Zielone fundusze na obronność? Rząd rozważa przesunięcie środków
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że około 20 miliardów złotych z Instrumentu Zielonej Transformacji Miast może zostać przekierowane na wzmocnienie obronności Polski i Europy. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale jest przedmiotem analiz rządu.
polityka przemysł zbrojeniowy wiadomości23 lutego 2025 | 21:44 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. 8FOW / Marynarka Wojenna RP
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że zmieniająca się sytuacja geopolityczna wymaga większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa oraz konkurencyjności Europy.
- To są cele, na które powinniśmy przeznaczyć środki, które uda nam się zaoszczędzić przy realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W polskim KPO jednym z takich obszarów jest Instrument Zielonej Transformacji Miast. Są to preferencyjne pożyczki o łącznej wartości 40 miliardów złotych, które samorządy mogą wykorzystać na zielone inwestycje. Po realizacji uzgodnionych projektów moglibyśmy przekierować około 20 miliardów złotych oszczędności na inwestycje związane z obronnością – wyjaśnia minister.
Mniej dużych inwestycji, więcej mniejszych
Wskaźnik realizacji Zielonej Transformacji Miast, ustalony z Komisją Europejską, opierał się na liczbie podpisanych umów na inwestycje samorządowe. Zakładano, że będą to raczej większe projekty, jednak rzeczywistość pokazała, że samorządy zgłaszały przede wszystkim wiele mniejszych inicjatyw.
- Wskaźnik niemal całkowicie już zrealizowaliśmy, przeznaczając na ten cel znaczną część środków. Instrument ten pozostaje dostępny, ale już teraz widać, że około 20 miliardów złotych preferencyjnych pożyczek można zagospodarować inaczej, bez szkody dla samego projektu – dodaje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Presja jako motor rozwoju
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko zauważa, że historia pokazuje, iż Europa rozwija się najszybciej w momentach największych wyzwań.
- To jest jeden z takich kluczowych momentów dla Unii Europejskiej, w którym musimy inwestować więcej i lepiej w naszą obronność oraz rozwój polskiego i europejskiego przemysłu – podkreśla Jan Szyszko.
Instrument Zielonej Transformacji Miast to program wsparcia inwestycji samorządowych finansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządy mogą pozyskiwać te środki w formie preferencyjnych pożyczek na realizację projektów ekologicznych. Ich łączny budżet wynosi 40 miliardów złotych. Jeśli propozycja rządu zostanie zaakceptowana, połowa tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na wzmocnienie sektora obronnego Polski i Europy.
Decyzja o przesunięciu środków ma zapaść w najbliższym czasie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Wyniki wyborów prezydenckich na statkach. Kto wygrywa na morzu? Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski w drugiej turze
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Donald Trump nakazał ponowne otwarcie więzienia na wyspie Alcatraz pod San Francisco
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Urząd Morski w Gdyni: kapitan statku "Oceania" nie posiada wystarczających kwalifikacji. Co dalej z jendostką?
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
Pierwsza umowa na drogę krajową do elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino podpisana
REKLAMA