MSPO 2024: Umowa o współpracy Grupy WB i Politechniki Gdańskiej
Grupa WB oraz Politechnika Gdańska podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów bezzałogowych systemów morskich oraz innych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP.
bezpieczeństwo edukacja marynarka wojenna trójmiasto wiadomości06 września 2024 | 09:14 | Źródło: Milmag / Gazeta Morska | Drukuj
fot. Grupa WB
Umowa obejmuje ramowe zasady współpracy między Grupą WB a Politechniką Gdańską w zakresie działań o charakterze dydaktycznym, naukowym, badawczo-rozwojowym i produkcyjnym dotyczących załogowych i bezzałogowych łodzi i pojazdów podwodnych, w tym platform bojowych, urządzeń i elementów wyposażenia systemów łączności, jak też oprogramowania do realizacji założonych funkcjonalności w zdefiniowanych projektach.
- Politechnika Gdańska od wielu lat jest ważnym partnerem dla polskich sił zbrojnych i przemysłu obronnego, a podpisana dzisiaj umowa świadczy o tym, że obrany przez nas kierunek rozwoju uczelni na tej płaszczyźnie bardzo dobrze się sprawdza – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - Chcemy, żeby porozumienie z tak silnym partnerem jak Grupa WB otworzyło nowe możliwości dla obydwu stron i przełożyło się na realne wzmocnienie i poszerzenie możliwości obronnych i manewrowych polskich żołnierzy – dodał rektor gdańskiej uczelni.
- Grupa WB jest największym w Polsce podmiotem nastawionym na prowadzenie własnych prac badawczo-rozwojowych. Wpisuje się to w naszą filozofię tworzenia autorskich rozwiązań dla bezpieczeństwa Polski, bo tylko takie zapewniają pełnię praw intelektualnych, suwerenność w produkcji, modyfikacjach i eksporcie. Ściśle w rozwoju naszych zaawansowanych systemów współpracujemy z polskimi instytucjami naukowymi – powiedział Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB. - Cieszę się, że podpisana dzisiaj umowa jeszcze bardziej zbliży do siebie przemysł i naukę, w tym przypadku tak znakomitą uczelnię, jaką jest Politechnika Gdańska. Rozpoczęcie współpracy jest jednocześnie inauguracją naszego Centrum Morskich Systemów Bezzałogowych, które ulokowane będzie właśnie w Gdyni - dodał.
W ramach umowy Grupa WB i Politechnika Gdańska zobowiązały się do nawiązania stałej współpracy, która ma przejawiać się poprzez podejmowanie inicjatyw z zakresu działalności naukowej, dydaktycznej, szkoleniowej, doradczej i promocyjnej (Współpraca spółki Radmor i Politechniki Gdańskiej).
Kooperacja między nauką a przemysłem ma obejmować również organizowanie i realizację przedsięwzięć mających na celu rozwój oferty edukacyjnej Politechniki Gdańskiej, propagowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych w systemie kształcenia uczelni oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych. Elementem współpracy mają być szkolenia i wymiana doświadczeń, wyznaczanie obszarów kooperacji i wspólne inicjowanie programów badawczo-rozwojowych i wdrożeń.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Incydent na Bałtyku: Rosyjski okręt wystrzelił amunicję sygnałową w kierunku niemieckiego śmigłowca
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Pożar na statku „Sofia” na Bałtyku - załoga ewakuowana, statek przygotowywany do holowania
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
REKLAMA