Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z pierwszą dostawą kabli od polskiej Tele-Foniki Kable
Equinor i Polenergia, które wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, otrzymały pierwszą dostawę kabli HV 220kV i EHV 400kV przeznaczonych na realizację lądowej części projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomości29 stycznia 2025 | 08:03 | Źródło: Polenergia / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Polenergia
Za prace projektowe, produkcję i dostawę kabli odpowiada polska firma Tele-Fonika Kable, która dostarczyła pierwsze 24 bębny o łącznym tonażu 310 ton. Ta dostawa stanowi początek realizacji harmonogramu obejmującego łącznie ponad 120 km kabli (198 bębnów), które zostaną przekazane w kolejnych etapach zgodnie z planem projektu. Kable lądowe HV i EHV dostarczone do obu projektów są w 100% wyprodukowane w zakładzie Bydgoszcz, należącym do Grupy TFKable.
TFKable należy do wąskiej grupy najbardziej wyspecjalizowanych i zaawansowanych technologicznie dostawców systemów kablowych średnich, wysokich i ekstra wysokich napięć. Grupa jest globalnym dostawcą systemów kablowych wysokiego (HV) i ekstra wysokiego napięcia (EHV) dla sektora energetycznego, w tym sektora energii odnawialnej.
Instalacją kabli dostarczonych przez Tele-Fonika Kable zajmie się Enprom, jedna z czołowych polskich firm budownictwa elektroenergetycznego działająca w kraju i za granicą, która wybuduje dla obu projektów linie kablowe na odcinku lądowym. Enprom będzie głównym wykonawcą czterech torów kablowych 220 kV o długości ok. 7 km, które połączą morskie kable z lądowymi podstacjami elektroenergetycznymi projektów, oraz dwóch torów 400 kV prowadzących następnie do położonej ponad 6 km dalej stacji PSE. Wszystkim odcinkom towarzyszyć będą także światłowody telekomunikacyjne.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk. 4 miliony gospodarstw domowych w zasięgu sieci
Farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które są realizowane w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z projektów ma popłynąć do sieci już w 2027 roku, komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.
W kolejnej fazie rozwoju offshore w Polsce, Equinor i Polenergia rozwijają projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego – Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o 81 km. Projekt jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Abidżan wysłał armię do walki z przemytnikami kakao, od którego zależy budżet kraju
REKLAMA