ORLEN dostarczy amerykańskie LNG na Ukrainę
ORLEN i Naftogaz podpisali umowę kupna-sprzedaży gazu ziemnego, który trafi do ukraińskich odbiorców już w kwietniu. To już drugi kontrakt będący wynikiem zawartego w tym roku porozumienia o współpracy pomiędzy spółkami. Surowiec będzie pochodził ze Stanów Zjednoczonych.
biznes energetyka porty wiadomości18 marca 2025 | 12:02 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Orlen
Transakcja pomiędzy ORLEN i Naftogaz of Ukraine obejmuje dostawę ok. 100 mln m sześc. gazu ziemnego. W celu jej realizacji polska spółka zakupiła w USA ładunek LNG, który zostanie dostarczony do terminalu w Świnoujściu, skąd po regazyfikacji będzie przesłany na granicę polsko-ukraińską.
– Kolejna umowa na dostawy gazu dla Naftogaz świadczy o konkurencyjności oferty ORLEN. Konsekwentnie rozwijamy kompetencje tradingowe i korzystamy z naszego doświadczenia na rynku amerykańskim – dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować partnerom atrakcyjne warunki handlowe. Cieszę się, że jednocześnie możemy przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz ukraińskich odbiorców a tym samym wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i naszego regionu – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN.
– Naszym priorytetem są stabilne dostawy gazu. Współpraca z ORLEN rozszerza możliwości importowe LNG w Ukrainie i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne. Dywersyfikujemy źródła zaopatrzenia, aby zapewnić niezawodne i dostępne dostawy gazu, to szczególnie ważne w obliczu trwających rosyjskich ataków na naszą infrastrukturę – powiedział Roman Chumak, p.o. prezes zarządu Naftogaz of Ukraine.
Podpisana właśnie umowa jest już drugą zawartą przez ORLEN i Naftogaz w marcu 2025 r. W wyniku poprzedniej, na Ukrainę trafi również 100 mln m sześc. gazu pochodzącego z ładunku LNG, który zostanie dostarczony za pośrednictwem terminalu w litewskiej Kłajpedzie, gdzie ORLEN posiada rezerwację mocy regazyfikacyjnych.
Podstawą obu transakcji jest memorandum pomiędzy ORLEN i Naftogaz o współpracy w zakresie dostaw gazu ziemnego.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polenergia: Morskie farmy wiatrowe kolejnym krokiem w kierunku bezemisyjnej przyszłości
Port Gdańsk z silnym otwarciem roku. Dynamiczny wzrost przeładunków kontenerów i surowców
Urząd Morski zamówił w stoczni „Wulkan" stawiacz pław za ponad 30 mln zł
Chińskie firmy obecne w ponad jednej trzeciej wszystkich portów afrykańskich
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
MSC Elisabetta zawinęła do Baltic Hub. Nowoczesny gigant kontenerowy w Gdańsku
W USA ceny ropy spadają; będzie nadwyżka surowca, a perspektywy wojny handlowej się pogarszają
Coraz więcej uszkodzonych aut używanych trafia do Polski. Import samochodów osiąga rekordowy poziom
W szczecińskim porcie powstanie multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy za 35 mln zł
Dok pływający PGZ Stoczni Wojennej przestawiony do nowej wnęki dokowej
REKLAMA