Kolejne BSP FlyeEye wzmocnią zdolności rozpoznawcze Wojska Polskiego. Szef MON: "Wsparcie polskiego przemysłu"
15 listopada 2024 r., w obecności wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza i sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy została podpisana kolejna umowa wykonawcza na BSP FlyEye dla Sił Zbrojnych RP.
bezpieczeństwo przemysł zbrojeniowy wiadomości15 listopada 2024 | 14:20 | Źródło: Agencja Uzbrojenia / MON / Gazeta Morska | Drukuj
fot. Paweł Bejda / X
Przedmiotem umowy wykonawczej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP 13 zestawów Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym. Wartość umowy wynosi ok. 97,5 mln zł brutto.
Dostawy bezzałogowych platform w najnowszych wersjach systemu zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku. Obecnie realizowane są dostawy łącznie 13 zestawów FlyEye pozyskanych w ramach dwóch pierwszych umów wykonawczych z kwietnia i września br. Zwiększenie zdolności operacyjnych dotyczyło modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.
- Dzisiaj zamawiamy 52 drony FlyEye w najnowszej wersji, które zostaną dostarczone do końca roku. Wartość kontraktu to około 100 milionów złotych. To znaczący krok w doposażeniu Wojska Polskiego. Drony FlyEye sprawdzają się zarówno w działaniach militarnych, jak i pozamilitarnych. Są wykorzystywane przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska operacyjne i obrony terytorialnej. To uniwersalny sprzęt, z którego osiągnięć korzystają wszyscy. Cieszę się, że ta inwestycja wspiera także polski przemysł zbrojeniowy. Wspólnie z panem ministrem Bejdą realizujemy zasadę 50/50, którą wprowadziliśmy jeszcze w czasach opozycji. Zakłada ona, że połowa wydatków na sprzęt wojskowy trafia do polskich firm, zarówno publicznych, jak i prywatnych, produkujących w Polsce, a druga połowa pochodzi z zagranicy. Dziś realizujemy to we współpracy m.in. z WB Electronics, które dostarcza sprzęt najwyższej jakości - podkreślił szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.
BSP klasy mini FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych na Ukrainie.
- Będzie jeszcze znaczna kwota – duża suma pieniędzy, która pozostanie w polskim przemyśle zbrojeniowym. Podam jeden z przykładów: wozy towarzyszące do armatohaubic K9. Wartość kontraktu wyniesie ponad 7 miliardów złotych i przewidujemy jego podpisanie do końca roku, co dodatkowo wesprze krajowy przemysł zbrojeniowy. Do końca roku planujemy podpisanie około 40 kontraktów, w tym zarówno mniejszych, jak i większych - powiedział wiceminister Paweł Bejda.
Jak przypomina Agencja Uzbrojenia, 5 września 2023 r., podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, została podpisana umowa ramowa na dostawę ok. 400 zestawów Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
REKLAMA