Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Rosyjski okręt podwodny nieoczekiwanie pojawił się na filipińskiej części Morza Południowochińskiego. Załoga okrętu zakomunikowała drogą radiową, że czeka na poprawę warunków pogodowych, aby móc ruszyć w stronę Władywostoku.
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie wiadomości02 grudnia 2024 | 13:14 | Źródło: Interia / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
Fot. Wikimedia Commons
- Jakiekolwiek wtargnięcie do naszej wyłącznej strefy ekonomicznej lub do naszych linii morskich budzi ogromne zaniepokojenie - rzecznik filipińskiej marynarki wojennej Roy Vincent Trinidad.
Rosyjski okręt klasy Kilo, pojawił się na Morzu Południowochińskim i wywołał międzynarodową dyskusję. Obecność okrętu odnotowano w czwartek, kiedy znajdował się w odległości ok. 150 km od filipińskiej prowincji Occidental Mindoro.
Manilla postanowiła zainterweniować, ponieważ rosyjska jednostka zacumowała w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin. Doszło do eskortowania okrętu zgodnie z przepisami morskimi.
- Jakiekolwiek wtargnięcie do naszej wyłącznej strefy ekonomicznej lub do naszych linii morskich budzi ogromne zaniepokojenie - przekazał w odpowiedzi na incydent rzecznik marynarki wojennej Filipin.
Opinia publiczna ciągle nie wie, dlaczego rosyjski okręt znalazł się w rejonie Filipin. Udało się im, za pomocą jednej z fregat, nawiązały kontakt radiowy z okrętem podwodnym. Jego załoga przekazała, że postój jest spowodowany trudnymi warunkami pogodowymi. Kiedy pogoda będzie lepsz,a rosyjska jednostka ma ruszyć w stronę Władywostoku.
Rosyjskie okręty podwodne Kilo - jak pisze agencja Ukrinform - są wolno poruszającymi się statkami. Rosjanie skutecznie unowocześniają tego typu sprzęt od lat 80. XX wieku.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Pożar na statku „Sofia” na Bałtyku - załoga ewakuowana, statek przygotowywany do holowania
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
Podmorskie kable telekomunikacyjne naprawione! Trwa międzynarodowe śledztwo
Polska propozycja utworzenia Navy Policing z poparciem. Minister obrony Litwy za projektem
Kolejne czołgi K2 z Korei Południowej przybyły do Polski. Agencja Uzbrojenia odebrała transport w Porcie Gdańsk
REKLAMA