Kolejne BSP FlyeEye wzmocnią zdolności rozpoznawcze Wojska Polskiego. Szef MON: "Wsparcie polskiego przemysłu"

15 listopada 2024 r., w obecności wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza i sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy została podpisana kolejna umowa wykonawcza na BSP FlyEye dla Sił Zbrojnych RP.

bezpieczeństwo przemysł zbrojeniowy wiadomości

15 listopada 2024   |   14:20   |   Źródło: Agencja Uzbrojenia / MON / Gazeta Morska   |   Drukuj

fot. Paweł Bejda / X

fot. Paweł Bejda / X

Przedmiotem umowy wykonawczej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP 13 zestawów Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym. Wartość umowy wynosi ok. 97,5 mln zł brutto.

Dostawy bezzałogowych platform w najnowszych wersjach systemu zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku. Obecnie realizowane są dostawy łącznie 13 zestawów FlyEye pozyskanych w ramach dwóch pierwszych umów wykonawczych z kwietnia i września br. Zwiększenie zdolności operacyjnych dotyczyło modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.

- Dzisiaj zamawiamy 52 drony FlyEye w najnowszej wersji, które zostaną dostarczone do końca roku. Wartość kontraktu to około 100 milionów złotych. To znaczący krok w doposażeniu Wojska Polskiego. Drony FlyEye sprawdzają się zarówno w działaniach militarnych, jak i pozamilitarnych. Są wykorzystywane przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska operacyjne i obrony terytorialnej. To uniwersalny sprzęt, z którego osiągnięć korzystają wszyscy. Cieszę się, że ta inwestycja wspiera także polski przemysł zbrojeniowy. Wspólnie z panem ministrem Bejdą realizujemy zasadę 50/50, którą wprowadziliśmy jeszcze w czasach opozycji. Zakłada ona, że połowa wydatków na sprzęt wojskowy trafia do polskich firm, zarówno publicznych, jak i prywatnych, produkujących w Polsce, a druga połowa pochodzi z zagranicy. Dziś realizujemy to we współpracy m.in. z WB Electronics, które dostarcza sprzęt najwyższej jakości - podkreślił szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

BSP klasy mini FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych na Ukrainie.

- Będzie jeszcze znaczna kwota – duża suma pieniędzy, która pozostanie w polskim przemyśle zbrojeniowym. Podam jeden z przykładów: wozy towarzyszące do armatohaubic K9. Wartość kontraktu wyniesie ponad 7 miliardów złotych i przewidujemy jego podpisanie do końca roku, co dodatkowo wesprze krajowy przemysł zbrojeniowy. Do końca roku planujemy podpisanie około 40 kontraktów, w tym zarówno mniejszych, jak i większych - powiedział wiceminister Paweł Bejda.

Jak przypomina Agencja Uzbrojenia, 5 września 2023 r., podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, została podpisana umowa ramowa na dostawę ok. 400 zestawów Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye.

 

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.