Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA

Parlament Czarnogóry przyjął w środę w trybie pilnym ustawy potwierdzające umowy dotyczące dzierżawy Zjednoczonym Emiratom Arabskim plaży w Ulcinju nad Morzem Adriatyckim. Projekt jest krytykowany przez aktywistów, mieszkańców nadmorskiego miasta i prezydenta Jakova Milatovicia.

biznes na świecie polityka wiadomości

24 kwietnia 2025   |   18:07   |   Źródło: PAP / Gazeta Morska   |   Opracował: Jakub Bawołek   |   Drukuj

fot. Skup? tina Crne Gore

fot. Skup? tina Crne Gore

Dyskusja poprzedzająca przyjęcie ustaw trwała ponad 12 godzin; w jej trakcie odrzucono wszystkie poprawki przedstawione przez opozycję. Część z przeciwników projektu opuściła salę parlamentu przed głosowaniem.

Władze Czarnogóry zawarły wcześniej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi dwie umowy otwierające drogę do prywatyzacji Wielkiej Plaży w Ulcinju - najdalej wysuniętym na południe mieście kraju. Inwestor zapowiedział, że planuje tam budowy obiektów o wartości 30 mld dolarów, w tym stworzenie obiektów turystycznych, lotniska, szpitala i dwóch uniwersytetów. Plaża ma zostać wydzierżawiona na 99 lat.

Największa partia opozycyjna Czarnogóry, Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS), oceniła, że "główne problemy z projektem dotyczą nieprzejrzystych procedur, niewystarczającej komunikacji ze społeczeństwem i samej treści umowy". Prezydent Jakova Milatović zwrócił z kolei uwagę na to, że projekt jest sprzeczny z konstytucją kraju i zwrócił się do Komisji Europejskiej o opinię na temat zgodności umów z europejskimi normami prawnymi.

Planom władz centralnych otwarcie sprzeciwiła się gmina Ulcinj, gdzie odbyło się kilka demonstracji przeciwko projektowi. Aktywiści, którzy organizowali w stołecznej Podgoricy protesty przeciwko projektowi, podkreślali, że "inwestorzy z ZEA znajdą się w uprzywilejowanej pozycji, w której nie będą musieli odpowiadać przed władzami Czarnogóry ani przestrzegać czarnogórskiego ustawodawstwa".

Obrońcy środowiska zauważyli, że planowane inwestycje na terenie plaży doprowadzą do degradacji środowiska, m. in. zagrożą jednemu z najważniejszych siedlisk ptaków w Europie.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz