Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych

Rząd Finlandii zdecydował o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej o zakazie min przeciwpiechotnych - poinformował we wtorek rząd w Helsinkach. Jednocześnie premier Petteri Orpo zapowiedział zwiększenie wydatków na obronność do minimum 3 proc. PKB do 2029 roku.

bezpieczeństwo na świecie polityka wiadomości

02 kwietnia 2025   |   08:24   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Przemysław Molik / PAP / Helsinki   |   Drukuj

Premier Finlandii  Petteri Orpo / fot. materiały prasowe

Premier Finlandii Petteri Orpo / fot. materiały prasowe

- Rosja stanowi długoterminowe zagrożenie dla Europy. Finlandia wzmacnia swoją obronę w oparciu o zagrożenia i potrzeby – przekazano po posiedzeniu rządu na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z udziałem prezydenta Alexandra Stubba.

W zmienionej sytuacji bezpieczeństwa miny przeciwpiechotne uzupełniają potencjał sił zbrojnych i wzmacniają zdolność obronną i bezpieczeństwo kraju". "Finlandia będzie nadal realizować cele humanitarne konwencji ottawskiej – podkreślono w komunikacie rządu Finlandii.

W marcu kraje bałtyckie i Polska wydały wspólne oświadczenie o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu.

Sprawa wypowiedzenia konwencji o zakazie tego typu min była długo i szeroko dyskutowana wśród krajów grupy NB8, obejmującej państwa nordyckie i bałtyckie – powiedział minister obrony Finlandii Antti Hakkanen na konferencji prasowej. Podkreślił, że kwestia ta jest istotna dla krajów, które mają granicę lądową z "wrogim państwem", a w Polsce oraz w krajach bałtyckich jest co do tego "naturalne zrozumienie".

Szefowa fińskiej dyplomacji Elina Valtonen przypomniała, że sama Rosja nie przystąpiła do konwencji ottawskiej. Rządowy projekt wypowiedzenia tego dokumentu zostanie przygotowany pod przewodnictwem resortu spraw zagranicznych, a do rozpatrzenia przez parlament ma trafić przed letnią przerwą.

Finlandia była pierwszym krajem w regionie nadbałtyckim, w którym na jesieni 2024 roku podjęto dyskusję na temat możliwości wycofania się z konwencji ottawskiej i przywrócenia min przeciwpiechotnych jako podstawowego środka uzbrojenia. Zwrócono wówczas uwagę, że Rosja stosuje miny przeciwpiechotne na wojnie przeciwko Ukrainie.

Rząd Petteriego Orpo zdecydował również o zwiększeniu wydatków na obronę do co najmniej 3 proc. PKB do 2029 r., a inwestycje zbrojeniowe koncentrować się będą na wzmocnieniu wojsk lądowych. Obecnie nakłady Finlandii na obronę są na poziomie niespełna 2,5 proc. PKB. Stanowisko Finlandii w sprawie poziomu, do jakiego powinny zostać zwiększone wydatki obronne NATO, zostanie przedstawione osobno przed szczytem Sojuszu w Hadze, zaplanowanym na czerwiec – podkreślono.

Finlandia, której granica lądowa z Rosją liczy około 1300 km, przystąpiła do konwencji ottawskiej z 1997 roku jako jeden z ostatnich krajów UE - w 2012 r. Dokument, który wszedł w życie w 1999 r. ratyfikowało dotychczas ponad 160 państw, jednak bez takich mocarstw jak USA, Rosja i Chiny. W Finlandii od 2012 r. zniszczono łącznie ponad 1 mln sztuk min zakazanych przez konwencję.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Redakcja Gazeta Morska
użytkownik

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz