Gaz-System ma pozwolenie na budowę części morskiej Terminalu FSRU

Gaz-System otrzymał decyzję wojewody pomorskiej o pozwoleniu na budowę w Zatoce Gdańskiej dla pływającego Terminala LNG wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi oraz gazociągu podmorskiego, łączącego Terminal z lądem. Planowany termin uruchomienia FSRU to przełom 2027 i 2028 r.

biznes energetyka gospodarka morska wiadomości

06 grudnia 2024   |   15:19   |   Źródło: Gaz-System / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Deutsche Energy Terminal

fot. Deutsche Energy Terminal

W ramach tej inwestycji powstanie nabrzeże postojowo – cumownicze wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi jednostki regazyfikacyjnej oraz gazociąg podmorski o długości ok. 3 km, który połączy Terminal z Krajowym Systemem Przesyłowym. Dodatkowo zostanie wybudowanych 250 km gazociągów lądowych na trasie od Gdańska do Gustorzyna, którymi gaz LNG, odbierany w FSRU, będzie po regazyfikacji przesyłany w głąb kraju.

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej o przepustowości rocznej 6,1 mld m sześc. zagwarantuje dywersyfikację kierunków i źródeł dostaw gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ten drugi w Polsce terminal LNG odegra znaczącą  rolę w procesie transformacji energetycznej, zapewniając zwiększone dostawy gazu ziemnego dla potrzeb przemysłu oraz elektroenergetyki i ciepłownictwa w przejściowym okresie dekarbonizacji polskiej gospodarki.  

- Pozwolenie na budowę kończy etap projektowania i umożliwia przejście do realizacji inwestycji. Dziękuję wszystkim instytucjom i urzędom za efektywną współpracę oraz pracownikom naszej spółki za zaangażowanie w terminową realizację tego strategicznego projektu. Kiedy tylko zakończymy przetargi i podpiszemy umowy z wykonawcami morskiej części FSRU, niezwłocznie przystąpimy do robót budowlanych. Już za nieco ponad trzy lata planujemy uruchomić pływający terminal i przyjąć w Zatoce Gdańskiej pierwsze dostawy LNG powiedział Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-System.

Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w odległości ok. 3 km od brzegu morza, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu.  Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca (FSRU – ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli statek przystosowany do procesowego magazynowania gazu (LNG) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy.

Status Projektu. Co z częścią morską terminalu FSRU?

Gaz-System ma już podpisaną umowę na zaprojektowanie i budowę jednostki FSRU. Za dostarczenie statku odpowiedzialna jest japońska spółka Mitsui O.S.K. Lines, a sama pływająca jednostka regazyfikacyjna LNG powstaje w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan.

- Dla części lądowej inwestycji zostały podpisane wszystkie umowy na dostawy inwestorskie materiałów i urządzeń, na nadzory inwestorskie oraz umowy na wybudowanie trzech gazociągów od Gdańska do tłoczni w Gustorzynie - dodaje Iwona Dominiak, rzecznik prasowy spółki.

Inwestycja prowadzona jest przy wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej. Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie  na prace przygotowawcze – działanie pod nazwą: „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)”. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

W 2023 r. Komisja Europejska uwzględniła również gazociągi lądowe planowane do realizacji w ramach Programu FSRU w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w rozdziale REPowerEU dotyczącym rozwoju infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb związanych z bezpieczeństwem dostaw (komponent G3.2. - Improving energy infrastructure and facilities to meet immediate security of supply needs for gas).

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz