Było blisko tragedii. Kobieta osunęła się z klifu. Szybka reakcja ratowników z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Ustce
Pracowity początek roku dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, która w 2025 roku przeprowadziła już czwartą akcję ratunkową. Po otrzymaniu zgłoszenia z Centrum Powiadamiania Ratunkowego ratownicy ruszyli na pomoc kobiecie, która osunęła się z klifu w rejonie miejscowości Zapadłe w powiecie słupskim i nie mogła wydostać się na bezpieczny brzeg.
bezpieczeństwo ratownictwo morskie wiadomości12 stycznia 2025 | 13:30 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Sebastian Kluska / MSPiR SAR / X
Do zdarzenia doszło, gdy kobieta goniła swojego psa. Niestety, warunki atmosferyczne i wysoki stan morza uniemożliwiły jej jakiekolwiek ruchy. Sytuacja była bardzo trudna – poszkodowana znajdowała się na stromym odcinku klifu, gdzie każda próba samodzielnego wydostania się mogła skończyć się tragicznie.
Na szczęście akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem. Kobieta została bezpiecznie wyciągnięta przez ratowników z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Ustce. Wychłodzona, ale przytomna, oczekiwała na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego (ZRM).
– To pokazuje, jak ważne jest, aby zachować ostrożność w takich miejscach, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i że wszystko skończyło się dobrze – powiedział Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.
Ratownicy przypominają, aby unikać zbliżania się do krawędzi klifów i zachowywać szczególną ostrożność w ich rejonie, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy podłoże jest śliskie i niestabilne.
Sebastian Kluska apeluje również do mieszkańców oraz turystów odwiedzających nadmorskie miejscowości, aby nie lekceważyli Bałtyku, zwłaszcza w czasie sztormu i cofki, za sprawą której poziom wody już teraz przekroczył stany alarmowe w niektórych miejscach.
Apel wystosowały również władze samorządowe Łeby.
Informujemy, że sytuacja pogodowa oraz stan wody w kanale portowym są monitorowane przez całą dobę. Noc minęła spokojnie, bez istotnych zmian w warunkach atmosferycznych, a jednostka OSP nie musiała interweniować. Zapory, które zbudowano wczoraj w Porcie Jachtowym, skutecznie wytrzymują napór wody - czytamy w komunikacie.
Obecny poziom wody w porcie wynosi 595 cm (stan alarmowy to 610 cm), a siła wiatru w skali Beauforta waha się od 6 do 7 stopni. Od godziny 4:00 poziom wody wzrósł o 12 cm. Zgodnie z prognozami, w kolejnych godzinach stan wody ma się stabilizować, a kierunek wiatru zmieni się z północnego na północno-wschodni, co przyczyni się do ustąpienia zjawiska tzw. „cofki”. W związku z obecną sytuacją, wjazd do Portu Jachtowego oraz parking przy zachodnim falochronie pozostają zamknięte. Przejście na falochron zachodni jest również niedostępne - przekazały władze Łeby.
Apelujemy o wyrozumiałość oraz współpracę ze służbami. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w bieżące monitorowanie sytuacji - dodają przedstawiciele nadmorskie miasta.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Plaże w Sydney zamknięte z powodu... tajemniczych kulek
NATO tworzy Baltic Sentry. Mark Rutte: "Zapewnić bezpieczeństwo i ochronę dla wszystkiego, co jest dla nas cenne"
Szef NATO: Wyższe wydatki na obronę albo... nauka rosyjskiego?
Poszukiwania mężczyzny w pobliżu molo w Sopocie. Akcję zakończono z uwagi na trudne warunki pogodowe
Na koniec kadencji Joe Biden wprowadza najostrzejsze sankcje na Rosję
Statek rosyjskiej "floty cieni" z transportem ropy dryfuje na Bałtyku
Duże utrudnienia w Gdańsku. Most Siennicki wyłączony z użytku na minimum 2 lata
140 miejsc czeka na przyszłych funkcjonariuszy Straży Granicznej nad morzem. MOSG rozpoczyna rekrutację
Drony zaatakowały jeden z największych portów morskich w Rosji
Portugalska marynarka monitoruje rosyjskie statki na Morzu Śródziemnym oraz w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej
REKLAMA
REKLAMA