Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej na targach WindEnergy w Hamburgu
Polski Pawilon PSEW podczas targów WindEnergy w Hamburgu zgromadzi liderów branży. Apetyty na europejski offshore rosną - podkreślają w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.
energetyka offshore wiadomości13 września 2024 | 23:07 | Źródło: PSEW | Gazeta Morska | Drukuj
Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej na targach WindEnergy w Hamburgu / fot. mat. prasowe | Gazeta Morska
Morska energetyka wiatrowa - promowali ją w Hamburgu
Morska energetyka wiatrowa może odpowiadać nawet za 30 proc. zapotrzebowania na prąd w UE do 2050 r. Europejski rynek offshore wrzuca piąty bieg, jednak Polska wciąż nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, aby stać się kluczowym graczem w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych. Konieczna jest przestrzeń umożliwiająca promocję krajowych dostawców i efektywną współpracę międzynarodową. Okazją do zaprezentowania potencjału rodzimych przedsiębiorstw na globalnym rynku będą targi WindEnergy w Hamburgu, gdzie pod przewodnictwem PSEW powstanie Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej zrzeszający liderów krajowej transformacji energetycznej, m.in. PGE i Grupę ORLEN.
Zgodnie z założeniami KE morska energetyka wiatrowa może do 2050 roku zaspokajać blisko 1/3 zapotrzebowania Starego Kontynentu na energię elektryczną. Jest to równoznaczne z dostarczeniem 300 GW mocy, a przy uwzględnieniu Wielkiej Brytanii i Norwegii nawet 450 GW w perspektywie najbliższych 16 lat. Inwestycje w offshore dynamicznie przyśpieszają, a morska energetyka wiatrowa staje się kołem napędowym transformacji energetycznej w UE.
Kluczową rolę w tym procesie może odegrać Polska, która tuż po Danii i Niemczech jest trzecim najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla wiatru w Unii Europejskiej. Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego, szacowany na 33 GW, uznawany jest za jeden z największych w Europie. Polski przemysł ma wszelkie atuty, aby produkować główne elementy konstrukcyjne dla morskich farm wiatrowych, tj. wieże wiatrowe, elementy turbin, morskie stacje transformatorowe, kable oraz statki instalacyjne i obsługowe.
– Krajowy sektor offshore obejmuje ponad 400 firm – część z nich uczestniczy już w zagranicznych projektach, inne czekają jeszcze na swój debiut przy wykorzystaniu doświadczenia z pokrewnych branż. Jako kraj mamy do zaoferowania naprawdę wiele w zakresie farm wiatrowych na lądzie czy wyczekiwanych projektów na morzu, jednak nasze możliwości wciąż pozostają niewykorzystane. Wspólnie z liderami polskiego rynku wiatrowego zaprezentujemy rodzimy potencjał na międzynarodowych targach WindEnergy w Hamburgu. Tegoroczny pawilon PSEW podkreślać będzie, że Polska jest aktywnym uczestnikiem europejskiej transformacji energetycznej, a jej rola wciąż rośnie – zaznacza Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
WindEnergy Hamburg. Polska musi być obecna
WindEnergy Hamburg to największa na świecie platforma biznesowa branży wiatrowej, umożliwiająca wymianę wiedzy i doświadczenia, budowanie sieci kontaktów i zawieranie ważnych transakcji. W tegorocznej edycji udział weźmie ponad 40 tys. uczestników ze 100 krajów oraz 1,5 tys. wystawców. Nie zabraknie również delegacji z Polski pod przewodnictwem PSEW. Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej to nieograniczone możliwości dla polskiego biznesu w zakresie spotkań B2B i budowania bazy kontaktów. Wśród wystawców tegorocznego pawilonu znajdzie się m. in. Polska Grupa Energetyczna.
– We wrześniu Hamburg stanie się globalną platformą współpracy i wymiany doświadczeń światowego przemysłu wiatrowego. Dlatego Grupa PGE jako największy krajowy producent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i największy inwestor offshore wind w polskiej części Morza Bałtyckiego współtworzy Polski Pawilon wraz z PSEW. Na takich wydarzeniach jak WindEnergy w Hamburgu po prostu trzeba być! – mówi Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, realizującej Program Offshore Grupy PGE.
Jednym z partnerów Polskiego Pawilonu będzie też ORLEN Neptun – spółka rozwijająca nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN.
– Grupa ORLEN i ORLEN Neptun przygotowują się do budowy kolejnych pięciu morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy ok. 5.2 GW. Dla nas wydarzenie w Hamburgu jest świetną okazją do nawiązywania relacji z potencjalnymi partnerami tych inwestycji oraz dostawcami w fazie rozwoju projektów, kontraktacji głównych elementów i budowy morskich farm. Partnerstwo Pawilonu Polskiego na Wind Energy Hamburg to także platforma do rozwijania biznesowego potencjału terminala instalacyjnego w Świnoujściu, którego budowa jest na ukończeniu – mówi Janusz Bil, prezes zarządu ORLEN Neptun.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
PSEW od 25 lat aktywnie wzmacnia pozycję polskich firm z branży wiatrowej na arenie międzynarodowej i wspiera je w budowaniu eksperckiego wizerunku. Częścią Polskiego Pawilonu będzie również powołana przez Stowarzyszenie Fundacja Wind Industry Hub, która wspiera polskie firmy w ekspansji na rynki zagraniczne oraz rozwija napływ inwestycji zagranicznych do Polski.
– Łączymy siły i zapraszamy do współtworzenia Polskiego Pawilonu Energetyki Wiatrowej na WindEnergy w Hamburgu. Transformacja w kierunku czystej energii musi iść w parze z konkurencyjnością przemysłową i zwiększaniem zatrudnienia w całym łańcuchu wartości w Europie. Sojusze z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomogą budować silny sektor MEW w Polsce w sposób optymalny kosztowo i przy wsparciu rodzimego przemysłu. Zadbaliśmy, aby polski akcent w Hamburgu wybrzmiał bardzo wyraźnie – nasz pawilon to ponad 120 m2, przygotowaliśmy atrakcyjną część merytoryczną, a zwieńczeniem będą wydarzenia towarzyszące: Polski Side Event oraz Stand Reception sprzyjające budowaniu relacji biznesowych – mówi Piotr Czopek, wiceprezes Wind Industry Hub.
Podczas targów wystawcy Polskiego Pawilonu Energetyki Wiatrowej mają możliwość uczestnictwa w International Business Mixer, w ramach którego firmy z zagranicznych stowarzyszeń branżowych (m.in. duńskie, hiszpańskie, holenderskie, norweskie, singapurskie, szkockie, tureckie) wezmą udział w krótkich spotkaniach zapoznawczych z polską delegacją. Drugiego dnia odbędzie się Polski Side Event, gdzie zaprezentowane zostaną perspektywy rozwoju sektora wiatrowego w Polsce.
Tuż po, na Polskim Pawilonie o godz. 17:00 rozpocznie się Stand Reception, podczas którego przedstawione zostaną plany polskiego rządu dotyczące inwestycji w morską i lądową energetykę wiatrową.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Gaz-System otrzyma dofinansowanie unijne dla projektu ”Pomeranian Green Hydrogen Cluster”
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
Orlen Upstream Polska integratorem krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu
Offshore Wind Poland 2024: Od słów do czynów. Będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore
Na linii kolejowej do elektrowni jądrowej zyskają mieszkańcy i gospodarka Pomorza. Nowe inwestycje PKP PLK S.A.
REKLAMA