Włoska enklawa na oczach świata. San Marino nie ma na liście państw objętych podwyższonymi cłami USA

Na liście państw objętych podwyższonymi cłami USA nie ma San Marino - odnotował włoski dziennik "La Stampa". Według gazety ta republika - enkawa na terenie Włoch - może nabrać strategicznego znaczenia w relacjach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, a niektóre firmy już rozważają przeniesienie tam swoich baz operacyjnych.

biznes na świecie polityka wiadomości

04 kwietnia 2025   |   21:07   |   Źródło: PAP / Gazeta Morska   |   Opracował: Sylwia Wysocka / PAP / Rzym   |   Drukuj

fot. Pexels

fot. Pexels

Podczas gdy na mocy decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa obowiązywać będą 20-procentowe cła na towary z Unii Europejskiej, w przypadku małego San Marino, które nie należy do UE, minimalna stawka celna będzie wynosić 10 procent.

Ta najstarsza nadal istniejąca republika świata została tym samym "ułaskawiona" przez amerykańskiego prezydenta - stwierdza turyńska gazeta. To zaś oznacza - wyjaśnia - że państwo położone na Monte Titano może odegrać strategiczną rolę.

Dziennik przypomina, że w San Marino swoje siedziby już mają dziesiątki firm import-eksport, które korzystają z licznych oferowanych tam ulg podatkowych.

"La Stampa" wyjaśnia, że podczas gdy produkt eksportowany z Włoch objęty będzie 20-procentowym cłem, cło na ten sam produkt wysłany za Ocean przez firmę z San Marino będzie niższe o połowę.

Tamtejsze stowarzyszenie przedsiębiorców wyraziło zaniepokojenie już rosnącym zainteresowaniem firm z UE, które chciałyby się tam przenieść, bo stanowiłoby to dla nich większą konkurencję.

- Wiele naszych firm ma kontakty ze Stanami Zjednoczonymi i oczywiście panuje niepokój - powiedział sekretarz generalny stowarzyszenia William Vagnini. - "Ale myślę, że nasze firmy są gotowe , by się na nowo zorganizować , również kierując uwagę na inne rynki.

Przyznał zarazem, że także San Marino może "dostać rykoszetem" w związku z cłami, bo Włochy są drugim po USA głównym partnerem republiki.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz