Wzorcowa akcja ratunkowa u wybrzeży Ustki. Współpraca, która ratuje życie
Do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego wpłynęło zgłoszenie o awarii silników na łodzi znajdującej się na wysokości Jarosławca. Na pokładzie przebywały trzy osoby. Do akcji natychmiast zadysponowano jednostkę R-17 z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR), patrolowiec Straży Granicznej oraz śmigłowiec z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP.
bezpieczeństwo lotnictwo marynarka wojenna ratownictwo morskie straż graniczna wiadomości16 marca 2025 | 19:11 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. MSPiR SAR
Załoga śmigłowca zlokalizowała łódź około 12 mil morskich od brzegu na wysokości Ustki. Po dotarciu jednostki R-17 i upewnieniu się, że nikt nie wymaga pilnej ewakuacji ani pomocy medycznej, śmigłowiec powrócił do bazy. Ratownicy MSPiR oraz załoga łodzi Straży Granicznej zabezpieczyli trzech mężczyzn i rozpoczęli holowanie uszkodzonej jednostki.
– To doskonały przykład, jak powinna wyglądać współpraca służb na morzu. Straż Graniczna, Marynarka Wojenna i MSPiR działają jak dobrze naoliwiona maszyna. Każda z tych formacji ma swoje zadania, ale gdy trzeba ratować ludzi, tworzą jeden zespół – sprawny, szybki i skuteczny – podkreśla Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Akcja pokazuje, że współpraca służb nie jest pustym hasłem, a rzeczywistością, która przekłada się na uratowane życie i bezpieczeństwo na Bałtyku. MSPiR, Straż Graniczna i Marynarka Wojenna RP to formacje, które – jak pokazało to zdarzenie – potrafią błyskawicznie reagować i wspólnie działać w najtrudniejszych warunkach. To wzór do naśladowania w zakresie morskiego ratownictwa.
– Naszym priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo ludzi. Każda minuta się liczy, a w takich akcjach nie ma miejsca na chaos. To, co wydarzyło się pod Ustką, to esencja profesjonalizmu służb ratunkowych – dodaje Sebastian Kluska.
W dobie dynamicznych zmian i rosnącej liczby jednostek rekreacyjnych na wodach Bałtyku, takie akcje pokazują, że polskie służby ratownicze są gotowe na każde wyzwanie. Współdziałanie trzech kluczowych formacji morskich – MSPiR, Straży Granicznej i Marynarki Wojennej RP – stanowi fundament bezpieczeństwa na polskim wybrzeżu. Tak w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, jak i ochrony tego, co najcenniejsze, a więc ludzkiego życia.
Do zdarzenia doszło 15 marca 2025 r. około godziny 16:42
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Skuteczna interwencja ratownicza w porcie w Ustce w Wielką Sobotę. To 64 akcja MSPiR w 2025 roku
Wzmożona czujność na Morzu Północnym. Belgijski okręt eskortuje rosyjską jednostkę w rejonie holenderskiej EEZ
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
Porty, terminale, infrastruktura krytyczna. Od 17 kwietnia obowiązuje zakaz fotografowania
Nowy sprzęt dla WOPR w Zachodniopomorskiem
Nietypowy gość w Szczecinie. SG-301 Generał Józef Haller na Wałach Chrobrego
Rosyjska „flota cieni” to także zagrożenie dla środowiska
Zamiast paneli podłogowych narkotyki. Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała kontener z Kanady
Ćwiczenia grup poszukiwawczo-ratowniczych z całego kraju
SHK: Brak dowodów na sabotaż dokonany przez załogę chińskiego statku Yi Peng 3
REKLAMA