Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz amerykańska firma Oracle podpisały we wtorek porozumienie o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w tym sztucznej inteligencji i infrastruktury chmurowej.
bezpieczeństwo nato polityka sprzęt i technologie wiadomości01 kwietnia 2025 | 22:36 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. MON
Oracle jest jednym z największych na świecie dostawców oprogramowania dla przedsiębiorstw, specjalizującym się w systemach zarządzania bazami danych.
Podczas uroczystości wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał wagę przestrzeni cyfrowej w kontekście bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że utrata danych czy "zagospodarowanie" ich przez przeciwnika są poważnym osłabieniem zdolności obronnych.
- My chcemy być najlepsi na świecie, dlatego z najlepszymi firmami na świecie podpisujemy umowę - powiedział szef MON.
Jak mówił wicepremier, porozumienie dotyczy wymiany informacji, bezpieczeństwa, szczególnie w chmurze oraz sztucznej inteligencji. Ocenił, że w ciągu pięciu lat, bez implementacji AI do armii nie będzie dało się zarządzać polem walki i całą logistyką wojska, a przestrzeń w chmurze musi być odpowiednio zabezpieczona. Kosiniak-Kamysz też zwrócił uwagę, że obecny podczas uroczystości wiceprezes Oracle ds. strategii Ezra Cohen ma duże doświadczenie w pracy w sektorze bezpieczeństwa w Pentagonie.
Szef MON podkreślił podczas uroczystości, że podpisanie porozumienia, a także ostatnia wizyta sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, świadczą o wzajemnym zrozumieniu występujących zagrożeń. "Dla nas misją Polski jest bycie transatlantykiem, łączyć Europę ze Stanami Zjednoczonymi" - zaznaczył. Jak mówił, Polska ma do tego wszelkie predyspozycje, ponieważ spełnia oczekiwania stawiane wobec europejskich sojuszników przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.
Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karol Molenda podkreślił, że porozumienie pozwala "już od dzisiaj" budować wspólne zespoły zadaniowe, które z jednej strony będą wymieniały się informacjami o zagrożeniach, ale co też bardzo istotne, budowały wiedzę pomiędzy ekspertami. Zauważył też, że Polska jest aktualnie jednym z najliczniej atakowanych w cyberprzestrzeni krajów świata.
- Jestem przekonany, że nasze wspólne działania podnoszą cyberodporność naszego kraju. To jest inwestycja w też naszą przewagę technologiczną Polski, ale też przyszłość Polski w cyfrowym świecie - mówił gen. Molenda.
Cohen zaznaczył, że doświadczenia Oracle z Polską były dotąd "jednymi z najlepszych ze wszystkich sojuszników", a porozumienie następuje w krytycznym dla Polski i NATO czasie. "Nigdy wcześniej organizacje obronne i wywiadowcze nie musiały tak intensywnie myśleć nad modernizacją pola walki" - zauważył. Jak mówił, ze względu na zwiększającą się ilość danych w ogóle, organizacje te muszą zarządzać nimi i analizować je szybciej niż kiedykolwiek.
Zauważył, że Polska jako "kluczowy członek NATO" podjęła już działania w zakresie modernizacji wojska w cyberprzestrzeni, wyznaczając wzór innym członkom Sojuszu. "To nie uchodzi uwadze Waszyngtonu, wszyscy o tym mówią" - powiedział.
Celem Oracle - mówił Cohen - jest pomóc polskiemu rządowi odblokować większy potencjał i wzmocnić infrastrukturę krytyczną, czego dowodem ma być zawarte porozumienie.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
Pierwsze seryjne Borsuki zakontraktowane
Doskonalenie zawodowe pomorskich strażaków - SGRChem Bytów szkoli i współpracuje
Katastrofa Sindbad Submarines. Tragedia na Morzu Czerwonym pod lupą. Co z bezpieczeństwem turystyki podwodnej?
Michał Kulig, szef Straży Pożarnej w PGZ Stoczni Wojennej: Bezpieczeństwo na pierwszym planie
REKLAMA