Dania odrzuca wniosek Japonii o ekstradycję i uwalnia aktywistę Paula Watsona

Dania uwolniła słynnego obrońcę wielorybów Paula Watsona i odrzuciła starania Japonii o jego ekstradycję na podstawie zarzutów sprzed dekady. Watson i jego zwolennicy odetchnęli z ulgą, ponieważ orzeczenie kończy kilkumiesięczny okres jego uwięzienia na Grenlandii.

ekologia na świecie wiadomości

18 grudnia 2024   |   08:18   |   Źródło: Reuters / Gazeta Morska   |   Opracował: Bartosz Piątek   |   Drukuj

fot. Fundacja Kapitana Paula Watsona

fot. Fundacja Kapitana Paula Watsona

17 grudnia Dania uwolniła aktywistę antywielorybniczego Paula Watsona i odrzuciła wniosek Japonii o ekstradycję. 74-letni Amerykanin-Kanadyjczyk, założyciel organizacji ochrony środowiska Sea Shepherd, został wypuszczony w stolicy Grenlandii, Nuuk, gdzie był przetrzymywany od lipca.

Japonia zażądała ekstradycji Watsona w związku z zarzutami wtargnięcia na japoński statek wielorybniczy na Oceanie Antarktycznym w 2010 roku, jako część jego działań mających na celu zakłócenie połowów wielorybów. Watson miał rzekomo utrudniać działania statku, co doprowadziło do zarzutów o spowodowanie szkód i zniszczenia mienia. Duńskie ministerstwo sprawiedliwości wskazało wiek sprawy oraz niepewność, czy czas spędzony w więzieniu na Grenlandii zostałby zaliczony do wyroku w Japonii, jako istotne powody swojej decyzji.

- Czuję ogromną ulgę, zwłaszcza że pozwala mi to wrócić do moich dzieci przed Bożym Narodzeniem – powiedział Paul Watson agencji Reuters po uwolnieniu we wtorek. Nie widziałem moich dzieci od czerwca. Ale wsparcie tutaj, na Grenlandii, było niesamowite – dodał.

Uwolnienie Watsona zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem, szczególnie we Francji, gdzie mieszka wraz z rodziną. Prezydent Francji Emmanuel Macron oraz aktorka Brigitte Bardot byli wśród osób apelujących o jego uwolnienie. Lamya Essemlali, prezes organizacji Sea Shepherd France, wyraziła swoje zadowolenie z decyzji.

Julie Stage, prawniczka Paula Watsona, określiła wynik jako „słuszną decyzję”, mimo opóźnień w procesie.

Ambasada Japonii w Kopenhadze oraz japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiły komentarza w tej sprawie.

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Bartosz Piątek
redaktor

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz