Załoga Aspire Mateusza Kusznierewicza z brązowym medalem Mistrzostw Świata klasy 5.5 w Benodet
Team Aspire z Przemysławem Gackiem, Mateuszem Kusznierewiczem i Kilianem Weisem bronili tytułu najlepszej załogi globu z Porto Cervo na Sardynii. Ostatecznie Aspire Mistrzostwa Świata klasy 5.5 w Benodet 2024 kończy na trzecim miejscu.
na świecie wiadomości żeglarstwo żeglarstwo sportowe10 września 2024 | 23:26 | Źródło: Mistrzostwa Świata klasy 5.5 w Sopocie | Gazeta Morska | Drukuj
Załoga Aspire Mateusza Kusznierewicza - Aspire - Mistrzostw Świata klasy 5.5 w Benodet / fot. Rupert Holmes / International 5.5 Metre Class Association
Dwadzieścia dziewięć jachtów z dziesięciu krajów stanęło we francuskim Benodet do rywalizacji o złoto Mistrzostw Świata w klasie 5.5. Na linii startu nie zabrakło polskiego teamu Aspire z Przemysławem Gackiem, Mateuszem Kusznierewiczem i Kilianem Weisem w składzie. Polacy do Francji przyjechali, aby bronić tytułu najlepszej załogi globu, zdobytego w zeszłym roku w Porto Cervo na Sardynii. Ostatecznie, po pięciu dniach zaciętej rywalizacji, Aspire uplasował się na trzecim miejscu – ustępując jedynie ekipom - odpowiednio - Ku-Ring-Gai III z Australii i Artemis z Norwegii.
Mistrzostwa Świata klasy 5.5 we Francji
Tegoroczne regaty upłynęły pod znakiem pięknej pogody, ale też zmiennego wiatru, który wymagał od załóg pełnej koncentracji i wszechstronności. W tej wymagającej rywalizacji bardzo dobrze zaprezentowała się załoga Aspire, która mistrzostwa rozpoczęła z przytupem - od wygranej w pierwszym wyścigu, a następnie utrzymywaniu świetnej drugiej lokaty w stawce na półmetku regat.
Poprzeczka zawieszona była jednak bardzo wysoko, ponieważ po rozegraniu sześciu z dziesięciu zaplanowanych startów, szanse na złoto miały, oprócz Aspire, aż cztery jachty:
Ku-Ring-Gai III (AUS),
Artemis (NOR),
The Jean Genie (GBR)
i Ali-Baba (SUI).
Kluczowe w walce o medale okazały się dwa ostatnie dni rywalizacji, w której Polacy zdobyli ostatecznie trzecią pozycję w klasyfikacji, kończąc Mistrzostwa Świata z dorobkiem 45 pkt. Po zdobytym w 2023 r. złocie, Przemek, Mateusz i Killian potwierdzili tym samym swoją przynależność do ścisłej światowej czołówki.
- To były nasze pierwsze Mistrzostwa Świata ze mną jako sternikiem i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Warunki wiatrowe były zmienne, przez co bardzo wymagające. Oprócz miejsca na podium udało się nam też wygrać dwa wyścigi. Mateusz i Kilian wykonali świetną pracę i liczymy również na dobry występ za rok, na Mistrzostwach Świata w Sopocie – powiedział Przemek Gacek.
Mateusz Kusznierewicz podkreślił wagę i tempo zmian załogi Aspire:
- Cztery lata temu postanowiliśmy z Przemkiem, że począwszy od tego sezonu, to on zasiądzie za sterem. Tyle czasu potrzebowaliśmy, by przygotował się do tej roli. Szczerze, nie sądziłem, że tak szybko wejdziemy na tak wysoki poziom i zdobędziemy medal Mistrzostw Świata już w tym roku. Ale Przemek bardzo szybko się uczy i cały czas zadaje właściwe pytania. Całą załogą aspirujemy do dużych rzeczy i mamy ambitne pomysły na przyszłość.
Klasa 5.5 i regaty w Sopocie
Ciesząca się dużą popularnością w Europie, Ameryce i Australii klasa, co roku gości w największych i najbardziej prestiżowych ośrodkach żeglarskich na świecie. Po szczęśliwej dla polskiej ekipy rywalizacji o złoto Mistrzostw Świata rozegranej w 2023 r. w Porto Cervo (Włochy) oraz tegorocznych zmaganiach w Benodet (Francja), nadszedł czas na Polskę i miasto Sopot w roli gospodarza najważniejszych dla jachtów klasy 5.5 regat. Najlepszych żeglarzy z całego globu na trójmiejskich wodach Zatoki Gdańskiej zobaczymy w dniach 9 - 13 czerwca 2025 r.
Po zeszłorocznym Mistrzostwie Świata i tegorocznym brązie, apetyty załogi Aspire na pokazanie się z jak najlepszej strony przed polską publicznością są duże. Czy będziemy świadkami kolejnego medalu naszej załogi, zdobytego tym razem na trójmiejskich wodach? Przekonamy się już za niecały rok!
Wyniki w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata klasy 5.5 w Benodet:
Ku-Ring-Gai III (AUS) – 29 pkt (3 – 2 - 2 - 3 – 4 - 5 - 2 - 3 - 5)
Artemis (NOR) – 37 pkt (4 – 3 – 8 – 5 – 2 – 8 – 8 – 3 – 2 - 2)
(POL) – 45 pkt (1 – 5 – 3 – 14 – 1 – 6 – 13 – 9 – 4 - 3)
Ali-Baba (SUI) – 46 pkt (5 – 4 – 7 – 7 – 12 – 2 – 4 – 1 – 5 - 11)
The Jean Genie (GBR) – 55 pkt (2 – 2 – 10 – 10 – 16 – 1 – 12 – 16 – 1 - 1)
New Moon III (BAH) – 61 pkt (13 – 8 – 5 – 3 – 4 – 9 – 6 – 6 – 8 - 12)
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Hiszpańska Marynarka Wojenna i Navantia posuwają naprzód rozwój okrętów hydrograficznych
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Pierwszy całkowicie elektryczny holownik w Europie w porcie Antwerpia-Brugia
Portugalska Marinha i policja przechwytują podejrzane jednostki w dwóch operacjach antynarkotykowych
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Nowy dowódca Duńskiej Marynarki Wojennej. Został nim kontradmirał Søren Kjeldsen
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
Błędy załogi doprowadziły do zatonięcia nowozelandzkiego okrętu u wybrzeży Samoa
REKLAMA