Minister Dariusz Klimczak spotkał się z unijnym komisarzem ds. transportu. "Przed nami czas intensywnej pracy"
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak spotkał się z unijnym komisarzem ds. transportu i turystyki Apostolosem Dzidzikostasem. Spotkanie było okazją do przedstawienia planów na okres polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r.
polityka transport i spedycja wiadomości08 grudnia 2024 | 07:16 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w trakcie spotkania z nowym unijnym komisarzem ds. transportu i turystyki Apostolosem Dzidzikostasem | fot. MI
Jak przypomina Minsiterstwo Infrastruktury, system rotacyjnej prezydencji sięga początków integracji europejskiej. Co sześć miesięcy jedno z 27 państw członkowskich obejmuje prezydencję w Radzie UE. Przewodniczy wtedy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, dba o ciągłość prac i porządek procedur legislacyjnych oraz współpracę państw członkowskich. Obecnie, do końca roku, prezydencję w Radzie UE sprawują Węgry.
— Już za niespełna miesiąc Polska obejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To będzie czas intensywnej pracy i wielu wyzwań. Budowa infrastruktury transportowej wspierającej obronność nabiera w obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnego znaczenia. Ministerstwo Infrastruktury jest zaangażowane w działania w ramach Tarczy Wschód. Realizujemy ambitny program rozbudowy sieci dróg krajowych – w tym nowej sieci autostrad i dróg ekspresowych – co ma służyć wzmacnianiu bezpieczeństwa. I właśnie te kwestie poruszyłem w rozmowach z nowo powołanym komisarzem ds. transportu — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Przedmiotem rozmów były także plany budowy kolei dużych prędkości (KDP) w Polsce, które wpisują się w zamierzenia Komisji Europejskiej dotyczące rozwoju tej gałęzi transportu. Jak przekazała Anna Szumańska z resortu infrastruktury, wymieniono także doświadczenia przy realizacji inwestycji tunelowych. Komisarz z zadowoleniem przyjął zapewnienia ministra Dariusza Klimczaka o konsekwentnej realizacji inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny.
— Transport kolejowy to dla Polski priorytet. Pierwszy etap budowy linii KDP z Warszawy do Łodzi zostanie sfinalizowany do 2032 r., a całość maksymalnie do 2035 r. W późniejszych latach będą rozwijane połączenia do krajów sąsiednich — dodał polski minister.
W tym kontekście minister Dariusz Klimczak zaznaczył, że w przyszłej perspektywie budżetowej UE, czyli wieloletnich ramach finansowych po 2027 r. powinny zostać szerzej uwzględnione odpowiednie środki na realizację ambitnych celów polityki transportowej UE na sieci TEN-T.
- Ponadto podczas spotkania z komisarzem rozmawiano o wyzwaniach, z którymi zmaga się sektor transportu drogowego w Polsce, takimi jak brak kierowców, nieuczciwa konkurencja ze strony przewoźników z państw trzecich, bardzo ambitne wymagania klimatyczne UE oraz konieczność wymiany tachografów - dodała Anna Szumańska, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Minister Dariusz Klimczak przyznał, że liczy na wsparcie komisarza i pragmatyczne podejście Komisji Europejskiej w zakresie realizacji celów zazieleniania transportu.
Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. W nadchodzącym 2025 roku, tak jak za pierwszym razem, tzw. trio prezydencji tworzyć będzie wspólnie z Danią i Cyprem.
zobacz też
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Wyniki wyborów prezydenckich na statkach. Kto wygrywa na morzu? Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski w drugiej turze
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Donald Trump nakazał ponowne otwarcie więzienia na wyspie Alcatraz pod San Francisco
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Urząd Morski w Gdyni: kapitan statku "Oceania" nie posiada wystarczających kwalifikacji. Co dalej z jendostką?
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Pierwsza umowa na drogę krajową do elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino podpisana
REKLAMA