Wiceadmirał Krzysztof Jaworski z wizytą w Dowództwie Operation EUNAVFOR MED IRINI
Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego złożył wizytę w Dowództwie Operation EUNAVFOR MED IRINI. Teraz realizację zadań prowadzi IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI z żołnierzami Gdyńskiej Brygady Lotnictw
bezpieczeństwo lotnictwo marynarka wojenna wiadomości21 sierpnia 2024 | 01:09 | Źródło: Marynarka Wojenna RP | Gazeta Morska | Drukuj
Wiceadmirał Krzysztof Jaworski z wizytą w Dowództwie Operation EUNAVFOR MED IRINI / fot. Operation EUNAVFOR MED IRINI | Gazeta Morska
Wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego złożył wizytę w Dowództwie Operation EUNAVFOR MED IRINI gdzie między innymi spotkał się z zastępcą dowódcy Rear Admiral Guillaume Fontarensky. Polski dowódca m.in. zapoznał się z aktualnie prowadzonymi działaniami w ramach operacji oraz ich wynikami.
- Polska uczestniczy w operacji od 1 kwietnia 2020 roku - przypominają w Marynarce Wojennej RP. - Obecnie realizację zadań mandatowych prowadzi IX zmiana Polski Kontyngent Wojskowy IRINI, którego trzon stanowią żołnierze Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Polski Kontyngent Wojskowy IRINI
Głównym celem działań, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest:
- wdrożenie embarga na broń ONZ,
- zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej
- oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, szczególnie w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu.
- Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz międzynarodowymi regulacjami w zakresie praw człowieka - wyliczają w Marynarce Wojennej RP.
Wiceadmirał Krzysztof JAWORSKI DOWÓDCA CENTRUM OPERACJI MORSKICH - DOWÓDCA KOMPONENTU MORSKIEGO
Wiceadmirał Krzysztof Jerzy Jaworski urodził się 5 czerwca 1966 roku w Gdyni. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. W 1990 roku został skierowany do 3. Flotylli Okrętów do 2. dywizjonu Okrętów Rakietowych na pierwsze stanowisko służbowe, dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na ORP „Metalowiec”, przechodząc kolejno wszystkie szczeble dowodzenia do dowódcy ORP „Hutnik” w latach 1994 - 1997. Do 2001 roku zajmował stanowiska w sztabie dywizjonu. Potem był szefem Sekcji Operacyjnej w Sztabie 3. Flotylli Okrętów i starszym specjalistą Oddziału Operacyjnego Zarządu Operacji Morskich N-3 Sztabu MW.
W marcu 2007 roku objął stanowisko dowódcy dywizjonu Okrętów Rakietowych. W 2010 roku został skierowany do służby w Zespole Asystenta Szefa Sztabu Generalnego ds. Marynarki Wojennej w Sztabie Generalnym WP w Warszawie. W 2012 roku, wrócił do Gdyni, na stanowisko Szefa Oddziału Szkolenia Dowództw i Ćwiczeń w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2013 roku pełnił obowiązki na stanowisku szefa sztabu w pionie zastępcy dowódcy ds. wsparcia NATO Training Mission (NTM-A) w Afganistanie.
Po powrocie z misji rozpoczął służbę w Zarządzie Uzbrojenia Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. Skończyl podyplomowe studia polityki obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie (USA). W sierpniu 2015 roku objął obowiązki szefa Sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z dnia 2 maja 2016 roku, został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. 29 listopada 2016 roku, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica, z rąk Prezydenta RP odebrał nominację na stopień kontradmirała. 7 maja 2018 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego. 15 sierpnia 2018 roku, w trakcie obchodów Święta Wojska Polskiego otrzymał od Prezydenta RP nominację na stopień wiceadmirała.
Wiceadmirał Krzysztof Jaworski został odznaczony m.in.: „Brązowym Krzyżem Zasługi", srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, dwukrotnie „Gwiazdą Afganistanu”, złotymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, a także medalem NATO ISAF.
Jest żonaty i ma dwóch synów. Lubi podróżować, czynnie uprawia biegi na długich dystansach. Interesuje się literaturą marynistyczną, szczególnie z okresu I i II wojny światowej.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Paula Milewicz
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Incydent na Bałtyku: Rosyjski okręt wystrzelił amunicję sygnałową w kierunku niemieckiego śmigłowca
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Pożar na statku „Sofia” na Bałtyku - załoga ewakuowana, statek przygotowywany do holowania
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
REKLAMA