Pomorski Kongres Pamięci Narodowej w Gdańsku. „Dumnie jest być Polakiem”
– Zabieramy Państwa w podróż do przeszłości, ale odpowiemy też na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki, podczas otwarcia Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Miejsca spotkań, gdzie przenika się przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość, w której dzisiejsza młodzież będzie miała kluczową rolę do odegrania.
historia wiadomości20 listopada 2024 | 16:14 | Źródło: IPN / Gazeta Morska | Drukuj
fot. Mikołaj Bujak / IPN
„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem Instytut Pamięci Narodowej po raz czwarty (po Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu) organizuje Kongres Pamięci Narodowej – wydarzenie, które oferuje pasjonatom naszych dziejów opowieść o historii realizowaną w nowoczesny, atrakcyjny sposób.
Jak informuje IPN, Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to opowieść o najnowszej historii Polski przemawiająca do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.
30 wydarzeń, debaty historyczne, prezentacje książek, wystawy multimedialne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, spektakle i wiele innych. W dniach 20-21 listopada 2024 roku Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Amberexpo w Gdańsku zmieniło się w niezwykle ciekawą lekcję historii dla każdego.
– Gdańsk to symbol tego, co najtragiczniejsze, ale i najpiękniejsze w historii Polski i Polaków w XX wieku. To na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa, najbardziej tragiczny konflikt w historii cywilizacji. Ale Gdańsk to też symbol „Solidarności”, który uczy nas, że gdy jesteśmy razem i służymy wartościom, to możemy osiągnąć sukces, a nawet – jak pokazała historia – obalić system komunistyczny – mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezes IPN podkreślił również, że polska młodzież to elita, która chce się uczyć historii i planować wspólną przyszłość.
- Instytut Pamięci Narodowej nie obraża się na zmieniające się czasy, tylko szuka formuły, jak trafić do najmłodszego pokolenia i jak opowiadać o historii XXI wieku – dodał dr Karol Nawrocki.
O tym, jak opowiadać historię w sposób ciekawy mogli przekazać się uczniowie pomorskich szkół, którzy tłumnie przybyli na halę Amberexpo, gdzie mogli również poznać morskie losy swojej ojczyzny, przyglądając się i poznając dzieje Marynarki Wojennej RP, śledząc losy ORP Błyskawica, czy też grając w grę o polskim okręcie podwodnym ORP Orzeł.
W czasie kongresu wręczone zostały Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z Pomorza. Łącznie wręczono odznaczenia 15 osobom, których aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
– Polska potrzebuje dzisiaj waszego świadectwa i waszej obecności także wśród najmłodszych pokoleń, abyśmy wiedzieli, gdzie jest wolność, a gdzie jest zniewolenie - powiedział Karol Nawrocki.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jan Gwizdak. Krzyżem Wolności i Solidarności zostali uhonorowani:
- Kazimierz Szczepan Dmowski
- Paweł Radosław Dołkowski
- Piotr Hoppe
- Dariusz Piotr Jaroszewicz
- Bogusława Agnieszka Kowalska
- Jerzy Krajewski
- Marian Józef Miąskowski
- Tadeusz Nowosielski
- Wojciech Wiesław Olejniczak
- Andrzej Rafał Potocki
- Edward Prusik
- Witold Tadeusz Rosicki
- Mirosław Jan Samoćko
- Paweł Andrzej Świerczyński
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
Odbyła się także debata pt. „Dorobek i perspektywy współczesnej edukacji historycznej”, w trakcie której dr Karol Nawrocki oraz dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL zgodnie przyznali, jak ważna jest pamięć o swojej przeszłości, zwłaszcza, gdy mówimy o nas, jako Polakach w teraźniejszości, która bardzo mocno nacechowana jest tym, co wydarzyło się w latach poprzednich.
Wieczorem zaplanowano koncert muzyki gamingowej. Chronos Orkiestra pod dyrekcją Michała Krężlewskiego wykona kompozycje Przemysława Treszczotki stworzone specjalnie na potrzeby trzech projektów multimedialnych IPN – historycznych gier komputerowych „Gra szyfrów” i „Lotnicy – wojna w przestworzach” oraz poświęconej rodzinie UImów etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY”. Zabrzmią także dzieła polskich kompozytorów z przełomu wieków XIX i XX, które były inspiracją dla powstałych utworów. Usłyszymy pieśni Karola Szymanowskiego i fragmenty Rapsodii litewskiej Mieczysława Karłowicza.
Szczegółowy plan Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej znajdziesz tutaj.
zobacz też
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Polska Marynarka Handlowa na wojennych szlakach (1939-1945)
Rocznica śmierci admirała Romualda Wagi - hołd dla byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP
397. rocznica Bitwy pod Oliwą. Symbol polskiej potęgi morskiej i zwycięstwa nad szwedzką armadą
87 lat w służbie biało-czerwonej. ORP Błyskawica, świadek historii i symbol Marynarki Wojennej z Virtuti Militari
Jubileusz 100 lat pisma „Morze" w Krakowie i Lęborku....było i będzie czyli listopad w morskiej kronice
40. rocznica śmierci patrona Morskiego Oddziału Straży Granicznej pułkownika Karola Bacza
Medale Reipublicae Memoriae Meritum wręczone. Wyróżnione zostały ludzie morza
Z szacunku do historii polskiego i polsko-duńskiego ruchu oporu. Wizyta polskich marynarzy w Ryvangen
Startuje Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Dwa dni historii, kultury, nowych technologii i edukacji w Gdańsku
Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej o historii i współczesnych wyzwaniach Marynarki Wojennej
REKLAMA