Pomnik polskiej Marynarki Wojennej w Kanadzie upamiętni Bitwę o Atlantyk
W Halifaksie, w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja, rozpoczęto prace nad budową pomnika Polskiej Marynarki Wojennej, upamiętniającego udział polskich okrętów w Bitwie o Atlantyk. Inicjatorem projektu jest konsul honorowy RP w Halifaksie, Jan Skóra, który podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia dla zachowania pamięci o wkładzie polskich marynarzy w działania II wojny światowej.
historia marynarka wojenna na świecie wiadomości03 stycznia 2025 | 12:51 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
ORP Burza | fot. Wikimedia Commons
Pomnik zostanie zlokalizowany w pobliżu Kanadyjskiego Muzeum Imigracji przy Nabrzeżu 21 i będzie przedstawiał zarys dziobu okrętu, z wyrytymi nazwami polskich jednostek uczestniczących w Bitwie o Atlantyk. Według planów, uroczystość odsłonięcia pomnika ma odbyć się we wrześniu 2025 roku. Projekt zyskał wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej, a prace przygotowawcze są już na zaawansowanym etapie.
Na Nabrzeżu 21 w Halifaksie znajduje się już pomnik upamiętniający polską historię w Kanadzie, odsłonięty we wrześniu 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nowy monument będzie kolejnym symbolem polsko-kanadyjskich więzi historycznych, eksponowanym w miejscu odwiedzanym przez licznych turystów przypływających statkami wycieczkowymi.
Podczas II wojny światowej port w Halifaksie odgrywał kluczową rolę jako punkt przerzutowy amerykańskiej pomocy dla Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego. Polska Marynarka Wojenna aktywnie uczestniczyła w eskortowaniu konwojów przez Atlantyk, przyczyniając się do sukcesu alianckich operacji morskich. Niszczyciele takie jak ORP „Burza”, ORP „Kujawiak” czy ORP „Piorun” brały udział w kluczowych działaniach, w tym w operacji zatopienia niemieckiego pancernika „Bismarck” oraz ochronie licznych konwojów przed atakami U-Bootów.
Inicjatywa budowy pomnika ma na celu przypomnienie i uhonorowanie wkładu polskich marynarzy w zwycięstwo aliantów w Bitwie o Atlantyk, a także edukację przyszłych pokoleń o znaczeniu tych wydarzeń dla historii Polski i świata.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
32. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"
Nowe Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
Tajemnice bałtyckich wraków. Podwodne skarby historii. Co skrywa Morze Bałtyckie?
Gdynia: złapać morski oddech
136. rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego
Zbrodnia bez nazwy i kary
Pamięci bohaterskich Obrońców Wybrzeża z września 1939 roku. Uroczystości na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni
Polska Marynarka Wojenna w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwa pod Czarnobylem (1920)
Fundacja Fincantieri ponownie uruchomiona z naciskiem na historię, innowacje i integrację
II wojna światowa: Bitwa o Narwik
REKLAMA
REKLAMA