Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli
W dniach 3-4 grudnia 2024 r. Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Głównym tematem rozmów były konsekwencje i implikacje rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie dla Europy i świata.
na świecie nato polityka wiadomości04 grudnia 2024 | 22:25 | Źródło: MSZ / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Konrad Laskowski / MSZ
Jak informuje MSZ, podczas obrad ministrowie omówili dalsze kroki działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa członków Sojuszu. Minister Radosław Sikorski przedstawił polskie oczekiwania względem przyszłorocznego szczytu NATO w Hadze, w tym dotyczące odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji oraz wagi dalszego wsparcia Ukrainy.
Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą, zorganizowanego w ramach Rady NATO-Ukraina i przy udziale Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Kai Kallas, omówiono aktualną sytuację na froncie oraz bieżące potrzeby Kijowa.
- Szef polskiej dyplomacji podkreślił niezmienną gotowość Polski do wspierania Ukrainy oraz współdziałania z sojusznikami w tym zakresie. Wskazywał na kluczową rolę współpracy NATO-UE dla zapewnienia kompleksowego wsparcia naszego sąsiada, co będzie jednym z priorytetów działań polskiego przewodnictwa w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r. - przekazał Paweł Wroński, rzecznik prasowy MSZ w komunikacie.
Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO spotkali się również z królem Jordanii Abdullahem II, aby omówić aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie. Rozmowy dotyczyły również destrukcyjnych działań Rosji i jej partnerów, przyczyniających się do destabilizacji zarówno Europy, jak i Bliskiego Wschodu.
Sojusznicy z uznaniem odnosili się do zaangażowania Jordanii we współpracę z NATO. Zapowiadane otwarcie biura łącznikowego Sojuszu w Ammanie powinno przyczynić się do dalszego umacniania tego partnerstwa.
- Na marginesie posiedzenia szef polskiej dyplomacji wziął także udział w spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych państw bałtyckich, nordyckich i Niemiec. Przeprowadził także rozmowę ze swoim czeskim odpowiednikiem. Osią wszystkich rozmów była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
zobacz też
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Hiszpańska Marynarka Wojenna i Navantia posuwają naprzód rozwój okrętów hydrograficznych
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Pierwszy całkowicie elektryczny holownik w Europie w porcie Antwerpia-Brugia
Portugalska Marinha i policja przechwytują podejrzane jednostki w dwóch operacjach antynarkotykowych
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Nowy dowódca Duńskiej Marynarki Wojennej. Został nim kontradmirał Søren Kjeldsen
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
Błędy załogi doprowadziły do zatonięcia nowozelandzkiego okrętu u wybrzeży Samoa
Podmorskie kable telekomunikacyjne naprawione! Trwa międzynarodowe śledztwo
REKLAMA