Akcja ratownicza w Gdańsku Jelitkowie. Kobieta na Zatoce Gdańskiej. Ruszył SAR, WOPR, policja

Połączone siły pomorskiej policji, SAR i WOPR szukały kobiety, która w ostatni weekend września wybrała się na kąpiel w Gdańsku Jelitkowie. Wyziębiona kobieta od ponad 30 minut dryfowała w Zatoce Gdańskiej.

bezpieczeństwo inne trójmiasto wiadomości

06 października 2024   |   19:49   |   Źródło: Pomorska Policja | Gazeta Morska   |   Drukuj

Akcja ratownicza na Zatoce Gdańskiej / fot. policjanci Komisariatu Wodnego Policji w Gdańsku | Gazeta Morska

Akcja ratownicza na Zatoce Gdańskiej / fot. policjanci Komisariatu Wodnego Policji w Gdańsku | Gazeta Morska

Akcja ratunkowa w Gdańsku Jelitkowie

Ostatni weekend września mimo tego, że był słoneczny, to nie był idealnym dniem do korzystania z plażowania i kąpieli w morzu z uwagi na dość niską temperaturę powietrza.

- Dlatego prawdopodobnie zachowanie młodej kobiety zwróciło uwagę świadka, od którego otrzymaliśmy zgłoszenie - informuje podkomisarz Anna Banaszewska-Jaszczyk z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Przed godziną 14 w sobotnie popołudnie policję w Gdańsku poinformował spacerujący po plaży mężczyznę, że od 30 minut nie widzi kobiety, która na plaży w Jelitkowie zostawiła ubrania, weszła do wody w bieliźnie i odpłynęła daleko od plaży.

- Taka informacja to dla policjantów oraz innych służb znak, by działać natychmiast - podkreśla rzecznik pomorskiej policji.

Wychłodzona kobieta w Zatoce Gdańskiej

Policjanci komisariatu wodnego od razu popłynęli w okolicę plaży w Jelitkowie, by rozpocząć poszukiwania. Akcję prowadzili wspólnie z ratownikami WOPR na skuterze wodnym i ratownikami SAR, którzy dopłynęli swoją łodzią. W trakcie działań policjanci przez radio otrzymali informację od innego sternika jachtu, że widzi unoszącą się na wodzie kobietę - właśnie na wysokości plaży w Jelitkowie.

We wskazanym miejscu aspirant Sławomir Malinowski i starszy aspirant Piotr Kornaś chwycili kobietę za ręce i wyciągnęli z ją wody. Była przytomna, ale bardzo wyziębiona. Na pokładzie policyjnej łodzi przykryli ją własnymi kurtkami. Następnie pomocy udzielili ratownicy SAR, którzy 27-latkę okryli kocami grzewczymi. 

Potem - z uwagi na podejrzenie stanu hipotermii - niefrasobliwa pływaczka została przetransportowana do nabrzeża w Nowym Porcie oraz przekazana zespołowi ratownictwa medycznego.

- Na szczęście pomoc świadków oraz wspólna i skuteczna akcja poszukiwawczo-ratownicza policjantów i ratowników przyniosła pozytywne zakończenie - podkreśla odkomisarz Anna Banaszewska-Jaszczyk.

Ludzie potrzebują pomocy? Tak im pomożesz. Oto porady policji 

Sytuacje kryzysowe są przemijające. Jeśli widzisz, że ktoś jest przygnębiony, zapytaj jak możesz mu pomóc, okaż troskę i zainteresowanie. Traktuj je poważnie i nie zostawiaj osoby w kryzysie samej. Jeśli dzieje się coś niepokojącego i domyślasz się, że życie takiej osoby może być zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112. Przekaż służbom lokalizację, w której znajduje się potrzebujący pomocy. 

Czas w takiej sytuacji ma decydujące znaczenie.

Bezpłatne numery pomocowe:

  • 800 70 2222 całodobowy, Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
  • 800 12 12 12 całodobowy, Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 116 111 całodobowy, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 116 123 całodobowy, Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
  • 112 numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Redakcja Gazeta Morska
użytkownik

galeria


komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.