PGZ Stocznia Wojenna rozpoczyna budowę ORP Burza. To druga fregata z programu Miecznik

5 maja 2025 roku, punktualnie o godzinie 11:00, w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbędzie się uroczysta ceremonia rozpoczęcia budowy drugiej z serii nowoczesnych fregat rakietowych typu Miecznik – przyszłego ORP Burza. To kolejny ważny etap w realizacji największego programu modernizacji Marynarki Wojennej RP od początku transformacji ustrojowej.

marynarka wojenna przemysł stoczniowy przemysł zbrojeniowy trójmiasto wiadomości

Dzisiaj   |   08:09   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

Pierwowzór fregat typu 31  Inspiration / Arrowhead 140    ? duński    Niels Juel    typu Iver Huitfeldt / fot. Marynarka Wojenna Danii

Pierwowzór fregat typu 31 Inspiration / Arrowhead 140 ? duński Niels Juel typu Iver Huitfeldt / fot. Marynarka Wojenna Danii

Druga z planowanych trzech jednostek, oznaczona numerem stoczniowym B106/2, powstaje na bazie sprawdzonego projektu Arrowhead 140, wykorzystywanego również przez Royal Navy. Nowoczesna fregata zostanie wyposażona w szereg zaawansowanych systemów bojowych, w tym:

  • Zintegrowany System Walki (Combat Management System),
  • Nowoczesne sensory i uzbrojenie do zwalczania celów nawodnych, powietrznych i podwodnych,
  • Zintegrowany System Nawigacji i Mostka,
  • Systemy łączności umożliwiające współdziałanie z zespołami zadaniowymi NATO.

ORP Burza będzie odpowiadać nie tylko za ochronę polskich interesów morskich, ale również za działania osłonowe w misjach sojuszniczych – od kontroli przestrzeni powietrznej po zwalczanie zagrożeń podwodnych i eskortę zespołów okrętów.

Nowy etap programu „Miecznik”

Rozpoczęcie budowy ORP Burza to kolejny krok w realizacji strategicznego programu „Miecznik”, który zakłada wprowadzenie do służby trzech nowoczesnych fregat rakietowych dla Marynarki Wojennej RP. Jednostki te mają stanowić trzon polskich sił nawodnych przez kolejne dekady i znacząco zwiększyć zdolności obronne RP w regionie Morza Bałtyckiego.

Program jest realizowany w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Za jego wdrożenie odpowiada konsorcjum kierowane przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ S.A.), przy udziale PGZ Stoczni Wojennej, Remontowej Shipbuilding oraz partnerów zagranicznych, w tym Babcock International – dostawcę projektu Arrowhead 140. Program umożliwia transfer kluczowych technologii do Polski oraz rozwój krajowych kompetencji w zakresie nowoczesnego przemysłu okrętowego.

W uroczystości rozpoczęcia budowy wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Uzbrojenia, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zarządów stoczni oraz partnerów przemysłowych zaangażowanych w projekt.

Nowoczesność zbudowana w Polsce

„Miecznik” to nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo morskie, ale również impuls dla rozwoju rodzimego przemysłu stoczniowego i zbrojeniowego. Dzięki ścisłej współpracy z międzynarodowymi technologami, Polska zdobywa realne kompetencje w projektowaniu, budowie i integracji złożonych systemów okrętowych. To otwiera drogę do realizacji kolejnych programów morskich, a także buduje potencjał eksportowy polskiego przemysłu obronnego.

ORP Burza to nie tylko symbol technologicznej zmiany, ale także realne wzmocnienie zdolności operacyjnych Marynarki Wojennej RP w dynamicznie zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.

Burzę poprzedzi Wicher. Dobre wiatry zmian w PGZ Stoczni Wojennej dla Marynarki Wojennej 

Równolegle w PGZ Stoczni Wojennej trwają zaawansowane prace przy pierwszej jednostce programu – przyszłej fregacie ORP Wicher, która weszła w fazę budowy w sierpniu 2023 roku. To właśnie na niej testowane i integrowane są kluczowe rozwiązania technologiczne, które znajdą zastosowanie również na ORP Burza i trzeciej jednostce serii.

Doświadczenia zdobyte podczas realizacji Wichra pozwalają nie tylko na zwiększenie tempa budowy kolejnych okrętów, ale także na systematyczne podnoszenie kompetencji całego krajowego łańcucha dostaw.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz