Marynarki wojenne NATO przeprowadzają szkolenie w zakresie walki z okrętami podwodnymi na Morzu Bałtyckim
Siły sojusznicze z całego NATO uczestniczyły w ćwiczeniach z zakresu walki z okrętami podwodnymi pod nazwą Merlin 2024, które odbyły się na Morzu Bałtyckim w listopadzie.
bezpieczeństwo lotnictwo marynarka wojenna na świecie nato przemysł zbrojeniowy sprzęt i technologie wiadomości19 listopada 2024 | 18:00 | Źródło: NATO / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
fot. NATO Maritime Command
Ćwiczenia NATO Merlin 2024 na Morzu Bałtyckim
Ćwiczenie szkoleniowe pod przewodnictwem NATO obejmowało jednostki morskie i lotnicze z Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Holandii, Portugalii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Merlin 2024 obejmował pełne spektrum zasobów morskich, w tym okręty nawodne, okręty podwodne oraz samoloty patrolowe. Ćwiczenie umożliwiło marynarkom NATO doskonalenie kluczowych umiejętności w zakresie walki z okrętami podwodnymi, operacji nawodnych oraz manewrów powietrznych związanych z patrolami morskimi. Ich celem było zwiększenie świadomości sytuacyjnej w domenie morskiej i śledzenie okrętów podwodnych przeciwnika.
- Dzięki zaangażowaniu wielu platform we wszystkich trzech domenach uczestniczące jednostki potwierdziły swoje umiejętności operacyjne na najwyższym poziomie - powiedział dowódca SNMG1, komodor [red. we flotach niektórych państw: oficer marynarki wojennej] duńskiej marynarki wojennej Thomas Stig Rasmussen. - Walka z okrętami podwodnymi to trudna dziedzina, ale dzięki regularnym ćwiczeniom, takim jak Merlin 2024, siły NATO utrzymują zdolności na najwyższym poziomie przez cały rok. Te ćwiczenia podkreślają również zdolność i gotowość Sojuszu do wspólnego działania, reagując na zagrożenia z każdej strony - dodał.
Korzyści płynące z ćwiczeń Merlin 2024 wynikają ze szkolenia na najwyższym poziomie i interoperacyjności marynarek NATO. Szkolenie z rzeczywistymi okrętami podwodnymi, połączone z regularnymi ćwiczeniami morskimi, wzmacnia współpracę między marynarkami sojuszniczymi. Utrzymanie szerokiego zakresu interoperacyjnych zdolności wojskowych NATO na wysokim poziomie gotowości jest kluczowym elementem obrony Sojuszu.
- Morze Bałtyckie to wymagające środowisko operacyjne. Lokalna wiedza naszych regionalnych sojuszników przyczynia się do sukcesu, a przećwiczenie dowodzenia i kontroli zapewnia efektywne wykorzystanie zasobów – powiedział komodor Rasmussen. - Wspólne szkolenie na wodach szwedzkich daje sojusznikom ważną okazję do zwiększenia interoperacyjności, która jest kluczem do sukcesu w rzeczywistych operacjach. Nasi nowi sojusznicy, Szwecja i Finlandia, zmienili sposób, w jaki NATO podchodzi do kwestii bezpieczeństwa morskiego w regionie - zaznaczył.
Ćwiczenia były prowadzone przez Dowództwo Morskie NATO (MARCOM) i stanowiły pierwsze szkolenie morskie pod taktycznym dowództwem Baltic Task Force (CTF Baltic). Nowa wielonarodowa siedziba CTF Baltic jest niemiecką centralą narodową, która ma zdolność do wykonywania zadań na rzecz NATO.
- Podczas Merlin 2024 nasz zupełnie nowy personel po raz pierwszy pracował bezpośrednio dla dowódcy Dowództwa Morskiego NATO (MARCOM) – powiedział kontradmirał Stephan Haisch, dowódca Baltic Task Force. - To kolejny kamień milowy dla nas. Celem Merlin jest szkolenie sojuszniczych struktur dowodzenia i kontroli w regionie Morza Bałtyckiego. Cieszymy się, że możemy wnosić wkład poprzez nasze zdolności i doświadczenia - podkreślił.
Dowództwo Morskie NATO (MARCOM) jest centralnym organem dowodzenia wszystkimi siłami morskimi NATO, a dowódca MARCOM pełni funkcję głównego doradcy morskiego Sojuszu.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
REKLAMA