Bałtyk to strategiczne miejsce na mapie NATO. Kontradmirał Krzysztof Zdonek o wyzwaniach i roli Polski w regionie
W obliczu rosnących napięć na arenie międzynarodowej bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego staje się jednym z kluczowych wyzwań dla NATO. W wywiadzie dla kanału Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Krzysztof Zdonek, były dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i szef zarządu morskiego w Inspektoracie Marynarki Wojennej, podkreślał, jak istotne jest przygotowanie polskiej marynarki wojennej do potencjalnych zagrożeń, które mogą dotknąć Bałtyk. Jego zdaniem Bałtyk to akwen o fundamentalnym znaczeniu zarówno dla bezpieczeństwa, jak i gospodarki całego regionu.
bezpieczeństwo felietony marynarka wojenna opinie i komentarze wiadomości31 października 2024 | 11:21 | Źródło: Gazeta Morska/ Akademia Marynarki Wojennej | Drukuj
Bałtyk – „Priorytetowy akwen dla państw NATO”
Zdaniem kontradmirała Zdonka, Bałtyk, mimo swojej stosunkowo niewielkiej wielkości i ograniczonej głębokości, stanowi przestrzeń pełną strategicznych wyzwań.
- To, że Bałtyk jest relatywnie mały i płytki, powoduje, że intensywność działań gospodarczych na tym morzu jest niezmiernie duża – wyjaśniał. - Nasycenie portów morskich i infrastruktury krytycznej sprawia, że nie jest to marginalne miejsce, lecz wręcz priorytetowe dla bezpieczeństwa państwa i funkcjonowania gospodarki.
Wskazywał również na znaczenie zabezpieczenia morskich szlaków handlowych oraz instalacji, takich jak farmy wiatrowe i rurociągi, których liczba na Bałtyku stale rośnie.
"Rosyjskie działania to realne zagrożenie, ale mamy środki, by się im przeciwstawić"
Na pytanie o główne zagrożenia na Bałtyku, kontradmirał nie pozostawia złudzeń:
- Pierwszym zagrożeniem jest agresja Rosji i to taka realna agresja, dlatego do tego się przygotowujemy - mówił.
Mimo to zdaniem Zdonka NATO i państwa bałtyckie dysponują obecnie znaczną przewagą sił w regionie, co pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość.
- Państwa bałtyckie zebrały razem około 20 fregat i 10 okrętów podwodnych, co jest nieporównywalnie większą siłą niż to, czym obecnie dysponuje Federacja Rosyjska na Bałtyku. W razie poważnego kryzysu Rosja nie byłaby w stanie przerzucić na Bałtyk żadnych dodatkowych sił drogą morską, bo byśmy na to nie pozwolili - mówił kontradmirał.
Okna modernizacji dla polskiej marynarki wojennej
Polska Marynarka Wojenna, zdaniem Zdonka, stoi obecnie przed historyczną szansą na modernizację, której nie można zmarnować. Obecnie realizowany program budowy fregat w ramach projektu „Miecznik” oraz nowoczesne niszczyciele min typu „Kormoran” to krok we właściwym kierunku, ale, jak podkreśla, potrzebujemy więcej.
- Chciałbym, aby Polska nie tylko była równorzędnym partnerem dla państw NATO, ale również mogła prowadzić działania poza Bałtykiem, w miejscach strategicznie istotnych dla naszych interesów - dodał.
W kontekście projektowania przyszłości polskiej marynarki kontradmirał zaznaczył, że „okręt podwodny jest super uniwersalną bronią, której potencjał bywa w Polsce niedoceniany”. Koszt ich produkcji jest wysoki, ale jak wyjaśnia Zdonek, okręty podwodne umożliwiają prowadzenie skrytego rozpoznania, blokady rejonów i odstraszania. Jego zdaniem Polska powinna rozważyć zakup okrętów wyposażonych w rakiety manewrujące, co zwiększyłoby możliwości obronne kraju i umożliwiło prowadzenie działań również na otwartym morzu.
Nowoczesna marynarka to miejsce dla młodych
Kontradmirał Zdonek zwrócił się również do młodych Polaków, podkreślając, że przyszłość polskiej marynarki zależy od ich zaangażowania i profesjonalizmu.
- Marynarka Wojenna to bardzo perspektywiczny rodzaj sił zbrojnych, który będzie się rozwijał we właściwym kierunku – mówił. - Młodzi ludzie będą mieli kontakt z najnowocześniejszymi systemami dowodzenia i uzbrojenia, a także szansę na wymianę doświadczeń z sojusznikami z innych państw.
Zdaniem Zdonka marynarka to nie tylko służba, ale też unikalna możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności, które są nieosiągalne w innych rodzajach sił zbrojnych.
Rozmawiali dr Łukasz Wyszyński i dr Paweł Kusiak
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
REKLAMA