwiczy ratownictwo morskie na Bałtyku w ramach międzynarodowej współpracy
Siły brytyjskie przeprowadziły nalot na Jemen. Dołączyli do kampanii USA przeciwko Hutim
Dynamic Mongoose 25: NATO ćwiczy podwodną walkę w Arktyce i testuje zdolności ZOP
Rosja wycofała z Morza Śródziemnego okręt podwodny. Jednostka wraca do macierzystej Floty Bałtyckiej
Dzień Otwarty Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Poznaj specyfikę służby na morzu
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Rosja wysłała na Morze Śródziemne kolejny okręt, korwetę rakietową Soobrazitielnyj
Rosja z pomocą floty cieni przemyca broń i sprzęt wojskowy dla sił marszałka Chalify Haftara w Libii
Sopockie WOPR ogłasza nabór na sezon letni 2025. Zostań ratownikiem w sercu Trójmiasta!
REKLAMA