Grupa Azoty Polyolefins i instytucje finansowe przedłużyły warunki finansowania Polimerów Police na kolejny okres
W wyniku przeprowadzonych rozmów i uzgodnień z bankami, Grupa Azoty Polyolefins podpisała Umowę Zmieniającą do Umowy Stabilizacyjnej z 15 grudnia 2023 roku, dotyczącą finansowania projektu Polimery Police. Tym samym strony uzgodniły warunki na jakich Instytucje Finansowe będą udzielały finansowania Projektu w kolejnym okresie obowiązywania Umowy Stabilizacyjnej, tj. do 13 grudnia br. Umowa zmieniająca została podpisana z 15 Instytucjami Finansującymi.
biznes wiadomości05 grudnia 2024 | 19:08 | Źródło: Grupa Azoty / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Grupa Azoty
Wydłużenie powoduje, że wniesienie przez Grupę Azoty S.A. oraz spółkę Grupa Azoty Police pozostałej kwoty pożyczki wspierającej do spółki zależnej do wartości 105 mln EUR (górny limit) nastąpi nie później niż do dnia 12 grudnia 2024 roku.
Jak informuje spółka, umowa stabilizacyjna z datą obowiązywania od 29 listopada br. została podpisana z następującymi instytucjami finansowymi: Alior Bank S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Haitong Bank Polska S.A., ICBC Standard Bank PLC, Industrial and Commercial Bank of China (Europe) S.A. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce, mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie S.A., PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2 oraz Santander Bank Polska S.A.
- Konsekwentnie realizujemy zamierzenia związane z jak najszybszym odbiorem instalacji od generalnego wykonawcy. Dzięki dokonanym w lipcu br. warunkowym odbiorom tymczasowym instalacji PP i podprojektu terminala przeładunkowo-magazynowego, spółka w pełni zarządza produkowanym portfolio i dostosowuje je do sytuacji rynkowej. Do 23 października Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 200 tys. ton polipropylenu, a zdolności produkcyjne nowo powstałych instalacji są stopniowo zwiększane, aż do osiągnięcia wartości założonych w projekcie tj. 429 tys. ton propylenu rocznie oraz 437 tys. ton polipropylenu - mówi p.o. prezesa Grupy Azoty Polyolefins, wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Kołodziejczyk.
Kompleks Polimery Police to nowoczesna inwestycja przemysłowa, która obejmuje nie tylko zakłady produkcyjne, ale również strategiczny element infrastrukturalny – Morski Terminal Gazowy, znany jako Gazoport. Terminal ten pełni kluczową rolę w łańcuchu dostaw surowców, umożliwiając przyjmowanie dostaw drogą morską. Dzięki specjalistycznemu terminalowi przeładunkowo-magazynowemu, możliwe jest transportowanie oraz magazynowanie takich gazów jak propan i etylen, które są niezbędne do produkcji chemikaliów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu, w tym petrochemii.
Gazoport w Policach stanowi integralną część kompleksu, wspierając jego działalność poprzez zapewnienie ciągłości dostaw wysokiej jakości surowców. Zdolność do zaopatrywania zakładów w propan i etylen drogą morską znacząco zwiększa efektywność operacyjną, obniżając koszty logistyczne i umożliwiając korzystanie z bardziej zróżnicowanych źródeł dostaw. Terminal w Policach to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, ale także wpływa na rozwój całego sektora petrochemicznego w Polsce.
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Historyczny rekord Naftoportu. 43 zbiornikowce obsłużone w ciągu miesiąca
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore
Maersk przejął kolej przy Kanale Panamskim, zabezpieczając się przed dominacją USA
Prezydent Finlandii Alexander Stubb: zamówienia USA na fińskie lodołamacze bez związku z Grenlandią
Grupa Azoty i Orlen: Przedłużenie współpracy i certyfikacja Compounding
Shell przejmuje Pavilion Energy, umacniając pozycję w globalnym sektorze LNG
190 mln zł na przebudowę portu w Łebie. Strategiczna inwestycja w energetykę wiatrową
CRIST Offshore dostawcą TIER 1 dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
T3 w Baltic Hub gotowy na oceaniczne wyzwania - pierwsze przeładunki już za nami
REKLAMA