Obrali kurs na Morski Oddział Straży Granicznej
Zmierzyli się z testem z wiedzy ogólnej, języka obcego oraz sprawności fizycznej, a ich predyspozycje zweryfikowano podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przez dwa dni trwały w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku egzaminy kandydatów do służby. Do testów 26 i 27 listopada przystąpiło 20 osób (10 z województwa zachodniopomorskiego, 9 z pomorskiego i 1 z opolskiego). Pozytywne oceny otrzymało 17 rekrutów.
bezpieczeństwo straż graniczna wiadomości28 listopada 2024 | 10:33 | Źródło: MOSG / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Piotr Kurasz / MOSG
Wśród ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej tym razem zgłosiło się 10 kobiet i 10 mężczyzn. Egzaminu nie zdały 2 osoby z woj. zachodniopomorskiego i 1 z pomorskiego. Teraz najlepsza siedemnastka zostanie skierowana do komisji lekarskiej, która określi zdolność kandydatów do służby.
Jak informuje MOSG, przebieg postępowania rekrutacyjnego nadzorowała komisja egzaminacyjna pod przewodnictwem kmdr por. SG Iwony Ataman-Malaty. W komisji znaleźli się funkcjonariusze z Komendy MOSG i jednostek organizacyjnych oddziału oraz przedstawiciel Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.
- Były to dziesiąte i najprawdopodobniej ostatnie w tym roku egzaminy kwalifikacyjne do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. To jedyny w strukturze Straży Granicznej oddział o morskiej specyfice. Osoby poszukujące pracy dającej satysfakcję, prestiż a także stabilizację finansową mogą dołączyć do mundurowych. Już na „dzień dobry” mogą zarobić ponad 6 tys. zł „na rękę”. Do tego liczne dodatki, tak zwana mundurówka i trzynastka, zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby, a do wypoczynku także dofinansowanie. Można też liczyć na pomoc przy kupnie domu czy mieszkania - informuje Tadeusz Gruchalla, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Jak dodaje rzecznik MOSG, funkcjonariusze pełnią służbę na jednostkach pływających, wchodzą w skład grup kontrolnych, są ekspertami od fałszerstw dokumentów, specjalistami do spraw migracji, pirotechnikami czy przewodnikami psów służbowych. Biorą dział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech. A zdolni muzycznie też znajdą dla siebie miejsce – w Orkiestrze Morskiego Oddziału Straży Granicznej, jednej z dwóch w całej formacji, ale jedynej występującej w marynarskich mundurach.
- Nabór do służby w MOSG wciąż trwa. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach organizacyjnych. Dla kandydatów do służby w formacji z województwa zachodniopomorskiego Straż Graniczna organizuje pierwszy etap postępowania kwalifikacyjnego w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie. Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG” - dodaje Tadeusz Gruchalla.
zobacz też
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria








komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
REKLAMA