Załoga Aspire Mateusza Kusznierewicza z brązowym medalem Mistrzostw Świata klasy 5.5 w Benodet
Team Aspire z Przemysławem Gackiem, Mateuszem Kusznierewiczem i Kilianem Weisem bronili tytułu najlepszej załogi globu z Porto Cervo na Sardynii. Ostatecznie Aspire Mistrzostwa Świata klasy 5.5 w Benodet 2024 kończy na trzecim miejscu.
na świecie wiadomości żeglarstwo żeglarstwo sportowe10 września 2024 | 23:26 | Źródło: Mistrzostwa Świata klasy 5.5 w Sopocie | Gazeta Morska | Drukuj
Załoga Aspire Mateusza Kusznierewicza - Aspire - Mistrzostw Świata klasy 5.5 w Benodet / fot. Rupert Holmes / International 5.5 Metre Class Association
Dwadzieścia dziewięć jachtów z dziesięciu krajów stanęło we francuskim Benodet do rywalizacji o złoto Mistrzostw Świata w klasie 5.5. Na linii startu nie zabrakło polskiego teamu Aspire z Przemysławem Gackiem, Mateuszem Kusznierewiczem i Kilianem Weisem w składzie. Polacy do Francji przyjechali, aby bronić tytułu najlepszej załogi globu, zdobytego w zeszłym roku w Porto Cervo na Sardynii. Ostatecznie, po pięciu dniach zaciętej rywalizacji, Aspire uplasował się na trzecim miejscu – ustępując jedynie ekipom - odpowiednio - Ku-Ring-Gai III z Australii i Artemis z Norwegii.
Mistrzostwa Świata klasy 5.5 we Francji
Tegoroczne regaty upłynęły pod znakiem pięknej pogody, ale też zmiennego wiatru, który wymagał od załóg pełnej koncentracji i wszechstronności. W tej wymagającej rywalizacji bardzo dobrze zaprezentowała się załoga Aspire, która mistrzostwa rozpoczęła z przytupem - od wygranej w pierwszym wyścigu, a następnie utrzymywaniu świetnej drugiej lokaty w stawce na półmetku regat.
Poprzeczka zawieszona była jednak bardzo wysoko, ponieważ po rozegraniu sześciu z dziesięciu zaplanowanych startów, szanse na złoto miały, oprócz Aspire, aż cztery jachty:
Ku-Ring-Gai III (AUS),
Artemis (NOR),
The Jean Genie (GBR)
i Ali-Baba (SUI).
Kluczowe w walce o medale okazały się dwa ostatnie dni rywalizacji, w której Polacy zdobyli ostatecznie trzecią pozycję w klasyfikacji, kończąc Mistrzostwa Świata z dorobkiem 45 pkt. Po zdobytym w 2023 r. złocie, Przemek, Mateusz i Killian potwierdzili tym samym swoją przynależność do ścisłej światowej czołówki.
- To były nasze pierwsze Mistrzostwa Świata ze mną jako sternikiem i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Warunki wiatrowe były zmienne, przez co bardzo wymagające. Oprócz miejsca na podium udało się nam też wygrać dwa wyścigi. Mateusz i Kilian wykonali świetną pracę i liczymy również na dobry występ za rok, na Mistrzostwach Świata w Sopocie – powiedział Przemek Gacek.
Mateusz Kusznierewicz podkreślił wagę i tempo zmian załogi Aspire:
- Cztery lata temu postanowiliśmy z Przemkiem, że począwszy od tego sezonu, to on zasiądzie za sterem. Tyle czasu potrzebowaliśmy, by przygotował się do tej roli. Szczerze, nie sądziłem, że tak szybko wejdziemy na tak wysoki poziom i zdobędziemy medal Mistrzostw Świata już w tym roku. Ale Przemek bardzo szybko się uczy i cały czas zadaje właściwe pytania. Całą załogą aspirujemy do dużych rzeczy i mamy ambitne pomysły na przyszłość.
Klasa 5.5 i regaty w Sopocie
Ciesząca się dużą popularnością w Europie, Ameryce i Australii klasa, co roku gości w największych i najbardziej prestiżowych ośrodkach żeglarskich na świecie. Po szczęśliwej dla polskiej ekipy rywalizacji o złoto Mistrzostw Świata rozegranej w 2023 r. w Porto Cervo (Włochy) oraz tegorocznych zmaganiach w Benodet (Francja), nadszedł czas na Polskę i miasto Sopot w roli gospodarza najważniejszych dla jachtów klasy 5.5 regat. Najlepszych żeglarzy z całego globu na trójmiejskich wodach Zatoki Gdańskiej zobaczymy w dniach 9 - 13 czerwca 2025 r.
Po zeszłorocznym Mistrzostwie Świata i tegorocznym brązie, apetyty załogi Aspire na pokazanie się z jak najlepszej strony przed polską publicznością są duże. Czy będziemy świadkami kolejnego medalu naszej załogi, zdobytego tym razem na trójmiejskich wodach? Przekonamy się już za niecały rok!
Wyniki w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata klasy 5.5 w Benodet:
Ku-Ring-Gai III (AUS) – 29 pkt (3 – 2 - 2 - 3 – 4 - 5 - 2 - 3 - 5)
Artemis (NOR) – 37 pkt (4 – 3 – 8 – 5 – 2 – 8 – 8 – 3 – 2 - 2)
(POL) – 45 pkt (1 – 5 – 3 – 14 – 1 – 6 – 13 – 9 – 4 - 3)
Ali-Baba (SUI) – 46 pkt (5 – 4 – 7 – 7 – 12 – 2 – 4 – 1 – 5 - 11)
The Jean Genie (GBR) – 55 pkt (2 – 2 – 10 – 10 – 16 – 1 – 12 – 16 – 1 - 1)
New Moon III (BAH) – 61 pkt (13 – 8 – 5 – 3 – 4 – 9 – 6 – 6 – 8 - 12)
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Islandia przedłużyła pozwolenia na komercyjny połów wielorybów do 2029 roku
Marynarze mogą wrócić do Polski. Brazylijski sąd zwrócił paszporty polskim członkom załogi MS "Jawor"
Przełomowa technologia japońskich naukowców. Produkcja paliwa wodorowego z wody i światła słonecznego
Maersk wprowadza nowy dwupaliwowy statek metanolowy "A.P. Møller" w Singapurze
Amerykańskie okręty wojenne odpierają atak Huti na Zatoce Adeńskiej
Saab prezentuje nowe rozwiązania w zakresie szkoleń z wykorzystaniem UAV
Hiszpańska Marynarka Wojenna i Navantia posuwają naprzód rozwój okrętów hydrograficznych
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Pierwszy całkowicie elektryczny holownik w Europie w porcie Antwerpia-Brugia
REKLAMA