Amerykańskie wsparcie finansowe dla polskiej elektrowni jądrowej - DFC dołącza do projektu

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zyskują kolejnego partnera w finansowaniu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Amerykańska instytucja DFC (U.S. International Development Finance Corporation) zadeklarowała zainteresowanie wsparciem budowy elektrowni Lubiatowo-Kopalino, co potwierdziła listem intencyjnym podpisanym 12 listopada 2024 roku. Wartość deklarowanego wsparcia wynosi ponad 4 miliardy złotych.

bezpieczeństwo energetyka wiadomości

13 listopada 2024   |   10:30   |   Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe   |   Opracował: Daniel Nawrocki   |   Drukuj

fot. PEJ

fot. PEJ

Jak podkreślił Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego PEJ, zaangażowanie DFC jest nie tylko wyrazem wsparcia finansowego, ale także istotnym sygnałem poparcia ze strony amerykańskiej administracji. 

- Podpisany list intencyjny odzwierciedla efekty wielomiesięcznych rozmów, które PEJ prowadził z DFC oraz innymi kluczowymi instytucjami z rynku amerykańskiego, zainteresowanymi nie tylko polską, ale i globalną transformacją energetyczną – dodał Rosiński.

Szefowa DFC ds. inwestycji, Agnes Dasewicz, zwróciła uwagę na cel DFC, jakim jest wspieranie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. 

- List intencyjny to krok w stronę zmniejszenia zależności tego regionu od rosyjskich dostaw energii. Jednocześnie jest wyrazem naszej chęci do wspierania rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy – powiedziała Dasewicz. DFC, realizując swoje zadania, współpracuje z sektorem prywatnym, inwestując w takie obszary jak energetyka, zdrowie, infrastruktura krytyczna oraz technologie.

List intencyjny DFC to już kolejny krok w procesie finansowania projektu budowy elektrowni Lubiatowo-Kopalino. Wcześniej amerykański Exim Bank (Export-Import Bank) zadeklarował wsparcie w wysokości około 70 miliardów złotych. Deklaracja Exim Banku to wynik wieloletnich rozmów między Westinghouse, Bechtel i PEJ. Konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel realizuje inwestycję PEJ na Pomorzu, a finansowanie przez DFC i Exim Bank umacnia fundamenty tego strategicznego projektu.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzeziński, podkreślił, że to wydarzenie ma szczególne znaczenie dla relacji polsko-amerykańskich. 

- Pierwsza polska elektrownia jądrowa to symbol naszego wspólnego zaangażowania na rzecz czystej i bezpiecznej przyszłości energetycznej. Stany Zjednoczone są w pełni zaangażowane w wspieranie transformacji energetycznej Polski, w tym także poprzez zaangażowanie amerykańskich instytucji finansowych – powiedział Brzeziński.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Daniel Nawrocki
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.