Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej na targach WindEnergy w Hamburgu
Polski Pawilon PSEW podczas targów WindEnergy w Hamburgu zgromadzi liderów branży. Apetyty na europejski offshore rosną - podkreślają w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.
energetyka offshore wiadomości13 września 2024 | 23:07 | Źródło: PSEW | Gazeta Morska | Drukuj
Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej na targach WindEnergy w Hamburgu / fot. mat. prasowe | Gazeta Morska
Morska energetyka wiatrowa - promowali ją w Hamburgu
Morska energetyka wiatrowa może odpowiadać nawet za 30 proc. zapotrzebowania na prąd w UE do 2050 r. Europejski rynek offshore wrzuca piąty bieg, jednak Polska wciąż nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, aby stać się kluczowym graczem w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych. Konieczna jest przestrzeń umożliwiająca promocję krajowych dostawców i efektywną współpracę międzynarodową. Okazją do zaprezentowania potencjału rodzimych przedsiębiorstw na globalnym rynku będą targi WindEnergy w Hamburgu, gdzie pod przewodnictwem PSEW powstanie Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej zrzeszający liderów krajowej transformacji energetycznej, m.in. PGE i Grupę ORLEN.
Zgodnie z założeniami KE morska energetyka wiatrowa może do 2050 roku zaspokajać blisko 1/3 zapotrzebowania Starego Kontynentu na energię elektryczną. Jest to równoznaczne z dostarczeniem 300 GW mocy, a przy uwzględnieniu Wielkiej Brytanii i Norwegii nawet 450 GW w perspektywie najbliższych 16 lat. Inwestycje w offshore dynamicznie przyśpieszają, a morska energetyka wiatrowa staje się kołem napędowym transformacji energetycznej w UE.
Kluczową rolę w tym procesie może odegrać Polska, która tuż po Danii i Niemczech jest trzecim najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla wiatru w Unii Europejskiej. Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego, szacowany na 33 GW, uznawany jest za jeden z największych w Europie. Polski przemysł ma wszelkie atuty, aby produkować główne elementy konstrukcyjne dla morskich farm wiatrowych, tj. wieże wiatrowe, elementy turbin, morskie stacje transformatorowe, kable oraz statki instalacyjne i obsługowe.
– Krajowy sektor offshore obejmuje ponad 400 firm – część z nich uczestniczy już w zagranicznych projektach, inne czekają jeszcze na swój debiut przy wykorzystaniu doświadczenia z pokrewnych branż. Jako kraj mamy do zaoferowania naprawdę wiele w zakresie farm wiatrowych na lądzie czy wyczekiwanych projektów na morzu, jednak nasze możliwości wciąż pozostają niewykorzystane. Wspólnie z liderami polskiego rynku wiatrowego zaprezentujemy rodzimy potencjał na międzynarodowych targach WindEnergy w Hamburgu. Tegoroczny pawilon PSEW podkreślać będzie, że Polska jest aktywnym uczestnikiem europejskiej transformacji energetycznej, a jej rola wciąż rośnie – zaznacza Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
WindEnergy Hamburg. Polska musi być obecna
WindEnergy Hamburg to największa na świecie platforma biznesowa branży wiatrowej, umożliwiająca wymianę wiedzy i doświadczenia, budowanie sieci kontaktów i zawieranie ważnych transakcji. W tegorocznej edycji udział weźmie ponad 40 tys. uczestników ze 100 krajów oraz 1,5 tys. wystawców. Nie zabraknie również delegacji z Polski pod przewodnictwem PSEW. Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej to nieograniczone możliwości dla polskiego biznesu w zakresie spotkań B2B i budowania bazy kontaktów. Wśród wystawców tegorocznego pawilonu znajdzie się m. in. Polska Grupa Energetyczna.
– We wrześniu Hamburg stanie się globalną platformą współpracy i wymiany doświadczeń światowego przemysłu wiatrowego. Dlatego Grupa PGE jako największy krajowy producent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i największy inwestor offshore wind w polskiej części Morza Bałtyckiego współtworzy Polski Pawilon wraz z PSEW. Na takich wydarzeniach jak WindEnergy w Hamburgu po prostu trzeba być! – mówi Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, realizującej Program Offshore Grupy PGE.
Jednym z partnerów Polskiego Pawilonu będzie też ORLEN Neptun – spółka rozwijająca nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN.
– Grupa ORLEN i ORLEN Neptun przygotowują się do budowy kolejnych pięciu morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy ok. 5.2 GW. Dla nas wydarzenie w Hamburgu jest świetną okazją do nawiązywania relacji z potencjalnymi partnerami tych inwestycji oraz dostawcami w fazie rozwoju projektów, kontraktacji głównych elementów i budowy morskich farm. Partnerstwo Pawilonu Polskiego na Wind Energy Hamburg to także platforma do rozwijania biznesowego potencjału terminala instalacyjnego w Świnoujściu, którego budowa jest na ukończeniu – mówi Janusz Bil, prezes zarządu ORLEN Neptun.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
PSEW od 25 lat aktywnie wzmacnia pozycję polskich firm z branży wiatrowej na arenie międzynarodowej i wspiera je w budowaniu eksperckiego wizerunku. Częścią Polskiego Pawilonu będzie również powołana przez Stowarzyszenie Fundacja Wind Industry Hub, która wspiera polskie firmy w ekspansji na rynki zagraniczne oraz rozwija napływ inwestycji zagranicznych do Polski.
– Łączymy siły i zapraszamy do współtworzenia Polskiego Pawilonu Energetyki Wiatrowej na WindEnergy w Hamburgu. Transformacja w kierunku czystej energii musi iść w parze z konkurencyjnością przemysłową i zwiększaniem zatrudnienia w całym łańcuchu wartości w Europie. Sojusze z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomogą budować silny sektor MEW w Polsce w sposób optymalny kosztowo i przy wsparciu rodzimego przemysłu. Zadbaliśmy, aby polski akcent w Hamburgu wybrzmiał bardzo wyraźnie – nasz pawilon to ponad 120 m2, przygotowaliśmy atrakcyjną część merytoryczną, a zwieńczeniem będą wydarzenia towarzyszące: Polski Side Event oraz Stand Reception sprzyjające budowaniu relacji biznesowych – mówi Piotr Czopek, wiceprezes Wind Industry Hub.
Podczas targów wystawcy Polskiego Pawilonu Energetyki Wiatrowej mają możliwość uczestnictwa w International Business Mixer, w ramach którego firmy z zagranicznych stowarzyszeń branżowych (m.in. duńskie, hiszpańskie, holenderskie, norweskie, singapurskie, szkockie, tureckie) wezmą udział w krótkich spotkaniach zapoznawczych z polską delegacją. Drugiego dnia odbędzie się Polski Side Event, gdzie zaprezentowane zostaną perspektywy rozwoju sektora wiatrowego w Polsce.
Tuż po, na Polskim Pawilonie o godz. 17:00 rozpocznie się Stand Reception, podczas którego przedstawione zostaną plany polskiego rządu dotyczące inwestycji w morską i lądową energetykę wiatrową.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Przełomowa technologia japońskich naukowców. Produkcja paliwa wodorowego z wody i światła słonecznego.
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Gaz-System otrzyma dofinansowanie unijne dla projektu ”Pomeranian Green Hydrogen Cluster”
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
Orlen Upstream Polska integratorem krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu
Offshore Wind Poland 2024: Od słów do czynów. Będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore
REKLAMA