Katastrofa na Morzu Północnym. Zderzenie statków i wyciek paliwa lotniczego
Poważny incydent u wybrzeży Wielkiej Brytanii – zderzenie tankowca z kontenerowcem doprowadziło do pożaru i wycieku paliwa lotniczego do Morza Północnego. Służby ratunkowe ewakuowały 37 osób, a trwa akcja poszukiwawcza jednego z marynarzy.
na świecie straż przybrzeżna wiadomości10 marca 2025 | 21:16 | Źródło: RMF24 / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
fot. x.com/citymirrorKE/
Zderzenie tankowca z kontenerowcem
W poniedziałek przed godziną 11 czasu polskiego doszło do kolizji tankowca MV Stena Immaculate z kontenerowcem Solong u wybrzeży Hull, około 250 km na północ od Londynu. Brytyjskie media donoszą, że oba statki uległy poważnym uszkodzeniom, a pożar objął część konstrukcji.
Na miejsce katastrofy natychmiast skierowano jednostki ratownicze, w tym śmigłowce straży przybrzeżnej, statki gaśnicze oraz łodzie ratunkowe. 37 marynarzy zostało ewakuowanych, jednak jedna osoba nadal jest poszukiwana. Według brytyjskiego parlamentarzysty Grahama Stuarta, jeden z członków załogi został ranny i trafił do szpitala.
Wyciek paliwa lotniczego do Morza Północnego
Jak informuje BBC, na pokładzie MV Stena Immaculate znajdowało się paliwo lotnicze należące do rządu USA. W wyniku zderzenia nastąpiło rozszczelnienie zbiorników, co doprowadziło do wycieku paliwa do wód Morza Północnego. Według operatora jednostki, amerykańskiej firmy logistycznej Crowley, w wyniku kolizji na pokładzie tankowca doszło do eksplozji, co zmusiło załogę do opuszczenia statku.
Eksperci obawiają się poważnych konsekwencji ekologicznych, ale na tym etapie trudno oszacować skalę skażenia. Organizacja Greenpeace zwraca uwagę na dużą prędkość, z jaką doszło do kolizji, oraz nagrania wskazujące na poważne uszkodzenia kadłuba tankowca.
Śledztwo w sprawie katastrofy
Przyczyny zderzenia nie są jeszcze znane, ale na miejscu pracują śledczy, którzy analizują dowody i przesłuchują członków załóg. Obecnie wiadomo, że kontenerowiec Solong płynął ze Szkocji do Rotterdamu, natomiast MV Stena Immaculate transportował paliwo lotnicze w ramach amerykańskiego programu wojskowego.
Incydent ten wzbudził także zaniepokojenie wśród brytyjskich władz, szczególnie w kontekście potencjalnego skażenia środowiska oraz kwestii bezpieczeństwa transportu morskiego w regionie.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Szwedzka Administracja Morska ostrzega przed zakłóceniami systemu nawigacji na Bałtyku
FAKRO uruchamia produkcję w USA. "W kraju nie było przychylności władz lokalnych"
"Dar Młodzieży" świętuje w Oslo rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Siły brytyjskie przeprowadziły nalot na Jemen. Dołączyli do kampanii USA przeciwko Hutim
Dynamic Mongoose 25: NATO ćwiczy podwodną walkę w Arktyce i testuje zdolności ZOP
Rosja wycofała z Morza Śródziemnego okręt podwodny. Jednostka wraca do macierzystej Floty Bałtyckiej
Polskie glony polecą w kosmos. Naukowcy sprawdzą, jak radzą sobie na orbicie
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Rosja wysłała na Morze Śródziemne kolejny okręt, korwetę rakietową Soobrazitielnyj
REKLAMA