Naprawa uszkodzonego kabla na Bałtyku. Podejrzenia o sabotaż

Rozpoczęły się prace naprawcze nad uszkodzonym podmorskim kablem telekomunikacyjnym C-Lion1, który biegnie z Helsinek do Rostocku w Niemczech. Prace prowadzone są w szwedzkiej strefie ekonomicznej, a ich zakończenie zaplanowano na koniec listopada – poinformował fiński operator sieci światłowodowych Cinia.

bezpieczeństwo offshore wiadomości

26 listopada 2024   |   11:10   |   Źródło: RMF24 / Gazeta Morska   |   Opracował: Bartosz Piątek   |   Drukuj

Na zdjęciu statek Yi Peng fot. bsky.app/profile/auonsson.bsky.social/

Na zdjęciu statek Yi Peng fot. bsky.app/profile/auonsson.bsky.social/

Uszkodzenie na głębokości 50 metrów

Według komunikatu operatora Cinia miejsce uszkodzenia kabla zlokalizowano około 700 km od Helsinek, w połowie długości przewodu, na głębokości około 50 metrów.

- Naprawą zajmuje się francuska jednostka należąca do Alcatel Submarine Networks. Na miejscu pracują również fińscy śledczy, wspierani przez jednostki straży granicznej – przekazało Centralne Biuro Policji Kryminalnej (KRP).

Przyczyny awarii: działanie "siły zewnętrznej"

Do uszkodzenia kabla C-Lion1 doszło w ubiegłym tygodniu. W tym samym czasie doszło również do przerwania innego kabla telekomunikacyjnego, łączącego Litwę i Szwecję. Organy śledcze w Finlandii, Szwecji i na Litwie podejrzewają, że w obu przypadkach zniszczenia powstały w wyniku celowego działania.

Fińscy śledczy badają sprawę jako akt wandalizmu i zakłócenie telekomunikacji. W Szwecji rozważany jest możliwy sabotaż, natomiast w Wilnie prowadzone jest dochodzenie pod kątem aktu terrorystycznego.

– Wiemy o statkach, które znajdowały się w okolicy w momencie uszkodzeń, w tym o chińskim statku – poinformował prowadzący śledztwo komisarz Risto Lohi.

Chiński statek podejrzany o udział w incydencie

Z doniesień skandynawskich mediów wynika, że chiński statek towarowy Yi Peng 3, który przepływał w pobliżu miejsca uszkodzeń, mógł mieć związek z incydentem. Obecnie jednostka kotwiczy w cieśninie Kattegat między Danią a Szwecją, u wyjścia z Morza Bałtyckiego.

Duński nadawca informuje, że trwają negocjacje między władzami krajów europejskich a Chinami w sprawie możliwości przeprowadzenia przeszukania statku oraz przesłuchania jego załogi. Tymczasem w regionie zauważono również rosyjską korwetę Merkury.

– Obecność rosyjskiego okrętu to demonstracja siły – oceniają eksperci.

Znaczenie strategiczne kabla C-Lion1

Podmorski kabel C-Lion1 jest kluczowym elementem infrastruktury telekomunikacyjnej łączącym Finlandię z Niemcami, a tym samym z resztą Europy. Jakiekolwiek zakłócenia w jego działaniu mogą mieć poważne skutki dla przesyłu danych i stabilności połączeń między krajami. Władze i operatorzy infrastruktury pozostają w stanie najwyższej gotowości, monitorując sytuację i prowadząc intensywne dochodzenia.

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Bartosz Piątek
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.