Trwają intensywne prace na terenie budowy elektrowni w Grudziądzu
Powstająca w Grudziądzu elektrownia gazowo-parowa ma za sobą owocny 2024 rok. Jak informuje Energa, przez kolejne dwanaście miesięcy prac realizacyjnych ta istotna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycja osiągnęła wysoki stopień zaawansowania i jest na ostatniej prostej do zakończenia montaży oraz rozpoczęcia rozruchu.
biznes energetyka wiadomości30 stycznia 2025 | 14:31 | Źródło: Energa / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Energa
W 2024 roku na budowie bloku o mocy ok. 560 MW kontynuowane były zaawansowane prace montażowe, obejmujące nie tylko turbozespół, czyli tzw. serce jednostki, którego elementy dostarczane były na plac budowy w okresie od stycznia do kwietnia, zarówno drogą lądową, jak i morską oraz rzeczną. Prowadzono w tym czasie również instalację innych urządzeń bloku, m.in. kotła odzysknicowego - wraz z jego orurowaniem z turbozespołem, transformatorów, rozdzielnic elektrycznych czy też układów sterowania wraz z okablowaniem.
Na terenie elektrowni wznoszone były kolejne budynki, budowle i konstrukcje pomocnicze, przeznaczone dla usytuowania m.in.: stacji przygotowania gazu, stacji przygotowania wody, kotłowni pomocniczej czy też układu chłodzenia z chłodnią wentylatorową. Prace te realizowane były dzięki zaangażowaniu i codziennemu wysiłkowi setek pracowników, wykonujących swoje zadania zarówno na terenie elektrowni przy ul. Skowronkowej, ale też w fabrykach i biurach projektowych w wielu zakątkach świata.
Kluczowa infrastruktura także poza terenem budowy
W 2024 roku trwały prace związane z budową ujęcia wody z rzeki Wisły wraz z magistralą wodociągową, która zapewni wodę dla potrzeb elektrowni (dzięki zastosowaniu zamkniętego układu chłodzenia, jej pobór ograniczony będzie do minimum). Realizowane było również przyłącze gazowe oraz napowietrzna linia wyprowadzenia mocy, którą energia elektryczna wyprodukowana w elektrowni doprowadzona będzie do stacji elektroenergetycznej Grudziądz – Węgrowo.
Ponadto na mocy umów z Miastem Grudziądz spółka CCGT Grudziądz, równolegle do budowy elektrowni, zaangażowała się w modernizację miejskich dróg na odcinkach przebiegu nowej magistrali wodnej, która zasilać będzie elektrownię oraz terenie wokół niej. W minionym roku dokonano przebudowy pierwszego odcinka na ul. Południowej, w kolejnych miesiącach bieżącego roku kontynuowana będzie przebudowa ul. Skowronkowej oraz budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jaskółczej. Prace te przyczynią się nie tylko dla realizacji potrzeb powstającej elektrowni, poprawią one także warunki komunikacyjne i bezpieczeństwo mieszkańców miasta.
zobacz też
Rozruch elektrowni w najbliższych miesiącach
Wśród zadań, jakie w następnych dwunastu miesiącach stać będą przed inwestorem i wykonawcami prac, jest m.in. próba ciśnieniowa kotła odzysknicowego wraz z instalacjami pomocniczymi oraz zakończenie montaży pozostałych do zabudowy urządzeń i instalacji pomocniczych elektrowni. Planowane jest też zakończenie wznoszenia pozostałych do wykonania budynków, budowli i konstrukcji oraz montaż i uruchomienie instalacji elektrycznych, zasilających poszczególne urządzenia.
W 2025 roku planowane jest przeprowadzenie rozruchu elektrowni. W tym zakresie w pierwszej kolejności spółka CCGT Grudziądz przeprowadzi podanie napięcia i przyłączenia elektrowni do sieci elektrycznych, zarówno przesyłowych 400 kV, jak i dystrybucyjnych 110 kV, zasilenie instalacji elektrowni gazem oraz zapewnienie dostępności wody.
W dalszych krokach dokona sprawdzenia poprawności pracy wszystkich zainstalowanych maszyn i urządzeń wraz z przynależnymi im systemami sterowania i zabezpieczeń. Będzie to tzw. zimny rozruch elektrowni. Po jego pomyślnym zakończeniu, planowana jest faza gorącego rozruchu. Dokonany zostanie pierwszy zapłon turbozespołu, pierwsza synchronizacja z siecią elektroenergetyczną oraz testy pracy elektrowni w różnych trybach i warunkach operowania (w tym osiągnięcia jej mocy nominalnej).
Bezpieczeństwo dostaw energii
Elektrownie gazowo-parowe to technologia kluczowa dla przejściowego okresu transformacji energetycznej Polski – jedyna, która jest w stanie realnie zastąpić dotychczasowe, bardziej emisyjne, węglowe aktywa konwencjonalne w bilansowaniu pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Bloki gazowo-parowe łączą wysoką elastyczność pracy z ponad dwukrotnie niższą względem konwencjonalnych źródeł węglowych emisyjnością. Nie tylko w mniejszym stopniu wpływają na środowisko, ale mogą szybciej reagować na dynamiczne zmiany zapotrzebowania na energię elektryczną, wynikające z rosnącej elektryfikacji konsumenckiej oraz coraz wyższego udziału niesterowalnych źródeł OZE w bilansie energetycznym.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria


komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
REKLAMA