Pomorski Kongres Pamięci Narodowej w Gdańsku. „Dumnie jest być Polakiem”

– Zabieramy Państwa w podróż do przeszłości, ale odpowiemy też na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki, podczas otwarcia Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Miejsca spotkań, gdzie przenika się przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość, w której dzisiejsza młodzież będzie miała kluczową rolę do odegrania.

historia wiadomości

20 listopada 2024   |   16:14   |   Źródło: IPN / Gazeta Morska   |   Drukuj

fot. Mikołaj Bujak / IPN

fot. Mikołaj Bujak / IPN

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem Instytut Pamięci Narodowej po raz czwarty (po Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu) organizuje Kongres Pamięci Narodowej – wydarzenie, które oferuje pasjonatom naszych dziejów opowieść o historii realizowaną w nowoczesny, atrakcyjny sposób.

Jak informuje IPN, Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to opowieść o najnowszej historii Polski przemawiająca do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.

30 wydarzeń, debaty historyczne, prezentacje książek, wystawy multimedialne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, spektakle i wiele innych. W dniach 20-21 listopada 2024 roku Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Amberexpo w Gdańsku zmieniło się w niezwykle ciekawą lekcję historii dla każdego. 

– Gdańsk to symbol tego, co najtragiczniejsze, ale i najpiękniejsze w historii Polski i Polaków w XX wieku. To na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa, najbardziej tragiczny konflikt w historii cywilizacji. Ale Gdańsk to też symbol „Solidarności”, który uczy nas, że gdy jesteśmy razem i służymy wartościom, to możemy osiągnąć sukces, a nawet – jak pokazała historia – obalić system komunistyczny – mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN podkreślił również, że polska młodzież to elita, która chce się uczyć historii i planować wspólną przyszłość. 

- Instytut Pamięci Narodowej nie obraża się na zmieniające się czasy, tylko szuka formuły, jak trafić do najmłodszego pokolenia i jak opowiadać o historii XXI wieku – dodał dr Karol Nawrocki.

O tym, jak opowiadać historię w sposób ciekawy mogli przekazać się uczniowie pomorskich szkół, którzy tłumnie przybyli na halę Amberexpo, gdzie mogli również poznać morskie losy swojej ojczyzny, przyglądając się i poznając dzieje Marynarki Wojennej RP, śledząc losy ORP Błyskawica, czy też grając w grę o polskim okręcie podwodnym ORP Orzeł.

W czasie kongresu wręczone zostały Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z Pomorza. Łącznie wręczono odznaczenia 15 osobom, których aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 

–  Polska potrzebuje dzisiaj waszego świadectwa i waszej obecności także wśród najmłodszych pokoleń, abyśmy wiedzieli, gdzie jest wolność, a gdzie jest zniewolenie - powiedział Karol Nawrocki.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jan Gwizdak. Krzyżem Wolności i Solidarności zostali uhonorowani:

  • Kazimierz Szczepan Dmowski
  • Paweł Radosław Dołkowski
  • Piotr Hoppe
  • Dariusz Piotr Jaroszewicz
  • Bogusława Agnieszka Kowalska
  • Jerzy Krajewski
  • Marian Józef Miąskowski
  • Tadeusz Nowosielski
  • Wojciech Wiesław Olejniczak
  • Andrzej Rafał Potocki
  • Edward Prusik
  • Witold Tadeusz Rosicki
  • Mirosław Jan Samoćko
  • Paweł Andrzej Świerczyński

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Odbyła się także debata pt. „Dorobek i perspektywy współczesnej edukacji historycznej”, w trakcie której dr Karol Nawrocki oraz dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL zgodnie przyznali, jak ważna jest pamięć o swojej przeszłości, zwłaszcza, gdy mówimy o nas, jako Polakach w teraźniejszości, która bardzo mocno nacechowana jest tym, co wydarzyło się w latach poprzednich.

Wieczorem zaplanowano koncert muzyki gamingowej. Chronos Orkiestra pod dyrekcją Michała Krężlewskiego wykona kompozycje Przemysława Treszczotki stworzone specjalnie na potrzeby trzech projektów multimedialnych IPN – historycznych gier komputerowych „Gra szyfrów” i „Lotnicy – wojna w przestworzach” oraz poświęconej rodzinie UImów etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY”. Zabrzmią także dzieła polskich kompozytorów z przełomu wieków XIX i XX, które były inspiracją dla powstałych utworów. Usłyszymy pieśni Karola Szymanowskiego i fragmenty Rapsodii litewskiej Mieczysława Karłowicza.

Szczegółowy plan Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej znajdziesz tutaj.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.