Krajoznawcza podróż wieloryba po Polsce. Humbak z Międzyzdrojów widziany w porcie w Świnoujściu
Bałtycki humbak znów daje o sobie znać! Kilka dni po spektakularnej akcji ratunkowej w Międzyzdrojach, gdzie zaplątał się w sieci rybackie, w sobotni poranek 1 marca 2025 roku ponownie pojawił się w polskich wodach – tym razem w Świnoujściu. Około godziny 8:20 ssaka dostrzeżono w pobliżu promu Varsovia należącego do Polferries, zacumowanego przy terminalu promowym.
ekologia porty wiadomości01 marca 2025 | 13:33 | Źródło: iswinoujscie.pl / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. MSPiR SAR
Widok wieloryba w porcie wywołał spore poruszenie wśród obserwatorów, którzy z zaciekawieniem przyglądali się nietypowemu gościowi. Choć humbaki w Bałtyku pojawiają się sporadycznie, tak bliska obecność przy nabrzeżu to niecodzienne i zarazem niebezpieczne zjawisko – zarówno dla zwierzęcia, jak i portowej infrastruktury.
Eksperci przypuszczają, że ssak mógł odpoczywać po trudnych dniach albo po prostu z ciekawością badać nowe otoczenie. Na razie nie stwierdzono, by potrzebował pomocy, choć jego obecność w porcie budzi niepokój.
To kolejny przystanek na niezwykłej trasie bałtyckiego podróżnika. Czy humbak zostanie dłużej na Pomorzu, czy ruszy w dalszą drogę na północ? Służby nie spuszczają go z oka, by w odpowiednim momencie pomóc mu bezpiecznie wrócić na otwarte wody – tam, gdzie czekają na niego przestrzeń i pożywienie.
Humbaki wędrowcy i eksploratorzy mórz i oceanów
Humbaki (Megaptera novaeangliae) to jedne z największych ssaków morskich, osiągające nawet 15-17 metrów długości i ważące ponad 30 ton. Mimo swoich imponujących rozmiarów, słyną z niezwykłej gracji i widowiskowych skoków nad powierzchnię wody.
Zwierzęta te żyją w wodach oceanicznych, a ich trasy migracyjne obejmują tysiące kilometrów – od zimnych wód Arktyki po ciepłe rejony tropikalne. W Bałtyku są gośćmi wyjątkowo rzadkimi. Pierwsze udokumentowane obserwacje humbaków w polskich wodach pochodzą z 2008 roku, a w ostatnich latach pojawiały się pojedyncze przypadki ich obecności w okolicach Zatoki Gdańskiej, Helu czy Kołobrzegu.
Humbaki słyną również z unikalnych pieśni, które odgrywają ważną rolę w komunikacji między osobnikami i mogą być słyszane na odległość nawet kilkudziesięciu kilometrów. Każdy osobnik ma swój własny repertuar dźwięków, który zmienia się w trakcie życia, co czyni te ssaki jednymi z najbardziej tajemniczych mieszkańców oceanów.
Ich obecność w Bałtyku może być związana z zaburzeniem tras migracyjnych, zmianami klimatycznymi lub poszukiwaniem pożywienia. Spotkania z humbakami na polskim wybrzeżu zawsze budzą duże zainteresowanie, ale też wymagają ostrożności – zbyt bliski kontakt człowieka ze zwierzęciem może być dla niego stresujący i utrudniać powrót na otwarte wody.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA): powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano
Antarktyczny lodowiec niespodziewanie zwiększył masę
Rosyjska „flota cieni” to także zagrożenie dla środowiska
Łódź wykreślona z listy trucicieli Bałtyku. Z tej złej stawki zniknął też Wrocław i miasta Górnego Śląska
Katastrofa ekologiczna w Parku Narodowym Virunga. 50 zwierząt padło ofiarą zatrucia wąglikiem
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta
Bałtycki humbak znów daje o sobie znać? Coraz częstszy widok w polskich wodach
Dron wodny będzie badał jakość wody w mazurskich jeziorach
Cofka ustępuje z rzeki Elbląg
Wyciek mazutu w Cieśninie Kerczeńskiej spowodował straty szacowane na prawie miliard dolarów
REKLAMA