ORLEN dostarczy amerykańskie LNG na Ukrainę
ORLEN i Naftogaz podpisali umowę kupna-sprzedaży gazu ziemnego, który trafi do ukraińskich odbiorców już w kwietniu. To już drugi kontrakt będący wynikiem zawartego w tym roku porozumienia o współpracy pomiędzy spółkami. Surowiec będzie pochodził ze Stanów Zjednoczonych.
biznes energetyka porty wiadomości18 marca 2025 | 12:02 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj

fot. Orlen
Transakcja pomiędzy ORLEN i Naftogaz of Ukraine obejmuje dostawę ok. 100 mln m sześc. gazu ziemnego. W celu jej realizacji polska spółka zakupiła w USA ładunek LNG, który zostanie dostarczony do terminalu w Świnoujściu, skąd po regazyfikacji będzie przesłany na granicę polsko-ukraińską.
– Kolejna umowa na dostawy gazu dla Naftogaz świadczy o konkurencyjności oferty ORLEN. Konsekwentnie rozwijamy kompetencje tradingowe i korzystamy z naszego doświadczenia na rynku amerykańskim – dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować partnerom atrakcyjne warunki handlowe. Cieszę się, że jednocześnie możemy przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz ukraińskich odbiorców a tym samym wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i naszego regionu – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN.
– Naszym priorytetem są stabilne dostawy gazu. Współpraca z ORLEN rozszerza możliwości importowe LNG w Ukrainie i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne. Dywersyfikujemy źródła zaopatrzenia, aby zapewnić niezawodne i dostępne dostawy gazu, to szczególnie ważne w obliczu trwających rosyjskich ataków na naszą infrastrukturę – powiedział Roman Chumak, p.o. prezes zarządu Naftogaz of Ukraine.
Podpisana właśnie umowa jest już drugą zawartą przez ORLEN i Naftogaz w marcu 2025 r. W wyniku poprzedniej, na Ukrainę trafi również 100 mln m sześc. gazu pochodzącego z ładunku LNG, który zostanie dostarczony za pośrednictwem terminalu w litewskiej Kłajpedzie, gdzie ORLEN posiada rezerwację mocy regazyfikacyjnych.
Podstawą obu transakcji jest memorandum pomiędzy ORLEN i Naftogaz o współpracy w zakresie dostaw gazu ziemnego.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Z Gdyni na koniec świata. Domknięto konstrukcję nowej Polskiej Stacji Antarktycznej
Ocean Winds stawia na polski local content. Przembud Gdańsk zbuduje bazę serwisową dla farmy BC-Wind
Austal USA pokazuje kulisy budowy okrętów. Modułowa produkcja ma przyspieszyć dostawy dla US Navy
Eurosatory 2026: rewolucja bezzałogowa wchodzi na morze, a jej echo słychać nad Bałtykiem
Polska Grupa Zbrojeniowa otwiera się na współpracę. Tylko na wybrzeżu zgłosiło się blisko 500 firm
Od pomysłu do okrętu krótszą drogą. PGZ i gdańskie CTO podpisały umowę ramową
Polski kapitał, polskie technologie. Local Content obejmie także sektor cyfrowy
Wulkan stawia na offshore. Kontrakty za dziesiątki milionów złotych mają napędzić rozwój stoczni
PGE Baltica wybrała wykonawcę przyłącza lądowego dla projektu Baltica 9+
Pierwsza turbina stanęła na Morzu Północnym. Nordseecluster wkracza w kluczową fazę budowy
REKLAMA
REKLAMA