Grupa Przemysłowa Baltic wspiera budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Grupa Przemysłowa Baltic, za pośrednictwem swoich spółek Energomontaż-Północ Gdynia i Baltic Operator, aktywnie uczestniczy w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. - W ramach współpracy z Westinghouse, nasza grupa została wybrana do realizacji zamówień w fazie rozwoju systemów jakości, niezbędnych do spełnienia standardów dla przemysłu jądrowego - przekazała GPB w komunikacie prasowym.
biznes energetyka gospodarka morska wiadomości11 grudnia 2024 | 18:07 | Źródło: GP Baltic / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Pixabay
– Energetyka jądrowa to strategiczny kierunek rozwoju, który może znacząco wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz przyczynić się do transformacji gospodarki. Grupa Przemysłowa Baltic traktuje udział w tym projekcie jako ważny krok w rozwoju polskiego przemysłu i technologii jądrowych – mówi Wiktor Neć, pełnomocnik zarządu ds. Energetyki Jądrowej.
Zamówienia realizowane przez spółki GPB w ramach Fazy 1 obejmują przygotowanie podstaw dla systemu jakości zgodnego z międzynarodowym standardem NQA-1, który jest kluczowy w przemyśle jądrowym. Dzięki temu polscy dostawcy będą mogli sprostać najwyższym wymaganiom jakościowym, co stanowi fundament zarówno dla realizacji obecnej inwestycji, jak i przyszłych projektów jądrowych w Polsce i na świecie.
– Naszym celem jest nie tylko udział w budowie elektrowni w Lubiatowie-Kopalinie, ale także rozwój polskiego przemysłu jako istotnego gracza na globalnym rynku technologii jądrowych – dodaje Wiktor Neć.
Włączenie Grupy Przemysłowej Baltic do realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej jest potwierdzeniem kompetencji i doświadczenia polskiego przemysłu w realizacji najbardziej wymagających projektów technologicznych. Proces preselekcji dostawców, zakończony w kwietniu 2024 roku, uwzględniał najwyższe standardy jakości i przejrzystości, podkreślając kluczową rolę lokalnych firm w budowie tzw. local content.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
MSC Elisabetta zawinęła do Baltic Hub. Nowoczesny gigant kontenerowy w Gdańsku
W USA ceny ropy spadają; będzie nadwyżka surowca, a perspektywy wojny handlowej się pogarszają
Coraz więcej uszkodzonych aut używanych trafia do Polski. Import samochodów osiąga rekordowy poziom
W szczecińskim porcie powstanie multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy za 35 mln zł
Dok pływający PGZ Stoczni Wojennej przestawiony do nowej wnęki dokowej
Ministerstwo Infrastruktury: w tym roku blisko 65 ml zł na tory podejściowe do mniejszych portów
Jak zabezpieczyć energetyczną przyszłość Europy? - Ørsted publikuje plan działań dla morskiej energetyki wiatrowej
Morskie farmy wiatrowe do 2040 r. dadzą polskiemu systemowi elektroenergetycznemu 18 GW
Chińskie ministerstwo handlu: jesteśmy gotowi na dialog w sporze handlowym z USA
REKLAMA