Minister obrony Grecji ogłasza plan stworzenia tarczy antyrakietowej
Minister obrony Grecji podczas obchodów święta Marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Naftiko) przedstawił ambitny plan wzmocnienia systemu obrony powietrznej kraju, który ma stanowić część szeroko zakrojonych działań na rzecz modernizacji greckiej armii. Kluczowym elementem tej strategii ma być stworzenie nowoczesnej „tarczy antyrakietowej,” mającej chronić Grecję przed potencjalnymi zagrożeniami.
bezpieczeństwo na świecie wiadomości07 grudnia 2024 | 19:34 | Źródło: X / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. X / Nikos Dendias
W trakcie konferencji prasowej minister podkreślił, że plan obejmuje m.in. zakup nowych systemów obrony przeciwrakietowej, modernizację istniejącego uzbrojenia oraz integrację technologii umożliwiających lepszą wykrywalność i reakcję na zagrożenia z powietrza. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące napięcia w regionie, w szczególności związane z aktywnością militarną sąsiednich państw.
Planowane zmiany obejmują również współpracę z sojusznikami z NATO, aby wzmocnić wspólną zdolność obronną regionu. Według ministra kluczowe będą inwestycje w nowe technologie, w tym systemy oparte na sztucznej inteligencji, które mają pomóc w wykrywaniu i neutralizacji rakiet wrogich sił.
Minister Nikos Dendias zaznaczył, że choć projekt jest kosztowny, Grecja postrzega go jako strategiczną konieczność. Dodał również, że władze będą dążyć do uzyskania finansowania zewnętrznego, w tym z funduszy europejskich.
- Marynarka Wojenna pozostaje gwarantem suwerenności naszego państwa. Grecja będzie kontynuować w ramach „Agendy 2030” budowę muru obrony przeciwrakietowej na Morzu Egejskim, aby zapobiec wszelkim reżimom, które naruszają traktaty międzynarodowe, prawo międzynarodowe i prawo morza, które współtworzyliśmy i skonsolidowaliśmy, a którego przestrzegamy i przed brakiem przestrzegania ostrzegamy - powiedział minister obrony Grecji Nikos Dendias.
Realizacja planu przewidziana jest na kolejne lata, a pierwsze etapy obejmą konsultacje z międzynarodowymi dostawcami uzbrojenia oraz testy nowych technologii.
Tarcza rakietowa ma stać się kluczowym elementem obronności kraju, wzmacniając poczucie bezpieczeństwa zarówno wśród obywateli, jak i sojuszników.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
REKLAMA