Egipt planuje kupić duży ładunek skroplonego gazu ziemnego LNG
Ładunek LNG dla Egiptu ma dotrzeć na jesień i zimę 2024. Przetarg do do swojego pływającego terminalu importowego w Ain Sukhna i do Akaby w Jordanii ogłosiła państwowa spółka Egyptian General Petroleum Corp. W sumie ma ich być 20.
gospodarka morska prawo i podatki wiadomości06 września 2024 | 12:49 | Źródło: Yahoo | Gazeta Morska | Drukuj
Egipt planuje kupić sporo skroplonego gazu ziemneg / Photo by Athanasios Papazacharias on Unsplash | Gazeta Morska
Według specyfikacji przetargowej ogłoszonej przez rządową spółkę Egyptian General Petroleum Corp. dostawy LNG mają dotrzeć we wskazane miejsca od października do grudnia.
Zakupy skroplonego gazu ziemnego to pokłosie egipskich problemów z gwałtownie spadającą produkcją gazu i upalnym latem 2024. M.in. na ogromnym polu Zohr na Morzu Śródziemnym produkcja gazu zmniejszyła się aż o jedną trzecią od 2019 roku. Import LNG pomógł Egiptowi zakończyć wewnętrzne problemy wywołane przerwami w dostawie prądu.
Najbardziej zaludniony kraj na Bliskim Wschodzie miał dwa wyjścia - import gazu lub lokalne ograniczenie zużycia. Jednak zmniejszenie popytu było ostatecznością wobec powszechnego niezadowolenia społecznego i kłopotami w przemyśle wywołanymi dostawą prądu.
Egipt kupował LNG wcześniej, ale to pierwsze tak znaczące zamówienie od 2018 roku - podkreślają eksperci. I wskazują, że intensywne zakupy LNG mogą prowadzić do drenażu rezerw walutowych, podobnie jak spadek dochodów z Kanału Sueskiego. Ta druga sytuacja wiąże się z obniżeniem częstotliwości żeglugi handlowej na Morzu Czerwonym w wyniku ataków bojowników Huti.
Eksperci są zdziwieni pojawieniem się Egiptu jako tak znaczącego nabywcy LNG na globalnym rynku. Wartość importu gazu ziemnego przez Egipt rośnie nieustannie od kwietnia i teraz planowane są kolejne dostawy.
To nowa sytuacja dla Egiptu, który do tej pory był przecież eksporterem LNG. Czy Egipcjanom uda się kupić gaz we wskazanym terminie? Egipski minister ds. ropy naftowej powiedział w lipcu, że jednym z powodów spadku produkcji ropy i gazu był wzrost zaległości wobec zagranicznych firm naftowych, który spowolnił programy poszukiwawcze i rozwojowe.
Jak te duże zakupy LNG przez Egipt odbiją się na cenach gazu w Europie? Sezon grzewczy ma rozpocząć się z pełnymi zapasami, ale ceny gazu mogą wzrosnąć, gdy dojdzie do globalnych przerw w dostawach. Natomiast już zareagował rynek, gdy - jak informuje Bloomberg, europejskie benchmarkowe ceny gazu wzrosły w piątek aż o 3,6%.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore
Eni, Fincantieri i RINA prezentują kompleksowe badanie dotyczące dekarbonizacji transportu morskiego
Prezydent Słowacji Peter Pellegrini: Inicjatywa Trójmorza jest dziełem prezydenta Andrzeja Dudy
Shell przejmuje Pavilion Energy, umacniając pozycję w globalnym sektorze LNG
CRIST Offshore dostawcą TIER 1 dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
T3 w Baltic Hub gotowy na oceaniczne wyzwania - pierwsze przeładunki już za nami
Cadeler dostarcza najnowszy statek instalacyjny Wind Pace
Maersk chrzci kontenerowiec dual-fuel „Adrian Mærsk” w Rotterdamie. To ekologiczna przyszłość żeglugi?
Remontowa Shipbuilding z kontraktem na budowę siedmiu promów elektrycznych dla Szkocji
REKLAMA