Marynarka Wojenna RP na czele innowacji morskich w Portugalii

W dniach 11-29 września 2024 roku, na portugalskim wybrzeżu, odbywa się ćwiczenie REPMUS 24, które skupia uwagę międzynarodowej społeczności wojskowej i naukowej. To wydarzenie, organizowane przez Marynarkę Wojenną Portugalii przy współpracy z centrami eksperckimi NATO COE, jest areną do testowania i rozwoju technologii autonomicznych w środowisku morskim.

bezpieczeństwo marynarka wojenna wiadomości

20 września 2024   |   09:00   |   Źródło: Marynarka Wojenna RP / Gazeta Morska   |   Opracował: Daniel Nawrocki   |   Drukuj

fot. Marynarka Wojenna RP

fot. Marynarka Wojenna RP

Marynarka Wojenna RP, reprezentowana przez marynarzy z 13 Dywizjonu Trałowców (13dTR) oraz 8 Flotylli Okrętów Wojennych (8FOW), aktywnie uczestniczy w tych ćwiczeniach, przynosząc na pokład zaawansowany system podwodny Gavia. To urządzenie, wykorzystywane do inspekcji infrastruktury krytycznej, jest przykładem jak polska marynarka nieustannie modernizuje swoje zdolności w domenie podwodnej.

Technologie i Współpraca Międzynarodowa

REPMUS 24 to nie tylko pokaz siły, ale przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń i technologii między sojusznikami z NATO. Ćwiczenia te są nieocenioną okazją do testowania interoperacyjności systemów nawodnych, podwodnych oraz powietrznych. Uczestnictwo w takich wydarzeniach pozwala na doskonalenie taktyk, technik oraz procedur operacyjnych w środowisku międzynarodowym.

Podczas ćwiczeń, marynarze z 13dTR, wraz z pojazdem Gavia, demonstrują zdolności do prowadzenia operacji podwodnych, które obejmują zarówno rozpoznanie, jak i neutralizację zagrożeń minowych oraz inspekcje podwodnej infrastruktury. Gavia, z jej zaawansowanymi sensorami i możliwościami manewrowymi, stanowi kluczowy element w strategii rozwoju zdolności podwodnych Marynarki Wojennej RP.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Daniel Nawrocki
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.