Westinghouse z kontraktem od NASA-DOE dotyczącym rozwoju mikroreaktora kosmicznego
NASA i DOE kontynuują współpracę z Westinghouse przy projekcie Fission Surface Power.
biznes energetyka na świecie wiadomościDzisiaj | 19:16 | Źródło: Westinghouse / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Westinghouse
NASA i Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) wybrały Westinghouse Electric Company do kontynuowania prac nad rozwojem projektu mikroreaktora kosmicznego Fission Surface Power (FSP).
Celem projektu FSP jest opracowanie koncepcji małych reaktorów jądrowych wytwarzających energię elektryczną, które mogłyby zapewnić astronautom niezawodne źródło zasilania zarówno na Księżycu, jak i poza nim. Kontrakt, przyznany przez Idaho National Laboratory (INL), będzie bazował na udanej pracy projektowej, którą Westinghouse ukończył podczas Fazy 1 projektu. Umowa umożliwi zoptymalizowanie wkładu firmy w projekt systemów FSP, ich konfigurację oraz rozpoczęcie testów nad kluczowymi elementami technologii. Dalszy postęp w ramach projektu FSP może umożliwić NASA osiągnięcie celu, jakim jest przeprowadzenie demonstracji na Księżycu w następnej dekadzie.
- Westinghouse docenia możliwość dalszego akcentowania swojego przywództwa w projektowaniu mikroreaktorów do misji kosmicznych. To wyróżnienie odzwierciedla naszą ścisłą współpracę z NASA i postępy, jakie poczyniliśmy w programie FSP, które zwiększają strategiczne możliwości misji Artemis. Z niecierpliwością czekamy na testy i demonstracje naszej technologii mikroreaktora w nadchodzących latach, w ramach tej ważnej inicjatywy NASA- powiedział Richard Rademacher, prezes Westinghouse Government Services.
Program FSP NASA wykorzystuje i rozwija osiągnięcia projektu Kilopower, mającego na celu opracowanie przystępnych cenowo technologii rozszczepienia energii jądrowej, wykorzystywanej dla długotrwałych pobytów na powierzchniach planetarnych. Obecnie NASA współpracuje z DOE nad zaprojektowaniem systemu energetycznego opartego na rozszczepieniu, który dostarczałby do 40 kilowatów mocy – wystarczająco dużo, aby nieprzerwanie zasilać 30 gospodarstw domowych przez 10 lat. Przyszła demonstracja księżycowa utoruje drogę dla długofalowych oraz zrównoważonych operacji i baz na Księżycu i Marsie.
Westinghouse wykorzystuje swoją technologię mikroreaktora eVinci do opracowania odpornego i wydajnego masowo systemu napędu i zasilania elektrycznego dla satelit, statków kosmicznych i działań na powierzchniach planetarnych. Westinghouse bazuje na dekadach wiodących w branży innowacji w dostarczaniu bezemisyjnej, bezpiecznej i skalowalnej energii wszędzie tam, gdzie jest potrzebna do różnych zastosowań.
Mikroreaktor eVinci generuje niezawodną energię elektryczną i cieplną dla odległych społeczności, ośrodków naukowych, operacji górniczych, centrów przemysłowych, centrów danych, obiektów obronnych, a wkrótce powierzchni księżycowej i nie tylko. Mikroreaktory eVinci mają bardzo niewiele ruchomych części, dzięki czemu zapewniają wszechstronność dla różnych typów misji poprzez redukcję elementów awaryjnych, prostą obsługę i zwiększoną niezawodność w trudnym środowisku kosmicznym.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Podsumowanie 2024 roku PGE Baltica. Czy był to udany rok?
Aramco jako lider innowacji i lokalizacji. Gigant w drodze do rewolucji przemysłowej w regionie
"Wieloryb" z Zatoki Meksykańskiej. Shell otwiera nowy rozdział w eksploatacji głębinowej
Powstaje Polski Zielony Fundusz dla inwestycji w transformację energetyczną
Minimalna krajowa w 2025 roku. Wzrost wynagrodzeń w Polsce. Sprawdź, ile teraz zarobisz
Sztuczna inteligencja w pracy? 44 proc. kobiet w biznesie chce korzystać z AI
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji po raz pierwszy od trzech miesięcy
Na koniec kadencji Joe Biden wprowadza najostrzejsze sankcje na Rosję
Ustecki projekt PGE Baltica ma inżyniera kontraktu
Polskie porty morskie biją rekordy. Ambitne plany inwestycyjne na przyszłość. Ponad 4 miliardy zł na inwestycje
REKLAMA
REKLAMA