Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S

Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, rozwijane w ramach joint venture Polenergii i Equinor Wind Power AS, osiągnęły kolejny ważny etap w realizacji dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej 1440 MW. 22 listopada 2024 r. podpisano umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA) z duńską firmą Danske Commodities A/S.

biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomości

23 listopada 2024   |   19:43   |   Źródło: Polenergia / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Pixabay

fot. Pixabay

– Podpisanie umów PPA to kluczowy krok w procesie rozwoju naszych projektów na Bałtyku. Umożliwiają one efektywne wprowadzenie energii elektrycznej na rynek oraz zapewniają stabilność finansową całego przedsięwzięcia – powiedział Jacek Kowalski z biura prasowego Grupy Polenergia.

Pełne wsparcie w bilansowaniu i dostęp do rynku hurtowego

Przedmiotem umów jest sprzedaż całego wolumenu energii wytworzonej w projektach Bałtyk II i Bałtyk III. Danske Commodities będzie pełnić rolę operatora bilansującego, odpowiadając m.in. za rozliczanie niezbilansowania z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) oraz za świadczenie usług bilansujących, w tym w trakcie technologicznego rozruchu farm wiatrowych.

– Danske Commodities wnosi nie tylko swoje doświadczenie na rynkach europejskich, ale także odpowiednie narzędzia i zasoby do zarządzania ryzykiem bilansowania w dynamicznym środowisku rynku energii – dodał Jacek Kowalski.

Umowy PPA zakładają, że cena sprzedaży energii będzie równa stawkom wyznaczanym w procesie jednolitego łączenia rynków dnia następnego (SDAC) dla polskiego obszaru rynkowego. Dodatkowo projekty mogą generować przychody związane z usługami bilansującymi, zależnymi m.in. od procesu przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz warunków rynkowych.

Gwarancje pochodzenia i korelacja z systemem wsparcia

Umowy PPA obejmują także sprzedaż gwarancji pochodzenia energii wytworzonej przez farmy wiatrowe. Kluczowe znaczenie ma również ich skorelowanie z systemem wsparcia w postaci pokrycia ujemnego salda. Zabezpieczenie to opiera się na cenie referencyjnej 319,60 PLN/MWh (waloryzowanej od 2022 roku), co stanowi istotny element finansowania projektów.

– Nasze umowy są skonstruowane tak, aby zapewnić maksymalną elastyczność i dopasowanie do dynamicznie zmieniających się realiów rynku bilansującego w Polsce – podkreśla biuro prasowe spółki.

Warunki umowy i perspektywy rozwoju

Umowy PPA obowiązują przez trzy lata od rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji farm wiatrowych, z możliwością przedłużenia po zaakceptowaniu nowych warunków cenowych. Ich wejście w życie jest jednak uzależnione od ostatecznej decyzji inwestycyjnej wspólników, która ma zostać podjęta do I kwartału 2025 roku.

– Podpisanie tych umów to nie tylko kamień milowy w rozwoju morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III, ale także wyraz naszego zaangażowania w budowę zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski – komentuje rzecznik prasowy Grupy Polenergia.

Zawarcie umów PPA umacnia pozycję Polenergii i Equinor jako liderów w polskim sektorze offshore wind i otwiera drogę do kolejnych etapów realizacji projektów.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.