5 milionów ton ropy naftowej z podmorskiego złoża Orlen Petrobaltic
W lutym 2025 roku wydobycie ropy naftowej z polskiego złoża B3 przekroczyło 5 mln ton. Orlen Petrobaltic eksploatuje je nieprzerwanie od 31 lat na potrzeby energetyczne naszego kraju. Ropa znajduje się tam na głębokości 1450 m pod dnem Bałtyku, a głębokość morza sięga 80 m.
biznes energetyka gospodarka morska wiadomości13 lutego 2025 | 18:04 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Orlen Petrobaltic
Złoże B3 znajduje się w odległości ok. 70 km na północ od Rozewia. Wydobycie surowca prowadzone jest za pomocą dwóch platform: Baltic Beta oraz bezzałogowej PG-1, które łącznie obsługują 10 odwiertów eksploatacyjnych. Ze złoża B3 pozyskiwana jest lekka i niskosiarkowa ropa naftowa typu Brent. Jej średnie wydobycie kształtuje się na poziomie 236 ton dziennie. Do dziś ze złoża B3 wydobyto także ponad 535 mln Nm³ gazu. Jego eksploatacja będzie się odbywać do 2031 roku, zgodnie z aktualnym terminem ważności koncesji.
- Wydobycie z pierwszego polskiego złoża ropy naftowej, znajdującego się pod dnem Bałtyku, umożliwiło Orlen Petrobaltic rozwijanie się i odnoszenie sukcesów jako jedynej polskiej firmie naftowej w tej branży. Niekorzystne warunki morskie często wymagały maksymalnego zaangażowania i wykorzystania potencjału firmy oraz kompetencji naszych pracowników. Załoga platformy Baltic Beta pokazała, że ludzie to największy kapitał Orlen Petrobaltic i główne źródło naszych sukcesów. Chcemy uczestniczyć w transformacji energetycznej i wykorzystać potencjał naszej spółki, unikatowe umiejętności i doświadczenia technicznej kadry Orlen Petrobaltic do realizacji nowych, innowacyjnych rozwiązań, m.in. projektów związanych ze składowaniem dwutlenku węgla (CCS) w obszarze Morza Bałtyckiego - mówi Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Petrobaltic.
Pierwsza w historii ropa ze złoża B3 popłynęła podczas testu produkcyjnego 16 maja 1992 roku z odwiertu B3-6, wykonanego z platformy wiertniczej Petrobaltic. Pierwsze 5497 metrów sześciennych wydobytej ropy przetransportowano zbiornikowcem Tarnobrzeg do Portu Północnego w Gdańsku. Była to długo oczekiwana chwila, od której zależała przyszłość firmy - finansowanie kolejnych wierceń, mających potwierdzić zasoby i pozwolić na pełne zagospodarowanie złoża B3.
Dwa lata później, 13 kwietnia 1994 roku, przedsiębiorstwo Petrobaltic otrzymało koncesję na wydobywanie ropy naftowej i gazu ze złoża B3. Platforma wiertnicza spełniła swoje zadanie, a centrum produkcyjnym pierwszej w Polsce morskiej kopalni ropy stała się platforma wydobywcza Baltic Beta.
W 2003 roku zainstalowano na niej system sprężania gazu, gazową turbinę energetyczną i ułożono podmorski gazociąg o długości 80 km do Władysławowa. Od tego czasu gaz towarzyszący ropie naftowej jest przesyłany na ląd, zasilając elektrociepłownię spółki Energobaltic, a wytwarzane w niej ciepło trafia na rynek lokalny, do odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych.
Orlen Petrobaltic to jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze, zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego, kompleksową obsługą logistyczną przemysłu offshore - w tym morskiej energetyki wiatrowej, obsługą badań morza oraz zarządzaniem flotą.
Specjalistyczna spółka Orlen Petrobaltic działa w branży górnictwa morskiego od 34 lat, wydobywając spod dna Bałtyku ropę naftową i gaz, przyczyniając się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski.
zobacz też
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
REKLAMA