Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Rosyjski okręt podwodny nieoczekiwanie pojawił się na filipińskiej części Morza Południowochińskiego. Załoga okrętu zakomunikowała drogą radiową, że czeka na poprawę warunków pogodowych, aby móc ruszyć w stronę Władywostoku.
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie wiadomości02 grudnia 2024 | 13:14 | Źródło: Interia / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
Fot. Wikimedia Commons
- Jakiekolwiek wtargnięcie do naszej wyłącznej strefy ekonomicznej lub do naszych linii morskich budzi ogromne zaniepokojenie - rzecznik filipińskiej marynarki wojennej Roy Vincent Trinidad.
Rosyjski okręt klasy Kilo, pojawił się na Morzu Południowochińskim i wywołał międzynarodową dyskusję. Obecność okrętu odnotowano w czwartek, kiedy znajdował się w odległości ok. 150 km od filipińskiej prowincji Occidental Mindoro.
Manilla postanowiła zainterweniować, ponieważ rosyjska jednostka zacumowała w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin. Doszło do eskortowania okrętu zgodnie z przepisami morskimi.
- Jakiekolwiek wtargnięcie do naszej wyłącznej strefy ekonomicznej lub do naszych linii morskich budzi ogromne zaniepokojenie - przekazał w odpowiedzi na incydent rzecznik marynarki wojennej Filipin.
Opinia publiczna ciągle nie wie, dlaczego rosyjski okręt znalazł się w rejonie Filipin. Udało się im, za pomocą jednej z fregat, nawiązały kontakt radiowy z okrętem podwodnym. Jego załoga przekazała, że postój jest spowodowany trudnymi warunkami pogodowymi. Kiedy pogoda będzie lepsz,a rosyjska jednostka ma ruszyć w stronę Władywostoku.
Rosyjskie okręty podwodne Kilo - jak pisze agencja Ukrinform - są wolno poruszającymi się statkami. Rosjanie skutecznie unowocześniają tego typu sprzęt od lat 80. XX wieku.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
REKLAMA