Uroczyste rozpoczęcie budowy ORP Czajka - szóstego niszczyciela min typu KORMORAN II

15 października 2024 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość rozpoczęcia cięcia blach dla szóstego i zarazem ostatniego z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II. Ceremonia ta, znana jako tzw. "palenie blach", symbolicznie rozpoczęła budowę nowego okrętu o planowanej nazwie ORP Czajka, który otrzyma numer burtowy 606. Okręt ten będzie czwartą jednostką w historii Marynarki Wojennej RP noszącą to zaszczytne imię, kontynuując tradycję polskich trałowców i niszczycieli min.

bezpieczeństwo marynarka wojenna wiadomości

18 października 2024   |   11:05   |   Źródło: Wojsko Polskie / Gazeta Morska   |   Opracował: Daniel Nawrocki   |   Drukuj

fot. Wojsko Polskie / Sławomir Lewandowski

fot. Wojsko Polskie / Sławomir Lewandowski

Nowa jednostka trafi do 12 Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. ORP Czajka będzie częścią systemu obrony przeciwminowej, której zadaniem jest wykrywanie, identyfikacja i neutralizacja min morskich, prowadzenie operacji rozpoznawczych oraz osłona innych jednostek pływających przed zagrożeniami minowymi. Okręt ten będzie mógł także stawiać miny oraz zdalnie sterować samobieżnymi platformami przeciwminowymi, zarówno w polskich wodach, jak i podczas międzynarodowych misji w ramach NATO czy UE.

Nowoczesne niszczyciele min typu KORMORAN II

Okręty typu KORMORAN II, do których zalicza się ORP Czajka, reprezentują nową generację polskich niszczycieli min, zaprojektowanych z myślą o operacjach w wymagających warunkach, takich jak Morze Bałtyckie i Morze Północne. Są one wyposażone w najnowocześniejsze technologie służące do neutralizacji zagrożeń minowych, a także systemy do stawiania min oraz rozpoznania podwodnego. Ich konstrukcja, opracowana przez polskich inżynierów, stanowi ważny krok naprzód w rozwoju krajowego przemysłu stoczniowego i obronnego.

Prototypowy okręt ORP Kormoran (601) wszedł do służby w 2017 roku, a kolejne jednostki, takie jak ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603), dołączyły do 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni, stanowiąc filar polskiego systemu obrony przeciwminowej. W najbliższych latach, cała seria sześciu niszczycieli min trafi do służby w Marynarce Wojennej RP, wzmacniając jej zdolności operacyjne.

Historyczne dziedzictwo nazwy „Czajka”

ORP Czajka będzie kolejną jednostką, która nosi nazwę mającą głębokie historyczne korzenie. Pierwszy okręt o tej nazwie służył w polskiej Marynarce Wojennej już od 1921 roku jako trałowiec. Drugi, trałowiec redowy typu Jaskółka, wszedł do służby w 1936 roku, uczestnicząc w obronie polskiego wybrzeża podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Trzeci okręt, trałowiec bazowy projektu 206F, został wprowadzony do służby w 1967 roku, a po modernizacji w 1999 roku do standardu niszczyciela min proj. 206FM, zakończył służbę w 2021 roku, ustępując miejsca nowoczesnym okrętom typu KORMORAN II.

Nowe jednostki – OORP Jaskółka, Rybitwa i Czajka – nawiązują do tradycji polskich minowców, które odegrały istotną rolę w obronie wybrzeża w 1939 roku. Nazwy te są hołdem dla pierwszych okrętów zaprojektowanych przez polskich inżynierów i zbudowanych w polskich stoczniach, symbolizując początki współczesnego budownictwa okrętowego w Polsce.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Daniel Nawrocki
redaktor

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz