PEJ inwestuje w infrastrukturę drogową wokół pierwszej elektrowni jądrowej
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały trzyletnie umowy ramowe o łącznej wartości 24,85 mln zł na remonty, budowę i przebudowę lokalnych dróg w gminie Choczewo, w rejonie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Realizacja tych inwestycji nie tylko poprawi jakość infrastruktury drogowej, ale także zmniejszy potencjalne uciążliwości dla mieszkańców i turystów.
biznes energetyka logistyka wiadomości24 lutego 2025 | 17:18 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Choczewo24
Strategiczna poprawa infrastruktury drogowej
Umowy zawarto z pięcioma polskimi firmami, w tym trzema z Pomorza. Zakres prac obejmuje zarówno modernizację istniejących tras, jak i budowę nowych odcinków, które usprawnią komunikację w rejonie inwestycji.
– Wiemy, jak istotny jest stan lokalnych dróg dla społeczności Choczewa. Inwestycje w infrastrukturę drogową są nieodzownym elementem projektu budowy elektrowni, a także sposobem na zminimalizowanie niedogodności dla mieszkańców i turystów – podkreśla Magdalena Wasiluk-Hassa, dyrektor Pionu Infrastruktury Towarzyszącej PEJ. – Dzięki umowom ramowym będziemy mogli efektywnie przeprowadzać postępowania powykonawcze i realizować niezbędne modernizacje.
Korzyści dla mieszkańców i turystów
Realizowane w ramach podpisanych umów inwestycje nie tylko usprawnią dojazd do placu budowy elektrowni, ale również poprawią dostępność turystyczną regionu. Szczególne znaczenie ma modernizacja dróg prowadzących ze Słajszewa nad morze, w tym przebudowa obiektów mostowych.
– Chcemy jak najbardziej ograniczyć uciążliwości związane z realizacją tej strategicznej inwestycji. Dlatego istotne jest, aby fundusze przeznaczone na infrastrukturę drogową wspierały nie tylko potrzeby inwestycji, ale także poprawiały komfort życia mieszkańców i rozwój turystyki – mówi Jarosław Bach, Wójt Gminy Choczewo.
Planowane prace w 2025 roku
W tym roku PEJ planuje remont i modernizację m.in. drogi pożarowej nr 7, prowadzącej do miejscowości Gajówka. Trasa ta, wydzierżawiona od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, stanowi istotny element lokalnej sieci drogowej. Ponadto planowana jest przebudowa szlaków komunikacyjnych prowadzących nad morze ze Słajszewa, co ułatwi zarówno codzienne funkcjonowanie mieszkańców, jak i rozwój lokalnej gospodarki turystycznej.
Pierwsze prace mają ruszyć już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2025 roku. Modernizacja infrastruktury drogowej w rejonie elektrowni jądrowej to kluczowy element rozwoju gminy Choczewo oraz ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności i bezpieczeństwa komunikacyjnego całego regionu.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Port Gdynia: zaproponowano dotychczasowemu operatorowi przedłużenie umowy dzierżawy terminala zbożowego
Przemysł stoczniowy jest sztos. Marcin Ryngwelski o Biblii stoczniowców. Czym jest RTB?
Europejskie porty jednoczą się na rzecz wspólnego bezpieczeństwa
FAKRO uruchamia produkcję w USA. "W kraju nie było przychylności władz lokalnych"
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
REKLAMA