Nabrzeże Węglowe w gdańskim porcie zostanie przebudowane. Wzrasta atrakcyjność Portu Wewnętrznego
Nabrzeże Węglowe w Porcie Wewnętrznym zostanie przebudowane. Zarząd ZMPG S.A. podpisał 10 marca umowę z generalnym wykonawcą, firmą Budimex. Dzięki tej inwestycji Port Wewnętrzny stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla operatorów logistycznych i przewoźników.
biznes gospodarka morska porty trójmiasto wiadomości11 marca 2025 | 21:34 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj

fot. Port Gdańsk
Umowę podpisał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk: prezes Dorota Pyć, wiceprezes ds. Finansowych i Bezpieczeństwa Alan Aleksandrowicz, wiceprezes ds. Infrastruktury Krzysztof Kaczmarek. Stronę generalnego wykonawcy inwestycji, czyli firmy Budimex, reprezentował Antoni Ciepielewski.
Przedsięwzięcie to jest kolejnym zadaniem realizowanym w ramach projektu pn. „Poprawa infrastruktury Portu Gdańsk wraz z analizą wdrożenia systemu niskoemisyjnego OPS dla zrównoważonego rozwoju sieci TEN-T, współfinansowanego w 85 proc. z Instrumentu “Łącząc Europę” (CEF 2). Projekt ten obejmuje kompleksową przebudowę niemal 2 km nabrzeży w Porcie Wewnętrznym. W ramach tego pakietu modernizowane są już Nabrzeża Rudowe III i Bytomskie. W kolejce czeka jeszcze Nabrzeże Wiślane.
- Inwestycja ta przyniesie ogromne korzyści dla naszego regionu i Portu Gdańsk. Dzięki niej znacznie zwiększymy elastyczność operacyjną oraz efektywność przeładunków, co przełoży się na wzrost obrotów portowych. Oprócz tego, dzięki przygotowaniu infrastruktury do wdrożenia zielonych technologii, podniosą się nasze standardy ekologiczne - podkreśla Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk.
Dla większych statków
Nabrzeże Węglowe, zlokalizowane w Basenie Górniczym, od dziesięcioleci odgrywa kluczową rolę w obsłudze ładunków masowych. Sam Basen Górniczy powstał w pierwszej połowie XX wieku jako strategiczny element portowej infrastruktury przeładunkowej, związanej z eksportem węgla i rud metali. Był to istotny punkt na mapie gospodarczej Polski, łączący Górny Śląsk i Zagłębie z rynkami międzynarodowymi.
Obecnie, z uwagi na zły stan techniczny, część Nabrzeża Węglowego nie jest wykorzystywana do obsługi statków i prowadzenia przeładunków. W ramach podpisanej właśnie umowy, zostanie wykonane nowe nabrzeże o długości 540 metrów, o konstrukcji płytowej. Prace prowadzone będą dwuetapowo. Pierwsza część obejmie 252 metry nabrzeża, kolejna - 294 metry. Na nabrzeżu zostanie wykonana żelbetowa nawierzchnia, tory kolejowe i szyny poddźwigowe. Nabrzeże zostanie wyposażone w pachoły o nośności 1000 kN i punktowe urządzenia odbojowe. W ramach inwestycji zostaną wybudowane również nowe sieci wodociągowe, kanalizacja deszczowa z systemem podczyszczania i sieci elektroenergetyczne. Prace czerpalne przy nabrzeżu wykonane zostaną do głębokości 11,20 m (obecna głębokość to ok. 8 m).
Celem inwestycji jest dostosowanie nabrzeża do prowadzenia przeładunków urządzeniami samojezdnymi typu LHM 550 i Mantsinen 300 - obecnie, ze względu na brak nawierzchni, jest to niemożliwe a także dostosowanie nabrzeża do statków o zanurzeniu maksymalnym do 10,60 m i nośności do 100 000 DWT.
Inwestycja opiewa na kwotę 127 mln zł. Ma zostać zakończona do końca 2027 roku.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Z Gdyni na koniec świata. Domknięto konstrukcję nowej Polskiej Stacji Antarktycznej
Ocean Winds stawia na polski local content. Przembud Gdańsk zbuduje bazę serwisową dla farmy BC-Wind
Austal USA pokazuje kulisy budowy okrętów. Modułowa produkcja ma przyspieszyć dostawy dla US Navy
Eurosatory 2026: rewolucja bezzałogowa wchodzi na morze, a jej echo słychać nad Bałtykiem
Polska Grupa Zbrojeniowa otwiera się na współpracę. Tylko na wybrzeżu zgłosiło się blisko 500 firm
Od pomysłu do okrętu krótszą drogą. PGZ i gdańskie CTO podpisały umowę ramową
Polski kapitał, polskie technologie. Local Content obejmie także sektor cyfrowy
Wulkan stawia na offshore. Kontrakty za dziesiątki milionów złotych mają napędzić rozwój stoczni
PGE Baltica wybrała wykonawcę przyłącza lądowego dla projektu Baltica 9+
Pierwsza turbina stanęła na Morzu Północnym. Nordseecluster wkracza w kluczową fazę budowy
REKLAMA
REKLAMA