Dar Młodzieży - ambasador polskiej edukacji morskiej znów wyrusza na podbój mórz
14 marca 2025 roku legendarny żaglowiec „Dar Młodzieży” rozpoczął swój pierwszy rejs w tym sezonie, wyruszając z Gdyni w fascynującą podróż po morzach. Na pokładzie znalazło się 50 uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach jednostki do wyprawy, a także dwaj opiekunowie i 33-osobowa załoga. Uroczyste pożegnanie „Daru Młodzieży” odbyło się w Gdyni z udziałem JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, oraz Dyrektora Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich, mgr kpt. ż.w. Dariusza Jellonnka. Pierwszym celem rejsu jest belgijska Antwerpia – ważny punkt na mapie morskiej edukacji.
edukacja lifestyle morski trójmiasto wiadomości żeglarstwo14 marca 2025 | 18:03 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. J. Strzelczyk / UMG
Zmiana załogi i międzynarodowa współpraca
W porcie w Antwerpii, 20 marca, dojdzie do wymiany załogi szkolnej. Uczniów z Gdańska zastąpi 104 studentów z belgijskiej Akademii Morskiej (Hogere Zeevaartschool Antwerpen), którzy przez miesiąc będą zdobywać praktyczne doświadczenie na pokładzie. Trasa rejsu „Daru Młodzieży” obejmuje wizytę w Porcie Ponta Delgada na Azorach, a powrót do Antwerpii zaplanowano na 18 kwietnia. Тогда na pokład wejdą kolejni uczniowie – około 120 osób ze szkół morskich w Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu i Wrocławiu. To wydarzenie to kolejny etap współpracy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z belgijską Akademią Morską, której początki sięgają 2008 roku, a korzenie historyczne – nawet 1940 roku, gdy polscy i belgijscy kadeci wspólnie kształcili się w Southampton.
Wysokie standardy i prestiżowe wyróżnienia
Współpraca z Belgią to nie tylko tradycja, ale i potwierdzenie jakości. W 2023 roku Akademia Morska w Antwerpii dołączyła do Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich (IAMU), którego przewodniczącym był prof. Weintrit. Audyt przeprowadzony przez dr inż. kpt. ż.w. Piotra Kopacza z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni potwierdził wysoki poziom nauczania, co umacnia pozycję „Daru Młodzieży” jako ambasadora polskiej edukacji morskiej.
Kluczowe punkty trasy rejsu
Po Antwerpii „Dar Młodzieży” obrał kurs na Oslo, gdzie 3 maja weźmie udział w obchodach Święta Narodowego organizowanych przez Ambasadę RP. Następnie, od 9 do 11 maja, biała fregata zawita do Hamburga na Hafengeburtstag – największy morski festiwal na świecie, celebrujący urodziny portu. Rejs zakończy się 18 maja powrotem do Gdyni, skąd żaglowiec wyruszył.
„Dar Młodzieży” – symbol morskiej tradycji
„Dar Młodzieży” od lat pozostaje wizytówką polskiej edukacji morskiej, budując mosty międzynarodowej współpracy i szkoląc kolejne pokolenia marynarzy. Każdy rejs to nie tylko praktyka dla uczniów i studentów, ale także promocja polskiej kultury morskiej na arenie międzynarodowej. Śledź trasę „Daru Młodzieży” i dowiedz się więcej o jego misji – to historia, która wciąż płynie przez morza!
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria





komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polskie glony polecą w kosmos. Naukowcy sprawdzą, jak radzą sobie na orbicie
Urząd Morski w Gdyni: kapitan statku "Oceania" nie posiada wystarczających kwalifikacji. Co dalej z jendostką?
Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami
Politechnika Gdańska: w maju 2025 roku rusza nabór na studia kształcące specjalistów morskiej energetyki wiatrowej
Nietypowy gość w Szczecinie. SG-301 Generał Józef Haller na Wałach Chrobrego
Naukowcy z gdańskiego AWFiS przeprowadzą eksperyment badawczy podczas misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Uniwerystet Morski rozpoczyna sezon regatowy 2025. Kurs na kolejne sukcesy
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta
Gdynia i Uniwersytet Morski łączą siły w zakresie mobilności miejskiej i transportu
Zwycięstwo polskich studentów na hiszpańskich wodach. Sukces załogi KS Iskra AMW w Escuela Naval Militar
REKLAMA