Indie i afrykańskie kraje przeprowadzą ćwiczenia morskie skierowane przeciwko wpływom Chin
Indie i dziesięć krajów afrykańskich rozpoczną 12 kwietnia pierwsze wspólne ćwiczenia morskie na Oceanie Indyjskim, których celem będzie przeciwdziałanie rosnącym wpływom Chin w regionie - ogłosił w niedzielę zastępca szefa sztabu indyjskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Tarun Sobti.
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie nato wiadomościDzisiaj | 13:07 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Indian Navy
Sześciodniowe ćwiczenia, nazwane Afryka-Indie Kluczowe Zaangażowanie Morskie (AIKEYME, co oznacza jedność w sanskrycie), będą współorganizowane przez Indie i Tanzanię. W ćwiczeniach wezmą też udział Komory, Dżibuti, Erytrea, Kenia, Madagaskar, Mauritius, Mozambik, Seszele i Republika Południowej Afryki.
Zostaną przeprowadzone w dwóch fazach; pierwsza na lądzie w portach Tanzanii, druga na oceanie, gdzie floty afrykańskie i indyjska symulować będą odpieranie ataków pirackich, przećwiczą misje poszukiwawczo-ratownicze, przejmowanie statków, strzelanie z broni ręcznej i operacje z użyciem śmigłowców.
Czas tych manewrów nie jest przypadkowy. Chiny, poprzez Inicjatywę Pasa i Szlaku, umocniły swoją pozycję największego partnera handlowego i wierzyciela Afryki. Według oficjalnych danych handel między nimi osiągnął 295 mld dolarów w ubiegłym roku. A Pekin zainwestował kolejne miliardy w porty i infrastrukturę Afryki Wschodniej.
Analitycy przywoływani przez portal MilitaryAfrica twierdzą, że zorganizowane przez Indie manewry morskie wpisują się w indyjską doktryną SAGAR, promującą regionalną współpracę w obliczu wspólnych zagrożeń i są przemyślaną odpowiedzią mającą na celu przeciwdziałanie rosnącym wpływom Pekinu.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Szef BBN gen. Dariusz Łukowski o amunicji: Problemem nie są zaniedbania, a gwałtowny wzrost potrzeb
Rosja śledziła brytyjskie atomowe okręty podwodne za pomocą czujników szpiegowskich
Cofka ustępuje z rzeki Elbląg
Tunezja likwiduje obozy dla migrantów i zaczyna deportacje
Cofka na Żuławach, w porcie Elbląg ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR: nowe jednostki ratownicze i modernizacja floty na przyszłość
Okręty NATO zacumowały w Porcie Gdańsk. Sojusz wzmacnia obecność na Morzu Bałtyckim
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
REKLAMA