Nowoczesna pława pomiarowa wkrótce na wodach Portu Świnoujście
Już wkrótce w okolicach falochronu zachodniego Portu Świnoujście zacznie działać jedna z najnowocześniejszych pław pomiarowych w Polsce. Urządzenie, o wysokości prawie 7,5 metra i średnicy 3,6 metra, waży aż 3250 kilogramów i zostało zaprojektowane do kompleksowego monitorowania warunków środowiskowych na morzu. Zakup pławy był możliwy dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który przeznaczył na ten cel 1,4 miliona złotych.
ekologia inne porty wiadomości03 grudnia 2024 | 10:51 | Źródło: Urząd Morski w Szczecinie / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Urząd Morski w Szczecinie
Nowa pława to zaawansowany system pomiarowy, który będzie gromadzić niezwykle cenne dane dla ochrony środowiska i bezpieczeństwa żeglugi.
– Pława zbiera dane na temat warunków atmosferycznych, prędkości i kierunku prądu wody w trzech warstwach, falowania, zasolenia wody, jej napowietrzenia czy stężenia chlorofilu A – informuje Urząd Morski w Szczecinie.
Obecnie urządzenie przechodzi testy w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Świnoujściu. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeszcze w tym roku zostanie ustawione w docelowej lokalizacji i rozpocznie regularne przekazywanie danych. Informacje zbierane przez pławę mają być wykorzystywane zarówno do monitorowania środowiska, jak i zwiększania bezpieczeństwa żeglugi.
Nowoczesna technologia, jaką reprezentuje pława Mobilis DB 14 000, to przykład efektywnego wykorzystania środków na rzecz ochrony środowiska i rozwoju infrastruktury morskiej.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria



komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2025
Działania ekologiczne FRUG-u ze wsparciem Energi
Pierwsze małe foki w helskim fokarium. To początek sezonu rehabilitacji
Fundacja ORLEN dla Pomorza przyznała granty. 4 miliony zł dla 10 podmiotów. Kto i co skorzysta?
Zderzenie na Morzu Północnym: Kapitanem kontenerowca okazał się Rosjanin. Mężczyzna został aresztowany
Naukowcy biorą pod lupę Klif Orłowski. Nowa faza badań geologicznych
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa inwestuje w bezpieczeństwo i ochronę środowiska
Krajoznawcza podróż wieloryba po Polsce. Humbak z Międzyzdrojów widziany w porcie w Świnoujściu
Humbak w sieciach w pobliżu Międzyzdrojów. Udana akcja służb ratunkowych na Bałtyku
Współpraca kluczem do ochrony Żuław Wiślanych
REKLAMA