MON: współpraca Polski i Korei Południowej w zakresie kontraktów zbrojeniowych przebiega prawidłowo
- W związku z pojawiającymi się doniesieniami i artykułami w przestrzeni medialnej polskiej, że Polska nie negocjuje kontraktów, zrywa kontrakty i nie rozmawia ze stroną koreańską absolutnie zaznaczam, że jest to nieprawda. Dementuję tego typu pogłoski. Są to fake newsy. Chcę państwu powiedzieć, że media polskie opierają się na pewnych doniesieniach medialnych z 8 stycznia, które pojawiły się w przestrzeni publicznej koreańskiej. (…) Prowadzimy rozmowy z Koreańczykami. Mamy również potwierdzenie naszego attaché obrony narodowej w Korei, że te artykuły, które ukazują się w przestrzeni medialnej koreańskiej, to są po prostu fake newsy - powiedział wiceminister Paweł Bejda na konferencji prasowej.
na świecie polityka przemysł zbrojeniowy wiadomości31 stycznia 2025 | 11:13 | Źródło: MON / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
- Dotychczasowe kontrakty są realizowane bez zakłóceń, żaden z nich nie został zerwany. Kolejne są cały czas negocjowane z pełną dbałością o pieniądze naszych podatników. W grudniu ubiegłego roku nie była planowana żadna wizyta w Korei Płd. W związku z trwającymi rozmowami nie będziemy ulegać żadnej presji mającej na celu przyspieszyć podpisywanie następnych kontraktów zbrojeniowych. Muszą one zabezpieczać interes bezpieczeństwa Polski i współpracę z naszym przemysłem obronnym - przekazał w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Sejmej, rzecznik resortu.
30 stycznia br. w Warszawie odbył się dodatkowo briefing prasowy sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy oraz gen. bryg. Michała Marciniaka, zastępcy szefa Agencji Uzbrojenia, a także pełnomocnika MON ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, poświęcony kontraktom zbrojeniowym zawartym ze stroną południowokoreańską.
- Pytanie tylko, czy za tego rodzaju artykułami nie stoi na przykład strona Korei Północnej, bo wydaje się, że współpracuje razem z Rosją – zależy im na tym, żeby wzbudzać niepokój w przestrzeni publicznej między innymi w opinii publicznej polskiej i koreańskiej. Nie wiadomo czy też artykuły, które ukazują się w Korei Południowej nie są spowodowane tą trudną sytuacją polityczną koreańską na potrzeby polityki koreańskiej. Ja chcę tutaj absolutnie uspokoić naszą opinię publiczną. Negocjujemy kontrakty koreańskie, te kontrakty koreańskie są realizowane. Nawet chcę powiedzieć, że chociażby dostawy armatohaubic K9 w zeszłym roku zostały zrealizowane w ponad 100%, czyli Korea dostarczyła nam więcej sprzętu niż zakontraktowaliśmy na rok 2024 - powiedział wiceminister Paweł Bejda.
Wiceminister odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia dla polskiej armii zapewnił, że współpraca zbrojeniowa między Polską a Koreą Południową przebiega prawidłowo.
- Chcę jeszcze powiedzieć, że nie tak dawno, bo w zeszły poniedziałek spotkałem się z ministrem Cho. To jest wiceminister rządowej agencji uzbrojenia DAPA, gdzie rozmawialiśmy o trwającej obecnie współpracy między innymi dotyczącej czołgu K2. Rozmawialiśmy o dostawach również pozostałego sprzętu zakontraktowanego wcześniej. Te rozmowy absolutnie przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Minister Cho zapewniał, że nie będzie żadnych problemów dotyczących realizacji przyszłych i obecnych kontraktów. W tej chwili jeszcze negocjacje trwają. My rozumiemy, że sytuacja polityczna w Korei Południowej jest trudna, natomiast chcę państwu powiedzieć, że Agencja Uzbrojenia negocjuje z podmiotami prywatnymi w Korei – zaznaczył sekretarz stanu w MON.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Prezydent USA Donald Trump ogłosił wyższe cła na towary z całego świata, w tym 20 proc. na import z UE
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Eni, Fincantieri i RINA prezentują kompleksowe badanie dotyczące dekarbonizacji transportu morskiego
Premier Danii Mette Frederiksen: USA nie przejmą Grenlandii
Polacy w walce o medale na Pucharze Świata Trofeo Princesa Sofía na Majorce
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
REKLAMA