Z szacunku do historii polskiego i polsko-duńskiego ruchu oporu. Wizyta polskich marynarzy w Ryvangen

Na cmentarzu Bohaterów Ruchu Oporu Mindelunden w Ryvangen upamiętniono - małżeństwo Lone i Lucjana Masłochów, członków ruchu oporu wobec nazistowskich Niemiec w Danii.

historia marynarka wojenna na świecie wiadomości

19 listopada 2024   |   23:56   |   Źródło: Marynarka Wojenna RP / IPN / Gazeta Morska   |   Drukuj

Komenda Portu Wojennego Świnoujście

Komenda Portu Wojennego Świnoujście

- Każdego roku w obchodach bierze udział delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie inaczej było w tym roku. Do uroczystości została wydzielona asysta honorowa z Komendy Portu Wojennego Świnoujście - przekazała Marynarka Wojenna RP.

Polska organizacja wywiadowcza "Felicja"

Organizacja „Felicja” powstała w kwietniu 1940 roku, po zajęciu Danii przez Niemców, z inicjatywy lektorki j. polskiego na Uniwersytecie Kopenhaskim Romany Heltberg i polskiego nauczyciela w Danii, podharcmistrza Adama Sokólskiego. Początkowo działalność koncentrowała się na organizowaniu pomocy dla polskich jeńców osadzonych w niemieckich obozach, przygotowywaniu tras przerzutowych i organizowaniu zaplecza.

Z czasem, jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, za pośrednictwem Szwecji, organizacja przeszła pod rozkazy Londynu prowadząc działalność w ramach Akcji Kontynentalnej. Na czele organizacji stanął Adam Sokólski, a w 1943 roku jego miejsce zajął porucznik Lucjan Masłocha, który znalazł się w Kopenhadze po ucieczce z obozu jenieckiego. Po przeszkoleniu w Szwecji przejął dowództwo osłabionej po fali aresztowań „Felicji”, której, jako świetny organizator, nadał profesjonalny charakter.

W Kopenhadze Lucjan Masłocha poznał Lone Mogensen, urodzoną w Polsce Dunkę, aktywną działaczkę duńskiej organizacji ruchu oporu Holger Danske, a później także „Felicji”, dzięki której nawiązał liczne kontakty z duńską organizacją. Lone Mogensen, kurierka pomiędzy Danią i Szwecją, przewoziła materiały wywiadowcze i broń, przechowywała i przerzucała uciekinierów do Szwecji. Brała aktywny udział w przerzutach ludności żydowskiej z Danii do Szwecji.

Lone Mogensen i Lucjan Masłocha zginęli z rąk Gestapo w styczniu 1944. Spoczywają na kopenhaskim cmentarzu bojowników ruchu oporu Mindelunden w Ryvangen. Ona jest jedyną kobietą wśród 106 bojowników, on – jedynym cudzoziemcem wśród Duńczyków.

Lone Mogensen została pośmiertnie odznaczona krzyżem Virtuti Militari. W Łodzi znajduje się ulica nazwana imieniem Lucjana i Lone Masłochów oraz upamiętniający ich obelisk. W 1977 r. powstał film dokumentalny „Felicja” w reż. Magdy Żurowskiej, opowiadający o działalności polsko-duńskiej organizacji.

Nakładem wydawnictwa IPN wydana została książka pt. "Róże dla Lone. Za wolność Polski i Danii (1939–1945)".

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.