Odkrycie nowego złoża gazu w Wielkopolsce
Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina. Szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w tym regionie. Orlen eksploatuje w powiecie jarocińskim trzy złoża i będzie poszukiwać kolejnych.
biznes energetyka wiadomości16 lutego 2025 | 16:10 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Mirosław Wrona / Orlen
Złoże Siedlemin zostało odkryte w ramach wspólnego projektu Orlen S.A. i Orlen Upstream Polska Sp. z o.o. na głębokości ok. 3 km. Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych, zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln m sześciennych.
– Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie Orlen wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii. Działalność wydobywcza ORLEN przynosi również wymierne korzyści finansowe lokalnym społecznościom – powiedział Wiesław Prugar, członek zarządu Orlen ds. Wydobycia i prezes zarządu Orlen Upstream Polska.
Złoże Siedlemin znajduje się w rejonie o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów. Potwierdzają to wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych i odkryte złoża gazu ziemnego: Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.
Orlen planuje poszukiwania kolejnych złóż w tym rejonie, już teraz jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna i przesyłowa. Dzięki temu spółka może ograniczyć czas i koszty związane z rozpoczęciem eksploatacji nowych zasobów.
Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania specjalnej opłaty eksploatacyjnej. 90 procent tej opłaty jest przekazywane samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Wpływy z opłaty eksploatacyjnej stanowią dla nich dodatkowe, stabilne źródło dochodów budżetowych. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 roku wyniósł prawie 80 mln zł.
W 2023 roku wydobycie gazu ziemnego przez Grupę Orlen wyniosło 7,1 mld m sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania. Wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld m sześc., z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld m sześć.
W nowej strategii Grupy ORLEN do 2035 r. koncern, jako cel wskazał zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych w roku 2030 do 12 mld m sześc. w tym ze złóż w Polsce do 4 mld m sześc.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Prezydent USA Donald Trump ogłosił wyższe cła na towary z całego świata, w tym 20 proc. na import z UE
Ruszył nabór na dofinansowanie magazynów energii z budżetem ponad 4 mld zł
Historyczny rekord Naftoportu. 43 zbiornikowce obsłużone w ciągu miesiąca
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore
Maersk przejął kolej przy Kanale Panamskim, zabezpieczając się przed dominacją USA
Prezydent Finlandii Alexander Stubb: zamówienia USA na fińskie lodołamacze bez związku z Grenlandią
Grupa Azoty i Orlen: Przedłużenie współpracy i certyfikacja Compounding
Shell przejmuje Pavilion Energy, umacniając pozycję w globalnym sektorze LNG
190 mln zł na przebudowę portu w Łebie. Strategiczna inwestycja w energetykę wiatrową
REKLAMA