Drugi prom Ro-Pax zwodowany w gdańskiej Stoczni Remontowa
W Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego odbyło się wodowanie drugiego promu pasażersko-samochodowego typu Ro-Pax, budowanego dla polskich armatorów. Jednostka ta jest częścią kontraktu na budowę trzech takich statków, z opcją na czwartego, zamówionych przez spółkę Polskie Promy. Promy te mają być eksploatowane przez Unity Line i Polferries, polskich armatorów działających na trasach bałtyckich.
przemysł stoczniowy trójmiasto wiadomości10 grudnia 2024 | 20:43 | Źródło: Gazeta Morska | Drukuj
fot. Gdańsk.pl
Nowoczesna konstrukcja i ekologia
Budowane promy są jednymi z najnowocześnieszych jednostek Ro-Pax na Bałtyku. Mają dziewięć pokładów, 195,6 metra długości i 32,2 metra szerokości. Wyposażone są w cztery silniki na skroplony gaz ziemny (LNG) oraz system hybrydowy ze wspomaganiem bateryjnym. Napęd konwencjonalny zastąpiono dwoma elektrycznymi pędnikami azymutalnymi na rufie oraz dwoma sterami strumieniowymi na dziobie, co pozwala na samodzielne manewrowanie w portach bez potrzeby korzystania z holowników. Zaawansowany system Ro-Ro umożliwia szybki rozładunek i załadunek pojazdów.
Ponadto promy są energooszczędne i niskoemisyjne, co stanowi odpowiedź na rosnące wymagania środowiskowe. Ich linia ładunkowa ma 4100 metrów, co pozwala na przewóz znacznej liczby pojazdów, a jednocześnie na pokładzie może podróżować 400 pasażerów oraz 50 członków załogi. Prędkość maksymalna jednostek wynosi 19 węzłów.
Proces budowy i wodowanie
Kadłub drugiego promu, o wadze 11 tysięcy ton, powstał ze złożenia sześciu stalowych bloków. Wyposażono go już w silniki, zbiorniki LNG, pędniki azymutalne oraz urządzenia maszynowni. Proces wodowania odbył się poprzez zanurzenie doku, co zajęło kilka godzin. Po uzyskaniu pływalności jednostka została odholowana do nabrzeża, gdzie będzie kontynuowane jej wyposażanie, w tym instalacja nadbudówki.
Pierwszy prom z tej serii został zwodowany w październiku 2023 roku i obecnie jest w fazie prac wykończeniowych. Wodowanie trzeciego promu planowane jest na przyszły rok. Stocznia realizuje projekt zgodnie z harmonogramem, mimo początkowych problemów z finansowaniem.
W budowie promów uczestniczy ponad 160 firm podwykonawczych i 1250 osób, co przekłada się na stabilizację rynku zatrudnienia w regionie
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
galeria





komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Sunreef 43M Eco z German Innovation Award 2025. To nowa era superjachtów?
Przemysł stoczniowy jest sztos. Marcin Ryngwelski o tym, jak stocznia instaluje urządzenia cumownicze
Przemysł stoczniowy jest sztos. Marcin Ryngwelski o Biblii stoczniowców. Czym jest RTB?
Rozpoczęto budowę fregaty ORP „Burza”. Rusza drugi etap programu „Miecznik” dla Marynarki Wojennej RP
Nowy północnokoreański niszczyciel rakietowy "Choe Hyon" zwodowany w porcie Nampho
Urząd Morski zamówił w stoczni „Wulkan" stawiacz pław za ponad 30 mln zł
PGZ Stocznia Wojenna rozpoczyna budowę ORP Burza. To druga fregata z programu Miecznik
REKLAMA